REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Iran: ulica nazwana nazwiskiem szyity straconego w Arabii Saudyjskiej

2016-08-23 17:17
publikacja
2016-08-23 17:17

Rada miejska w Teheranie postanowiła we wtorek nazwać stołeczną ulicę w pobliżu ambasady saudyjskiej nazwiskiem szyity Nimra Bakra al-Nimra, który został w styczniu stracony w Arabii Saudyjskiej - podała irańska agencja ISNA.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

fot. Mehdi Ghasem / / FORUM

Al-Nimra ścięto 2 stycznia z 46 osobami skazanymi za terroryzm. Egzekucja popularnego szyickiego duchownego spowodowała kryzys dyplomatyczny z Iranem, który jest krajem w większości szyickim i w którym śmierć Nimra wywołała gwałtowne masowe manifestacje w wielu miastach.

Protestujący zaatakowali i podpalili wówczas ambasadę saudyjską w Teheranie i konsulat w Meszhedzie, drugim co do wielkości mieście Iranu. Rijad zareagował na to zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Teheranem.

Stosunki między obu krajami ulegały pogorszeniu w ostatnich latach, m.in. w związku z ich stanowiskami w sprawach regionu, zwłaszcza z wojną domową w Syrii i konfliktami w Jemenie i Iraku, a także z sytuacją w Bahrajnie.

Iran postanowił również nie wysyłać w tym roku do Arabii Saudyjskiej pielgrzymów z okazji hadżdżu. W zeszłym roku we wrześniu w Mekce doszło do wybuchu paniki, w której zadeptano około 2300 ludzi, w tym ponad 460 Irańczyków. (PAP)

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

klm/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki