Zaskakujący optymizm polskich inwestorów. Indeks obrazujący nastroje najwyżej od marca 2017 roku

2019-11-15 11:40
publikacja
2019-11-15 11:40

Choć polska giełda nie radzi sobie najlepiej w ostatnim czasie, Indeks Nastrojów Inwestorów pokazuje ogromny optymizm. Wskaźnik jest obecnie najwyższy od marca 2017 roku.

Byk na GPW / fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu

Z najnowszego odczytu Indeksu Nastrojów Inwestorów wynika, że aż 59,7 proc. ankietowanych spodziewa się trendu wzrostowego w najbliższych 6 miesiącach. Spadków oczekuje tylko 18,3 proc. respondentów. Za trendem neutralnym zagłosowało 22 proc. osób. Wskaźnik powstaje na podstawie cotygodniowego badania Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Skala optymizmu polskich inwestorów jest wprost zaskakująca, wystarczy powiedzieć, że po raz ostatni tak duży odsetek byków notowano na początku 2017 roku. Wówczas WIG20 pomiędzy listopadem 2016, a kwietniem 2017 zaliczył ruch w górę o przeszło 500 punktów - to największy ruch, jaki zanotował polski indeks blue chipów w tej dekadzie. Wówczas w lutym i na początku marca odsetek byków w badaniu przekraczał nawet poziom 60 proc.

Zaskakujący optymizm polskich inwestorów / SII

Indeks SII zresztą historycznie pokazywał duży optymizm w następstwie ruchów w górę na GPW. Inwestorzy, czując hossę, spodziewali się hossy, gdy indeksy z GPW radziły sobie słabo. Choć teoretycznie pytanie w ankiecie dotyczy oczekiwań, odpowiedzi były pochodną ostatnich notowań indeksów. Stąd też INI w pewnym sensie można było traktować jako wskaźnik rozgrzania bądź wyprzedania rynku.

Odsetek byków przewyższał 60 proc. przykładowo kilkukrotnie w 2013 roku, tyle że między majem 2012, a listopadem 2013 WIG urósł o 50 proc. i wydawało się wówczas, że dorównanie do przedkryzysowych rekordów to tylko kwestia czasu. Byki dominowały też m.in. w kwietniu i maju 2015 roku, gdy WIG poprawiał pokryzysowe maksima.

Teraz jednak ciężko znaleźć jakiekolwiek podstawy optymizmu. WIG wprawdzie od początku października urósł, ale ledwie o 3 proc. Ruch na WIG20 także nie odbiega znacząco od wcześniejszych ruchów w ramach trendu. sWIG - czyli indeks, w którym teoretycznie inwestorzy indywidualni mają najwięcej do powiedzenia - odbił, tyle że na początku roku, później zaś znalazł się zaś w trendzie spadkowym. Ciężko jako podstawę optymizmu traktować ostatni ruch o 1,4 proc. w górę.

Bieżący optymizm, jaki widać w badaniu sporządzanym przez SII, jest zatem naprawdę zaskakujący. Być może inwestorzy liczą, że w końcu na bazie bocznego trendu, uda się zbudować ruch w górę. Na zachodzie indeksy bowiem śrubują rekordy i być może uwaga wielkich w końcu zwróci się nad Wisłę. Szczególnie, że indeks MSCI Emerging Markets - obrazujący formę koszyka, w którym znajduje się GPW - ostatnio wybił się z trendu spadkowego i dał pewną nadzieję, że być może w końcu nadchodzi dobry czas dla rynków wschodzących. Sama GPW ma przed sobą także dopływy z PPK, które mogą stanowić pewien zastrzyk energii dla giełdy.

AT

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zybuch
na giełdzie tego optymizmu nie widać indeksy stoją w miejscu
silvio_gesell
Giełdy rosną gdy optymizm rośnie, a nie gdy jest już rekordowy. Kto to odkupi, ufoludki kochające Ziemię?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki