REKLAMA

Inflacja w USA jednak rośnie. Co na to Fed?

2019-08-13 14:30
publikacja
2019-08-13 14:30
theta

Inflacja bazowa CPI w Stanach Zjednoczonych w lipcu zaskoczyła analityków i utrzymała się powyżej 2% - podało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Wysoka inflacja bazowa stawia w kłopotliwej sytuacji nie tylko kierownictwo Rezerwy Federalnej.

/ BLS.

Wzrost cen dóbr konsumpcyjnych w lipcu został oszacowany na 0,3% mdm i 1,8% rdr – ogłosił BLS. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 0,3% mdm i 1,7% rdr.

W czerwcu inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła 0,1% mdm i 1,6% rdr. Oznacza to, że główna miara inflacji cenowej w Ameryce utrzymała się nieznacznie poniżej 2-procentowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej. I to pomimo faktu, że taniejąca ropa naftowa doprowadziła do wyraźnego spadku cen benzyny (o 3,3% mdm), oleju napędowego (o 6% mdm) i gazu ziemnego (p 2,9% mdm).

Równocześnie tzw. inflacja bazowa – czyli wzrost cen po wyłączeniu żywności i energii – wyniosła 0,3% mdm i 2,2% rdr i była wyższa od celu Fedu. Dynamika inflacji bazowej zaskoczyła ekonomistów, którzy oczekiwali jej stabilizacji na poziomie 2,1% rdr.

Utrzymująca się powyżej oficjalnego celu inflacja bazowa stawia w kłopotliwej sytuacji nie tylko kierownictwo Rezerwy Federalnej. Fedowi trudno będzie uzasadnić oczekiwane przez rynek obniżki stóp procentowych, skoro inflacja nie jest niska i nie maleje.

Ale problemy wizerunkowe może mieć też prezydent Donald Trump, który domagając się od Rezerwy Federalnej obniżek stóp procentowych publicznie głosi tezę, jakoby inflacja w USA była niska. Tymczasem dane jego własnych urzędników podkopują tę opinię.

KK

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
open_mind
Dobrze że dzisiaj w USA brzdęki jakaś „majak” o opóźnieniu ceł, bo w przeciwnym wypadku spokojnie można by zakładać upadek systemu w tym tygodniu. Widocznie USA jeszcze nie jest w pełni gotowe do zmiany systemu i przeprowadzają tak zwane „Test Run”. Niestety denko właśnie odpada i co by nie „wydzierali” Dobrze że dzisiaj w USA brzdęki jakaś „majak” o opóźnieniu ceł, bo w przeciwnym wypadku spokojnie można by zakładać upadek systemu w tym tygodniu. Widocznie USA jeszcze nie jest w pełni gotowe do zmiany systemu i przeprowadzają tak zwane „Test Run”. Niestety denko właśnie odpada i co by nie „wydzierali” się to nie pomoże, Długu nie zakrzyczysz ! W każdym bądź razie Polski sprzedawca używanych samochodów to przy nich Anioł na ziemi gdzie dostosowuje się do oczekiwań klientów tuszując wady auta napełniając klime propanem i przebieg licznika do oczekiwań klienta. W każdym bądź razie jest dzisiaj okazja do dokupienia złota, bo w waszym życiu taniej już nie będzie.
specjalnie_zarejstrowany1
Napompuja balon na maxa i peknie dopiero po przekazaniu wladzy demokratom po wyborach. Demokraci wybiora slupy i kozly ofiarne zeby przyjely cala wine na siebie.
sel
Efekt ceł dla Chin może ją podnieść jeszcze drugie albo i trzy razy tyle.
talmud
nadrukowali makulatury to jak ma nie rosnac ? rosnie wtedy kiedy potrzeba nie rosnie kiedy nie potrzeba - proste jak konstrukcja cepa - na tym polega wyzszosc "najwiekszej gospodarki" ......
open_mind
Zobaczcie Clintonów ci to mają inflacje, koło ich rodziny trup się ściele gęsto. Obecnie Epstein https://lasvegas.cbslocal.com/2016/08/10/the-list-of-clinton-associates-whove-died-mysteriously-check-it-out/
sel
To jest inflacja dobrych obyczajów coś jak u nas i też trupy.. nawet w więzieniu, tylko nie ma już za grosz honoru żeby się podać do dymisji w takiej samej sytuacji w jakiej sami tego żądali .

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki