REKLAMA

Irak: parlament za zakazem sprzedaży, importu i produkcji alkoholu

2016-10-23 08:24
publikacja
2016-10-23 08:24

Iracki parlament zagłosował za zakazem sprzedaży, importu i produkcji alkoholu; według większości parlamentarzystów jego dostępność jest sprzeczna z zasadami islamu i niezgodna z konstytucją - podał w niedzielę portal BBC.

Irak: parlament za zakazem sprzedaży, importu i produkcji alkoholu / YAY Foto

Cytowany przez portal poseł Ammar Toma uważa, że wprowadzenie zakazu jest uzasadnione, ponieważ zgodnie z iracką konstytucją w kraju nie może funkcjonować żadne prawo sprzeczne z zasadami islamu.

Jednak zdaniem przeciwników tych zmian - którzy zapowiadają odwołanie do sądu - przegłosowany w sobotę zakaz narusza zapisane w tej samej konstytucji gwarancje wolności wyznania i uderza w mniejszości religijne, m.in. w chrześcijan.

Po upadku dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku w Iraku ostro krytykowane są zachowania niezgodne z moralnymi zasadami islamu; celem ataków często stają się sklepy z alkoholem - pisze BBC. Choć alkohol nie jest powszechnie dostępny w irackich restauracjach czy hotelach, jego konsumpcja jest stosunkowo rozpowszechniona w licznych sklepach i barach w Bagdadzie.

Obserwatorzy zauważają, że ustawę uchwalono w czasie, gdy uwaga wszystkich skierowana jest na ofensywę na Mosul, którą prowadzą obecnie irackie siły, by odbić to miasto na północy kraju z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego. (PAP)

ulb/ hgt/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~polityk
Czyli Irak staje się państwem wyznaniowym, czas na wprowadzenie pełnego szariatu i kary śmierci za słuchanie muzyki czy brak burki - w ten sposób ISIS wygrał przegrywając. Niech UE patrzy i podziwia co będzie jak dalej będą ratować i zwozić z całego świata muzułmanów. Isslam to nie religia lecz dyktatura ingerująca Czyli Irak staje się państwem wyznaniowym, czas na wprowadzenie pełnego szariatu i kary śmierci za słuchanie muzyki czy brak burki - w ten sposób ISIS wygrał przegrywając. Niech UE patrzy i podziwia co będzie jak dalej będą ratować i zwozić z całego świata muzułmanów. Isslam to nie religia lecz dyktatura ingerująca we wszystkie sfery życia poddanych wyznawców, to doktryna podobnie jak faszyzm czy komunizm tylko o wiele gorsza gdyż siłą zmusza innych pod groźbą śmierci do jej wyznawania, jednostka w niej nic nie znaczy jak w każdej dyktaturze.
~Mn
U nas jakby coś takiego wprowadzili to połowa z nas by stàd wyjechała
~endi
Na całym świecie ludzie radykalizują się , to taka ogólna tendencja np całkowity zakaz aborcji u nas czy zajęcie Krymu
~plebs
zajecie krymu to radykalizacja? a ja myslalem ze ofensywa wojskowa
~zez odpowiada ~plebs
co to za ofensywa skoro wojsko rosyjskie od zawsze było na Krymie? :)
~drit
@ Le
Zatem wszyscy zdobywamy doświadczenie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki