Jak stracić mieszkanie za 500 zł miesięcznie?

UOKiK prześwietlił firmy, które oferują swoim klientom rentę dożywotnią w zamian przekazanie im na własność lokalu mieszkalnego. UOKiK potwierdza nasze obawy – „odwrócona hipoteka” to produkt, który pozostawia wiele do życzenia. Reklamy wprowadzają w błąd, a umowy zawierają niekorzystne dla klientów zapisy.

Jak stracić mieszkanie za 500 zł miesięcznie
Image licensed by Ingram Image

Umowy o świadczenia dożywotnie oferowane są ludziom starszym, którzy mają niewielkie emerytury, a jednocześnie posiadają nieruchomości na własność. W zamian za przepisanie prawa własności na rzecz przedsiębiorcy, otrzymują comiesięczne świadczenie pieniężne i prawo do mieszkana w lokalu do końca życia. Nie jest to ten sam produkt, co „odwrócony kredyt hipoteczny”. Renta dożywotnia nie jest produktem bankowym, a zatem nie podlega kontroli KNF-u. Oferta tych przedsiębiorstw opiera się na zapisach Kodeksu cywilnego.

Obecnie na rynku działa siedem firm oferujących swoim klientom tzw. rentę dożywotnią. UOKiK prześwietlił 37 różnych umów. Z tego zakwestionował aż 17, stosowanych przez pięć firm. Przeciwko dwóm wszczęto postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów (Fundusz Hipoteczny Omnes i Fundusz Hipoteczny Dom). UOKiK planuje skierować do sądu wnioski o uznanie za niedozwolone klauzul umownych stosowanych m.in. w TUnŻ Europa, Funduszu Senior, Funduszu Hipotecznym Gwarancja oraz Funduszu Hipotecznym Dom.

Klient płaci za wszystko

UOKiK kwestionuje m.in. zapisy dotyczące remontów mieszkań na koszt lokatora. Po przejęciu przez przedsiębiorcę lokalu remonty i naprawy mieszkania to obowiązek jego, a nie emeryta. Ten ponosi wyłącznie koszty eksploatacyjne. Kolejne wątpliwości dotyczyły np. obowiązku informowania przedsiębiorcy o zebraniach wspólnoty mieszkaniowej pod groźbą kary umownej. Tymczasem pozyskiwanie tego typu informacji to obowiązek właściciela mieszkania.

» Nadchodzi odwrócony kredyt hipoteczny. Kto skorzysta?

UOKiK miał także zastrzeżenia do reklam. Nie tylko telewizyjnych, ale także ulotek i innych pisemnych informacji przekazywanych klientom. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, reklamy stosowane przez przedsiębiorców wprowadzały w błąd sugerując, że interesy i prawa klientów są chronione lepiej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Większość zainteresowanych ofertą nie zdawała sobie sprawy, że comiesięczne wypłaty są pomniejszane o wartość czynszu.

Seniorzy otrzymywali także informację, że w razie niewypłacalności spółki nieruchomość automatycznie wróci do klienta. Tymczasem PRAWO nie przewiduje takiej możliwości, przed czym Bankier.pl przestrzega od dawna. Na tym właśnie polega całe niebezpieczeństwo – gdy firma oferująca rentę dożywotnią ogłosi upadłość, roszczenia klientów będą zaspokajane na samym końcu i nie ma żadnej gwarancji, że otrzymają zajmowane mieszkanie z powrotem na własność.

Urząd zwrócił uwagę na to, że potrzebne są zmiany legislacyjne, które będą lepiej chronić klientów podpisujących umowę o świadczenia dożywotnie. W szczególności chodzi o wprowadzenie zapisów umożliwiających im odzyskanie nieruchomości w razie upadłości przedsiębiorcy. Kolejna poruszana kwestia dotyczyła wprowadzenia nadzoru nad tego typu działalnością.

Niebawem pojawi się bankowa alternatywa

Rząd właśnie przyjął projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Będzie to produkt finansowy, oferować oferowany tylko przez banki. Różnica pomiędzy „odwróconą hipoteką”, a odwróconym kredytem hipotecznym jest znacząca. Przede wszystkim dlatego, że bank nie będzie przejmował nieruchomości na własność w dniu podpisania umowy. Ponadto po śmierci kredytobiorcy spadkobiercy będą mieli rok na spłatę zobowiązania. Jeżeli tego nie zrobią, a wartość przekazanych przez bank środków będzie niższa od wartości nieruchomości, to bank będzie zwracał im różnicę.

W przypadku renty dożywotniej sprawa wygląda zupełnie inaczej. Po podpisaniu umowy świadczenie, w teorii, jest wypłacane do końca życia świadczeniobiorcy. Jednak trudno przewidzieć, jak długo będzie ono trwać. Jeżeli klient umrze w ciągu roku, to w efekcie przedsiębiorca przejmie nieruchomość tylko za ułamek jej wartości. Jeżeli świadczenie wynosiło 500 zł miesięcznie, a klient umrze po roku, to przedsiębiorca przejmie nieruchomość w zasadzie za równowartość 6 tys. zł. To bardzo dobry biznes dla firmy. Niekoniecznie korzystny dla klientów.

Opieszałość urzędników naraża emerytów na niebezpieczeństwo

Szkoda, że UOKiK zabrał się za kontrolę tak późno i to dopiero przy okazji przyjęcia przez rząd założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Prace nad tą ustawą trwają już rekordowo długo. Trzy lata temu pojawił się pierwszy projekt założeń, przygotowany przez resort gospodarki. Wówczas zapewniano, że stosowny akt prawny trafi do Sejmu w ciągu najbliższych miesięcy. To się jednak nie stało. Być może, gdyby nie opieszałość urzędników, to dzisiaj nie istniałoby zagrożenie, że emeryci będą tracić nieruchomości w zamian za groszowe świadczenia.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~baca

Art. 286.KK § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

! Odpowiedz
0 0 ~Paypas do smietnika

Jak stracić 500zł dziennie z karty paypas. Pokazali na tvn 24!!Skanują kartę nawet przez ubranie gdy stoisz w autobusie czy tramwaju!!A potem płacą twoja kasa przez telefon!!!!Dziękujemy złodziejskim bankierom

! Odpowiedz
0 0 ~lol

w większości ten produkt dotyczy ludzi, którzy nie mają spadkobierców albo rodzina ich dawno olała. No to po co im kombinować, żeby jakiś spadek zostawiać (komu?), jakieś przenosiny, lokaty, pierdaty. Ktoś słusznie powiedział, że staruszki nie chcą się ruszać ze swoich mieszkań - i wcale im się nie dziwię. Weź obecnego 30-35 latka i powiedz mu, że oszczędzi przez 20 lat 100 tys. zł jak zmieni mieszkanie (które kupił kilka lat temu, wyremontował albo urządzał od nowa i na które zapewne ma kredyt) - zakład, że nie znajdziesz więcej jak 10% chętnych?
Poza tym jak taki staruszek nie umie policzyć co mu się opłaca to myślisz, że poszuka i da na lokatę na 3-4%? Raczej da do jakiegoś "klasycznego" konta i banku i dostanie 1% albo gorzej - bank i tak zarobi. A staruszek wyjdzie na tym nie lepiej niż na tej "odwróconej hipotece". Jak taki staruszek ma rodzinę, która o niego dba i się nim opiekuje to w życiu nie pozwolą mu na wzięcie takiej "usługi" i tyle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aaa

ale do tego jak napisales potrzebna jest rodzina, a dokladniej w tym przypadku - dzieci!

! Odpowiedz
0 0 ~bulba

to zamiast odwróconej hipoteki proponuje sprzedać mieszkanie i przenieść się do domu spokojnej starości i żyć z odsetek. Odsetki z pewnością będą większe niż cudowna odwrócona hipoteka. ale cóż proste rozwiązania są nie na rękę bankowcom i kolesiom którzy po zakończeniu kadencji muszą mieć gdzie przezimować do następnego razu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tomek

Ludzie! Nie dajcie sie oszukac! To jest wielki przekret, ktory zostanie zalegalizowany w swietle prawa, na tym zyskuje tylko bank/firma dajaca ta pseudo-dozywotnia rente.

Proces wyglada w ten sposob:

1. dla mieszkania o wartosci ok 400 tys zl. firma proponuje rente okolo 500 zl
2. zakladajac, ze osoba w wieku 65 lat przystapi do umowy odwroconej hipoteki i dozyje 85 roku zycia (optymistyczny wariant) otrzyma ona rente za 240 miesiecy czyli 120 tys zl. (20 lat * 12 miesiecy w roku * 500 zl za kazdy miesiac)
3. po uplywie 20 lat/smierci delikwenta mieszkanie przechodzi na wlasnosc firmy pozyczkowej - RODZINA/DZIECI/SPADKOBIERCY nie otrzymuja NIC!

Jesli ktos ma mieszkanie i ma np. 65 lub wiecej lat i chce miec dodatkowy grosz, ale nie chce zeby taka firma ograbila go z mieszkania/kapitalu, wystarczy zrobic tak:

1. sprzedac mieszkanie - zakladamy, ze udaje sie sprzedac mieszkanie i zainkasowac 400 tysiecy
2. gotowke wplacamy do banku na lokate - zakladajac nawet niskie stopy procentowe jak obecnie, np. 3.5% z lokaty, od kwoty 400 tysiecy otrzymamy 1,166 zl minus podatek Belki, daje nam to 945 zl na czysto co miesiac.
Poniewaz stopy procentowe beda juz teraz tylko rosnac, jesli uda nam sie znalezc lokate na 5%, to miesieczny zwrot z kapitalu bedzie wynosic 1,666 zl (1,350 po zaplaceniu podatku Belki)
3. za pieniadze z lokaty mozna spokojnie wynajac skromne mieszkanie + dodatkowo pieniadze z emerytury na zycie i zyc jak paczek w masle, z 400 tysiacami PLN na koncie, ktore po smierci przejda na wlasnosc spadkobiercow, a nie zlodziejskiego banku czy innej firmy pozyczkowej! Ludzi trzeba tylko uswiadomic, bo slysza w TV jaka to super oferta odwroconej hipoteki i na to ida. Reklamy tych firm powinny byc zabronione!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wuk

No co. Młodzi zostali umoczeni w kredyty frankowe, czas na starych.

! Odpowiedz
0 0 ~rufus

raczej twój tok nierealny z prozaicznego powodu, to są ludzie starsi i zapewne chcą dożyć swoich dni na "starych śmieciach". Ponadto trudno sobie wyobrazić, aby 80-letni staruszek biegał i szukał kolejnego mieszkania na wynajem bo dostał wypowiedzenie...a kto będzie płacił za przewóz i wnoszenie dobytku? no że chyba 80-latek będzie taszczył szafy., odnawiał mieszkanie... ponadto 2% z lokaty na czysto to bardzo dobry wynik- raczej nierealny, gdyż nie uwzględniłeś inflacji, która może szybko wybuchnąć a jak wiadomo banki szybko podnoszą oprocentowanie kredytów a bardzo wolno oszczędności...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~myśl w drugą stronę

a pomyślałeś Z CZEGO TEN EMERYT BEZ TEJ RENTY MA ŻYĆ? :/ musi lekarstwa kupować i jedzenie. emerytury nie starczy na jedzenie i oplaty a leki brać trzeba.
poza tym za kilkanaście lat wejdzie w życie grupa ludzi która emerytury w ogóle nie dostanie bo nie była w stanie jej wypracować. :/ i co z nimi? przecież 400 tyś mieszkanie oddali za 120 tyś... ALE DOSTANĄ NA JEDZZENIE CZEGO NIE DA IM PAŃSTWO RZĄD BANDZIOR ZLODZIEJSKI

fajnie mówić o tym co jest opłacalne czy nie jak się ma kupę forsy w portfelu, inaczej się myśli jak się tej forsy nie ma a potrzebna jest na życie od zaraz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~myśl w drugą stronę

sprzeda mieszkanie i będzie żyć z lokaty - tak z 400 tyś dostanie miesięcznie jakieś 1200 zł co mu starczy na leki i jedzenie a gdzie będzie mieszać? w przytułku dla bezdomnych? czy uważasz że wszyscy emeryci biedni mają po 2 mieszkania wolne?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne