Jagiełło: "Afera KNF" nie zachwieje stabilnością systemu bankowego w Polsce

Polski system bankowy jest w bardzo dobrym stanie - mówi w wywiadzie z "Gazetą Polską" prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. Dodał, że w okresach prosperity wydarzenia takie jak tzw. afera KNF nie powodują poważnych problemów systemu finansowego.

(Bankier.pl)

"Polski system bankowy jest w bardzo dobrym stanie" - przekonuje w wywiadzie Jagiełło, pytany, czym jest "afera KNF" i czy oszczędności Polaków są bezpieczne. Jak dodał, na te słowa istnieje nawet "zewnętrzne, niezależne potwierdzenie".

"Na początku listopada europejski nadzór bankowy poinformował o wynikach stress testów dla 48 największych banków w Europie. Wśród nich były dwa banki polskie: PKO Bank Polski oraz Pekao S.A. My w gronie tych 48 banków europejskich zajęliśmy pierwsze miejsce, a koledzy z drugiego banku zajęli miejsce trzecie. W stress testach badano między innymi, jak na stabilność banków wpłynęłoby istotne pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju, pogorszenie jakości portfela kredytowego czy też spadek zyskowności" - mówił Jagiełło. Jak podkreślił, wyniki tych stress testów są dowodem na to, że polski system bankowy jest w dobrym stanie.

"Natomiast immanentną cechą wszystkich gospodarek i systemów finansowych są różnego rodzaju napięcia, problemy sektorowe czy spektakularne bankructwa. Polska na tym tle nie jest wyjątkowa. Problem, który wystąpił, zwany +aferą KNF+, jest taką jednostkową sytuacją, która ze względu na swoją specyfikę cieszy się szczególnym zainteresowaniem medialnym. Nie jest to jednak problem systemowy, który zagroziłby stabilności systemu bankowego w Polsce" - podkreślił prezes PKO Banku Polskiego.

Dopytywany, czy zakładając najczarniejszy scenariusz, w którym padają wszystkie banki z grupy Leszka Czarneckiego, polski system bankowy pozostałby bezpieczny, Jagiełło przywołał w odpowiedzi tzw. aferę Madoffa w Stanach Zjednoczonych. Jak mówił, zbiegła się ona w czasie z poważnym kryzysem gospodarczym, w trakcie którego w Stanach Zjednoczonych upadł bank Lehman Brothers, a kilka innych banków zostało przejętych przez instytucje finansowe.

"To zdarzenie miało miejsce w czasach kryzysu gospodarczego. W Polsce sytuacja jest odmienna. Problemy dotyczące dwóch banków należących do grupy pana Leszka Czarneckiego nie są w stanie zachwiać stabilnością całego systemu bankowego. Mamy okres prosperity gospodarczego. Duże banki są zyskowne i dobrze zarządzane" - powiedział.

Pytany, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny sprosta sytuacji, w której upadłyby oba banki, Jagiełło podkreślił, że BFG jest dobrze skapitalizowany. "Istnieją też inne instrumenty do wykorzystania w sytuacjach nadzwyczajnych, takie jak wsparcie płynnościowe Narodowego Banku Polskiego. Mogę też sobie wyobrazić połączoną pomoc płynnościową największych banków polskich. Nie sądzę jednak, że sytuacja będzie tak krytyczna. Jeszcze raz zwrócę uwagę na bardzo dobre otoczenie makroekonomiczne. Ono amortyzuje tego typu kłopoty. Obecnie jest za dużo emocji wokół tego problemu" - powiedział.

Jagiełło podkreślił też w rozmowie, że rynek bankowy czeka na szybką decyzję powołania nowego szefa KNF. "Im szybciej się to stanie, tym lepiej" - ocenił.(PAP)

sno/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 crank

Zaraz się okaże że banki zaczną padać a ludzie stracą środki. Oj będzie się działo

! Odpowiedz
0 3 histeryk

Pan Prezes Jagiełło dużo ryzykuje. W oficjalnej partyjnej nomenklaturze to już nie jest afera KNF, tylko afera Getin Banku, zwana aferą Leszka Czarneckiego. Trzymają się tego partyjne media i partyjni ludzie. A tu taki wyłom.

! Odpowiedz
0 1 knf

Polski system bankowy jest w bardzo dobrym stanie - to prawda, nie w każdym kraju zdarza się GetBack, który dziwnym zbiegiem okoliczności wykupuje przedawnione, nieściągalne i bezwartościowe długi za cenę kilkukrotnie większą niż wycena banku.

To wszystko odbywa się pod czujnym okiem i nadzorem KNF.
Biegły rewident z wielkie czwórki nie widzi, żadnych nieprawidłowości.
Rekomendacje dla akcji GBK wydawane przez biura maklerskie i banki są w przedziale 20-30zł w dniu zawieszenia obrotu - jak się okazało zawieszenia bezterminowego.

Sprawy GetBacku, banków LC i KNF są połączone - pytanie czy śledczy zechcą znaleźć motyw i plan jaki przyświecał twórcom i osobom, które dały zielone światło na ten mega przekręt giełdowo-finansowy.

Państwo nie zrobiło nic by pomóc oszukanym - natomiast robi dużo by pomóc właścicielom banków biorących udział w tym przekręcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil