REKLAMA

Jak budować historię kredytową w BIK?

Michał Kisiel2016-11-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-27 06:00

Historia spłaty zobowiązań to jedna z najważniejszych informacji z punktu widzenia banku lub firmy pożyczkowej badającej nasz wniosek o finansowanie. Dbając o dobry wizerunek w bazach danych, zwiększamy swoje szanse na otrzymanie kredytu i lepsze warunki cenowe.

Podstawowym źródłem danych o naszej rzetelności jest dla banków Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja ta gromadzi informacje przekazywane jej przez banki, SKOK-i oraz współpracujące firmy pożyczkowe. Biuro pełni rolę „zbiorowej pamięci” sektora, a oprócz udostępniania uczestnikom systemu raportów, oferuje także ocenę punktową oraz analizy dotyczące zachowań kredytobiorców.

fot. / / YAY Foto

BIK nie należy mylić z czarną listą dłużników. W bazach danych biura odnotowywane są nie tylko informacje o opóźnieniach, ale także historia terminowych spłat, wykorzystania limitów (np. kart kredytowych) i zapytań składanych przez uprawnione instytucje. Warto zadbać o to, żeby nasz profil w BIK dawał kredytodawcom podstawy, by uznać nas za godnych zaufania. Fundamentem dobrej historii kredytowej jest oczywiście terminowe regulowanie zobowiązań, ale nasz wizerunek można poprawić także dbając o inne szczegóły.

Pochwal się regularnymi spłatami

Zaciągając kredyt lub pożyczkę, możemy zgodzić się na przetwarzanie danych o zobowiązaniu po jego spłacie. Jeśli nie zaznaczymy odpowiedniego pola we wniosku, historia naszych wpłat przestanie być widoczna dla banków i pożyczkodawców po uregulowaniu ostatniej raty. Dla instytucji, które w przyszłości będą chciały sprawdzić, jak radziliśmy sobie do tej pory jako dłużnik, informacja o pozytywnej historii jest bardzo cenna.

Warto pamiętać, że nawet jeśli udzieliliśmy zgody na przetwarzanie danych w BIK po zamknięciu kredytu, zawsze możemy zmienić zdanie. Odwołanie zgody nie wymaga pomocy firm chwalących się „czyszczeniem BIK” – wystarczy przesłać oświadczenie do banku, w którym spłacaliśmy zobowiązanie.

Śledź swoją historię

Informacje zgromadzone na nasz temat w Biurze Informacji Kredytowej możemy samodzielnie sprawdzić, zamawiając raport. Warto skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza jeśli przygotowujemy się do zaciągnięcia zobowiązania w bliskiej przyszłości. Analizując dokument możemy czasem natknąć się na nieaktualne informacje, np. spłacone zobowiązanie może widnieć w historii jako aktywne. Tego rodzaju nieścisłości mogą popsuć naszą wiarygodność jako dłużnika.

Sprostowaniem błędów w BIK powinien zająć się pożyczkodawca, który dostarczył mylne informacje na nasz temat. To do niego powinniśmy skierować żądanie wprowadzenia poprawek. W monitorowaniu zmian zachodzących w naszym profilu pomóc może usługa alertów BIK. W przypadku pojawienia się nowych wpisów lub pogorszenia się historii, otrzymamy wiadomość SMS od biura. Usługa ta jest płatna, ale można ją przetestować za darmo przez 60 dni.

Nie korzystaj „pod korek”

Linie i karty kredytowe bardzo ułatwiają zarządzanie domowym budżetem. Pozwalają sięgnąć po pożyczone środki tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Informacja o stopniu wykorzystania elastycznych kredytów jest jednym z elementów raportów przygotowywanych przez BIK. Potencjalny kredytodawca może więc sprawdzić, czy z zewnętrznego finansowania korzystamy doraźnie czy może cały czas.

Wykorzystywanie kart i linii kredytowych w ROR „na maksimum” może być sygnałem, że nie radzimy sobie z bieżącymi wydatkami. W takich sytuacjach łatwiej też o przekroczenie ustalonej w umowie kredytowej granicy. Podobne incydenty, chociaż nie ciążą na historii spłat tak mocno jak opóźnienia, mogą położyć się cieniem na naszym wizerunku jako kredytobiorcy.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kvathum
Ja się nie dam na to nabrać. Banki wcale nie chronią interesów swoich klientów i patrzą tylko na siebie. A oprocentowanie jest kosmiczne - w każdym jednym. Informacja, że już od 2%, a okazuje się, że kluczowe jest użycie "OD". Najlepsza opcja to wzięcie pożyczki w firmie pożyczkowej, która daje pieniądze pod zastaw mieszkania.Ja się nie dam na to nabrać. Banki wcale nie chronią interesów swoich klientów i patrzą tylko na siebie. A oprocentowanie jest kosmiczne - w każdym jednym. Informacja, że już od 2%, a okazuje się, że kluczowe jest użycie "OD". Najlepsza opcja to wzięcie pożyczki w firmie pożyczkowej, która daje pieniądze pod zastaw mieszkania. Tam faktycznie oprocentowanie jest niskie (nawet 4,5%). Tylko trzeba dokładnie czytać umowę (najlepiej w domu, na spokojnie - jak firma nie pozwala zabrać umowy do domu, olać firmę). Kilka takich instytucji jest na rynku. Np. JanVest.
~gdzie_koryto
takie artykuły mają budować przekonanie, że życie na kredyt jest normalne
~as
Ktoś już tu kiedyś pisał, jak sobie stworzyć dobra historię (czyli spokój od banków). Wziąć jakąś najmniejszą dosłownie pożyczkę i jej nie spłacać, aż nastąpi wpis w BIK. Wtedy oddać, w historii jest wpis, nikt już na ciebie nie wyłudzi kasy. Banki i lichwiarze się odczepią, bo jest zły wpis. Śpisz spokojnie i nie żyjesz ponad stan :)
~bezdebetu
dobrą historię kredytową w BIG najszybciej zrobić nie płacąc kilku abonamentów za telefon.
~zczc
nie mogę uwierzyć że ludzie ludzie w jednym pokoleniu tak zidiocieli by wspierać ten niewolniczy system. PRL to była oaza wolności
~mimil
Banki oferują obecnie tak wysokie marże kredytów, że lepiej ich nie brać. To jest kosmos. Można się wplątać w niezłe długi.
~marek
jak zbudować historie dobrego NIEWOLNIKA
~Ela
Ja znam człowieka co chciał sobie zbudować tzw. dobrą historię kredytową. I teraz żeby komornik nie zdążył zabrać mu wypłaty umawia się z księgową jak i kiedy przelać mu wypłatę żeby zdążył ją wypłacić.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki