REKLAMA

JSW powinna poprawić komunikację z rynkiem

Krzysztof Kolany2015-06-18 10:48główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-06-18 10:48
www.jsw.pl

Po dwóch dniach zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowił naprawić błąd, jakim była niefortunna wypowiedź prezesa Edwarda Szlęka o możliwości emisji akcji. Wiadomość ta podana w trakcie wtorkowej sesji przez agencję Reuters doprowadziła do przeszło 4-procentowej przeceny akcji JSW. Inwestorzy śledzący rynek w czasie rzeczywistym i z dostępem do serwisu Reutersa byli uprzywilejowani, ponieważ jako pierwsi uzyskali dostęp do tej niewątpliwie cenotwórczej informacji.

Teraz JSW postanowiła się odciąć od słów swojego prezesa, „na tym etapie” (?!) wykluczając emisję akcji, która w obecnej sytuacji firmy byłaby posunięciem zrozumiałym i dość rozsądnym. Niestety, spółka powieliła błąd sprzed dwóch dni: ważna informacja został opublikowana w trakcie sesji i ponownie z pominięciem kanału ESPI.

W mojej ocenie w obu przypadkach nie doszło do złamania prawa, lecz do naruszenia dobrych praktyk komunikacji spółki z inwestorami. Uważam, że tego typu informacje powinny być publikowane po zakończeniu sesji i poprzez system ESPI, a nie jedynie poprzez komunikaty prasowe. Dobra komunikacja z rynkiem jest w interesie samej JSW, która znalazła się w trudnym położeniu i szczególnie teraz powinna zachować jak najlepsze relacje z inwestorami. Winna jest to zwłaszcza „akcjonariatowi obywatelskiemu”, który 4 lata temu obejmował jej akcje po cenie 136 zł za sztukę.

Tekst jest komentarzem do artykułu pt. "Zarząd JSW nie widzi teraz zasadności emisji akcji, nie pracuje nad tym"

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Aukcjonariusz
W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla JSW bedą urlopy górnicze. Tylko odchudzenie stanu załogi może uratować sytuację.
~Inspektor
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/878324,zus-chce-skladek-od-menedzerow-5-lat-wstecz.html#komentarze

Wczoraj pisałem a teraz już to potwierdzają:

No to mafia POltyczna rządząca w tym kraju POwinna beknąć przezd TS za tolerowania Umów Menadżerskch rażąco ponad kominowych w pseudoprywatnych Spólkach Skarbu
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/878324,zus-chce-skladek-od-menedzerow-5-lat-wstecz.html#komentarze

Wczoraj pisałem a teraz już to potwierdzają:

No to mafia POltyczna rządząca w tym kraju POwinna beknąć przezd TS za tolerowania Umów Menadżerskch rażąco ponad kominowych w pseudoprywatnych Spólkach Skarbu Państwa.
To jest Ich pomysł na omijane Ustawy Kominowej i to swiadczy że musieli te sprawy przewidzieć z ZUSem -czyli działali na zasadzie "PO nas to i POtop."
Kopalnie ,Huty ,Spólki SP teraz zostaną zniszczone.
~kr
W JSW pracuje 26tys pracowników ze średnim wynagrodzeniem za rok 100tys zł Co daje 2,6 MILIARDA zł http://miastoknurow.pl/40734,ile-zarabiaja-pracownicy-jsw-spolka-przedstawila-dane-za-2014-rok.html Wystarczy zarobek za cztery miesiace aby stać sie wiekszosciowym włascicielem tej spólki .(dzisiaj za same przywileje mogliby W JSW pracuje 26tys pracowników ze średnim wynagrodzeniem za rok 100tys zł Co daje 2,6 MILIARDA zł http://miastoknurow.pl/40734,ile-zarabiaja-pracownicy-jsw-spolka-przedstawila-dane-za-2014-rok.html Wystarczy zarobek za cztery miesiace aby stać sie wiekszosciowym włascicielem tej spólki .(dzisiaj za same przywileje mogliby stać sie włascicielami JSW) No dalej wykupywac swój warsztat pracy .Na co jeszcze czekacie. Ja pracowałem 10 lat na wygnaniu aby wreszcie założyc własny biznes.
~Inspektor
to jest pikuś - tu ponizej jest wiadomość ktorej znaczenia nawet nie docenicie:

Gazeta Prawna "ZUS sięga po menedżerów: Spółki zapłacą składki od kontraktów prezesów---" tyle że nie siega a każe nadpłacić za 5 lat wstecz.
To oznacza że ZUS orżnie Spółki Górnicze i
to jest pikuś - tu ponizej jest wiadomość ktorej znaczenia nawet nie docenicie:

Gazeta Prawna "ZUS sięga po menedżerów: Spółki zapłacą składki od kontraktów prezesów---" tyle że nie siega a każe nadpłacić za 5 lat wstecz.
To oznacza że ZUS orżnie Spółki Górnicze i inne za dotychczasowe pensje gdyż te menadżerskie były rażąco ponadkominowo za wysokie co dalej oznaczać będzie dla firm ruine gdy to wszystko od wszystkich razem podliczą"
-tak tragicznie dla firm się skończą Rządy POmyleńców z Ich obchodzeniem Ustawy Kominowej -z rażąco za wysokimi Prezesowskimi Umowami Menadżerskimi kolesiów . Rząd jako właściciel powinien za to beknąć -więzieniem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki