Iran: Wielka Brytania wkrótce może zwolnić tankowiec Grace 1

Władze Iranu poinformowały we wtorek, że Wielka Brytania może wkrótce zwolnić irański tankowiec Grace 1 po wymianie pewnych dokumentów, które pomogą uwolnić zajęty statek.

(YAY Foto)

"Wielka Brytania jest zainteresowana zwolnieniem irańskiego tankowca Grace 1 (...) po wymianie pewnych dokumentów. Mamy nadzieję, że zwolnienie (statku) nastąpi wkrótce" - powiedział irańskiej agencji prasowej IRNA zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej, Dżalil Eslami.

"Statek został zatrzymany na podstawie fałszywych zarzutów (...), ale nie został jeszcze zwolniony" - dodał Eslami.

Na początku lipca w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja i brytyjska piechota morska przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1 i doprowadziły go do tamtejszego portu. Decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię.

Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej - jak przekonują - na wodach międzynarodowych. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

I tak 19 lipca Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. 

cyk/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 3 takeda83

lepsze anglosaski niz totalna inwigilacja chinska obywatel ibez zadnych realnych praw. lepiej byc pół wolnym amerykaninem czy angolem niz bydłem panstwa srodka pracujacy dla komuchow za miske a sorry juz pewnie za 3 miski ryżu a jak panstwo pozwoli to nawet drugie i trzecie dziecko bedziesz mogl se zrobic bo bez pozwolenie to wiesz jak to z bydlem nielegalnym sie robi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 46 talmud

arogancja chamstwo wyzysk innych pod plaszczykiem szumnych hasel - juz niedlugo ten "anglo-saski" projekt upadnie ........zawsze beda naiwniacy ktorzy nie rozumieja bezwzglednych zasady wyzysku & usluzni szabesgoje.....

! Odpowiedz
24 21 kerad_

Nie bądź taki uprzedzony ... jak nie będzie "anglo-saski" to wróci mongolski.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -0,14% 35,99
2020-05-27 05:23:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil