Brytyjski tankowiec przejęty przez Iran

Wielka Brytania złożyła w niedzielę skargę do ONZ w związku z piątkowym przejęciem w cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca przez Iran. W oficjalnym liście do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego Londyn zaprzeczył wersji incydentu przedstawianej przez Teheran.

"Nie dążymy do konfrontacji z Iranem - napisał w liście zastępca brytyjskiego ambasadora przy ONZ Jonathan Allen. - Ale nieakceptowalne jest (...) grożenie jednostce, która prowadzi legalną działalność w uznawanych międzynarodowo korytarzach".

Zdaniem strony irańskiej w piątek doszło do kolizji między brytyjskim tankowcem Stena Impero a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował. Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła jednostkę ze względu na "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Jednak według właściciela tankowca statek "ściśle przestrzegał zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

W liście Allen podkreślił, że Iran "twierdzi", iż statek wpłynął do cieśniny Ormuz torem wodnym dla jednostek opuszczających zatokę i nie odpowiadał na ostrzeżenia Teheranu, a także miał wyłączony system automatycznej identyfikacji. "To nieprawda" - zastrzegł Brytyjczyk.

W kontekście informacji o kolizji z łodzią rybacką Allen napisał, że "nie ma na to żadnego dowodu, a nawet jeśli do tego doszło, przebywanie Steny Impero na wodach terytorialnych Omanu oznaczało, że Iran nie miał prawa jej przechwycić" - dodał brytyjski dyplomata. Wzywał również do uwolnienia jednostki.

Zarówno tankowiec, jak i jego 23-osobowa załoga przebywają w irańskim porcie w Bandar Abbas. Władze Iranu zapowiadały, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Po sobotnim posiedzeniu brytyjskiego rządowego sztabu kryzysowego COBRA szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zapowiedział, że w poniedziałek w parlamencie w Londynie zostanie wydane oświadczenie o kolejnych krokach, jakie podejmie Zjednoczone Królestwo w tej sprawie.

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

O uwolnienie Steny Impero poza Wielką Brytanią apelowała m.in. Unia Europejska, Francja i Niemcy.

Iran: przejęcie tankowca mimo oporu i ingerencji

Tankowiec Stena Impero został przejęty w piątek przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur powiedział w niedzielę w państwowej TV, że cała 23-osobowa załoga przejętego w piątek tankowca Stena Impero jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

Brytyjski okręt wojenny, który eskortował płynący pod brytyjską flagą tankowiec Stena Impero, starał się uniemożliwić zatrzymanie statku - oświadczył w sobotę rzecznik irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Ramezan Szarif. Informacji tych nie skomentował Londyn.

Cytowany przez irańską agencję Fars Szarif dodał, że "mimo oporu i ingerencji" brytyjskiego okrętu Gwardii Rewolucyjnej udało się odprowadzić do portu tankowiec przejęty w piątek w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz.

Gwardia Rewolucyjna opublikowała w sobotę w internecie nagranie wideo ukazujące, jak łodzie motorowe płyną obok statku Stena Impero, którego nazwę wyraźnie widać na filmie. Na nagraniu można również zobaczyć, jak żołnierze w kominiarkach z karabinami maszynowymi schodzą na pokład tankowca ze śmigłowca. W ten sam sposób Brytyjczycy zatrzymali przed dwoma tygodniami tankowiec irański. Na filmie nie widać brytyjskiego okrętu wojennego.

Iran ostrzega W. Brytanię przed eskalacją napięcia

Iran ostrzegł w niedzielę Wielką Brytanię, aby powstrzymała swe "krajowe siły polityczne" zamierzające eskalować napięcie między dwoma krajami po przejęciu przez Iran tankowca Stena Impero pod banderą brytyjską.

Londyn określił przejęcie przez Iran w piątek tankowca Stena Impero pod brytyjską flagą jako "wrogi akt" i odrzucił wyjaśnienia Teheranu, że jednostka była zamieszana w incydent w cieśninie Ormuz.

"Rząd Wielkiej Brytanii powinien powstrzymać swe krajowe siły polityczne, które chcą eskalować istniejące obecnie napięcie pomiędzy Iranem a Wielką Brytanią. Jest to dość niebezpieczne i nierozsądne w tak trudnym czasie w regionie" - napisał na Twitterze wysłannik Iranu do Wielkiej Brytanii Hamid Baeidineżad. Dodał, że "Iran jest jednak zdecydowany i gotowy na różne scenariusze".

Władze portowe: przejęty brytyjski tankowiec nie miał żadnego ładunku

Tankowiec Stena Impero pod brytyjską flagą, przejęty w piątek przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz, nie przewoził żadnego ładunku - poinformowały w sobotę władze portowe w irańskiej prowincji Hormozgon, cytowane przez agencję ISNA.

O braku ładunku na tankowcu mówił szef regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur. Dodał, że 23-osobowa załoga przechwyconego statku może być przesłuchiwana na temat kwestii technicznych. "Jeśli będzie to konieczne i będzie taki wniosek władz sądowych, załoga może być wezwana na techniczne i specjalistyczne przesłuchania" - mówił Afifipur, cytowany przez ISNA.

Francuzi apelują o zwolnienie statku

Francja zaapelowała w sobotę do irańskich władz o "jak najszybsze zwolnienie" brytyjskiego tankowca Stena Impero, który został dzień wcześniej przejęty przez Gwardię Rewolucyjną w rejonie cieśniny Ormuz.

"Apelujemy do irańskich władz o jak najszybsze zwolnienie statku i jego załogi a także poszanowania zasad swobody nawigacji w Zatoce" - napisało francuskie MSZ w komunikacie.

Ministerstwo wyraża "głębokie zaniepokojenie" sytuacją oceniając, że "takie działanie szkodzi koniecznej deeskalacji napięcia w regionie Zatoki Perskiej".

"Zdecydowanie je potępiamy i wyrażamy naszą pełną solidarność ze Zjednoczonym Królestwem" - głosi francuskie oświadczenie.

Polska wzywa Iran do natychmiastowego wypuszczenia okrętu

Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odnosząc się do przejęcia przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero w cieśninie Ormuz.

"W związku z ostatnimi incydentami dotyczącymi zajęcia i zatrzymania okrętów w Cieśninie Ormuz, Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu" - czytamy w oświadczeniu.

"Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że napięcia w Zatoce Perskiej stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu morskiego i lotniczego, globalnego rynku dostaw energetycznych, a także dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu" - napisało MSZ.

Kosaczow: Przejęcie tankowca czyni prawdopodobnym użycie siły

Przejęcie brytyjskiego tankowca przez irańską Gwardię Rewolucyjną czyni prawdopodobnym zastosowanie wariantu siłowego przez jedną ze stron - ocenił w wypowiedzi dla TASS szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji Konstantin Kosaczow.

Dodał, że Rosja mogłaby wziąć na siebie rolę mediatora w relacjach Iranu z Zachodem, by doprowadzić do zmniejszenia napięć, jakie powstały w ostatnim okresie.

"Pozostaje mieć nadzieje i wierzyć w rozsądek stron, ale w tym wypadku wiele zależy od tego, jakie kto ma dalsze plany" - stwierdził Kosaczow. "To, że incydent może być wykorzystany jako powód do użycia sił, jest faktem. Ale czy ten, kto użyje siły, rzeczywiście coś na tym ugra, już faktem nie jest. Dlatego na razie lepiej pokładać nadzieję we wstrzemięźliwości i dyplomacji" - dodał.

jakr/ bjn/BPL

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 caesar_m

Co tu komentować....Anglicy najpierw zatrzymali bezprawnie irański tankowiec (bezprawnie, bo uchwała tworu o nazwie UE to nie jest żadne prawo obowiązujące kraje poza UE). Teraz Iran zatrzymał pod mocno wątpliwymi zarzutami brytyjski tankowiec. Widać desperację Iranu... Bo dziś alternatywy są dwie - Brytyjczycy zwolnią irański tankowiec, Iran zwolni brytyjski (tego zapewne chcą w Iranie) i napięcie opadnie. Ale to mało prawdopodobny scenariusz. Bardziej prawdopodobny to znaczące wzmocnienie sił morsko-powietrznych brytyjsko-amerykańskich w Ropnej Zatoce tak aby uniemożliwić w przyszłości takie akcje Iranu i odwetowe przechwytywanie wszystkich irańskich tankowców...A potem to już z górki. Czyli ropa w górę....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 wektorwg

Open rozumiem że ekscesy Trrumpa w Moskiewskim hotelu to też deepn state? Albo molestowanie kadytatek w konkursach miss world.? Ty akceptujesz seksual predarors..... Normalni ludzie nie....

! Odpowiedz
9 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 20 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 22 open_mind

Obecnie największym problemem Deep State jest utrzymanie przy życiu Deutsche Banku, bo gdyby on runął to w 48 godzin światowy system monetarny upadnie a wraz z nim przepływ kredytu oraz związane z tym komplikacje i utrudnienia wprost nie do przewidzenia. Tak że Glapiński wiedział co robi kupując dodatkowo złoto dla siebie i „dwórek”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 silvio_gesell

Czyli korba na indeksach.

! Odpowiedz
58 44 trybuch

Polska ostro zaprotestowała nie wiem ale może wyslac wojsko Macierewicza (WOT) w celu odbicia tankowca.

! Odpowiedz
18 32 open_mind

A w USA taka zabawa w policję i przestępców: „Policja z Massachusetts prosi mieszkańców o powstrzymanie się od przestępstw, dopóki fala upałów nie minie” Kuźwa mać jaja jak berety.

! Odpowiedz
18 22 open_mind

Sobota: British Airways ZAWIESZA wszystkie swoje loty do Kairu w Egipcie przez siedem dni „jako środek ostrożności”.

UH Huh! Środki ostrożności? Przeciwko czemu?

Najwyraźniej Brytyjczycy podjęli jakąś decyzję - prawdopodobnie dotyczącą zajęcia przez Iran brytyjskiego tankowca.

! Odpowiedz
23 15 jes

Szkoda że ty tam nie polecisz, do tego raju :(

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil