REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Incydent w Jedwabnem. Policja chce uchylenia immunitetu Brauna

2025-08-25 14:18
publikacja
2025-08-25 14:18

Łomżyńska policja chce uchylenia immunitetu europosła Grzegorza Brauna w związku z incydentem, do którego doszło 10 lipca tego roku w Jedwabnem. Chodzi o sytuację, gdy grupa osób blokowała drogę uniemożliwiając wyjazd samochodów uczestników uroczystości upamiętniających ofiary mordu Żydów z 1941 r.

Incydent w Jedwabnem. Policja chce uchylenia immunitetu Brauna
Incydent w Jedwabnem. Policja chce uchylenia immunitetu Brauna
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Europoseł był w dużej grupie osób, które próbowały zablokować wyjazd samochodów uczestników obchodów, w tym busa z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Zgromadzeni blokowali drogę publiczną. Interweniowała policja, która wzywała te osoby do umożliwienia przejazdu zgodnie z prawem, utworzyła szpaler i umożliwiła wyjazd aut.

W związku z tym incydentem Komenda Miejska Policji w Łomży wszczęła postępowanie z art. 90 Kodeksu wykroczeń, który mówi o karze grzywny lub nagany za tamowanie lub utrudnianie ruchu na drodze publicznej. Wszczęto je w związku z blokowaniem przejazdu delegacji gminy wyznaniowej żydowskiej.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, prowadzący to postępowanie chcą uchylenia immunitetu europosła Brauna; bez takiej decyzji nie można bowiem wykonać żadnych czynności z osobą objętą immunitetem, nawet w sprawie o wykroczenie. Jak dodał, wniosek został przekazany do Komendy Głównej Policji. Musi on trafić do ministra sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego jako organu uprawnionego do kierowania takich wniosków, w tym przypadku do Parlamentu Europejskiego.

Policja zidentyfikowała już część osób, które brały udział w tym incydencie.

Wakacje na giełdzie

W związku z wydarzeniami w Jedwabnem, Prokuratura Rejonowa w Łomży prowadzi także dochodzenie ws. treści na tablicach ustawionych w nowym „miejscu pamięci” w Jedwabnem utworzonym tam przez środowiska narodowe. Dotyczy ono obrazy uczuć religijnych innych osób i nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym i narodowościowym.

Środowiska narodowe, na prywatnej działce znajdującej się w sąsiedztwie pomnika upamiętniającego ofiary mordu Żydów w Jedwabnem z 10 lipca 1941 roku, odsłoniły w dniu uroczystości rocznicowych „Pomnik prawdy o zbrodni w Jedwabnem”. To osiem głazów z metalowymi tablicami, na których znalazły się różne treści po polsku i angielsku, sprzeczne z ustaleniami IPN i historyków dotyczącymi zbrodni w Jedwabnem.

Według ustaleń śledztwa prowadzonego przed laty przez IPN, tego mordu dokonali Polacy z inspiracji Niemców.(PAP)

rof/ kow/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (10)

dodaj komentarz
remmah
Ten gość zupełnie ignoruje prawo. Jak to możliwe, że jeszcze nie pociągnęli go do odpowiedzialności za wszystkie kryminalne wybryki?
fiat126p
Kiedyś próbowali ale za coś, czego nie popełnił. Zarzucono mu pobicie kilku dryblasów z Policji podczas, gdy to oni jego w brutalny sposób chcieli zniechęcić do zadawania pytań jako dziennikarzowi. Rozeszło się po kościach, zarzuty były absurdalne, w efekcie chyba dwóch funkcjonariuszy zawieszono. Potem drwił, że albo jego trzeba Kiedyś próbowali ale za coś, czego nie popełnił. Zarzucono mu pobicie kilku dryblasów z Policji podczas, gdy to oni jego w brutalny sposób chcieli zniechęcić do zadawania pytań jako dziennikarzowi. Rozeszło się po kościach, zarzuty były absurdalne, w efekcie chyba dwóch funkcjonariuszy zawieszono. Potem drwił, że albo jego trzeba zamknąć jako szczególnie niebezpiecznego albo tych policjantów, a tymczasem wszyscy chodzą wolni a policjanci drwią z tego.
Po tym, chyba mu odbiło i zaczął przeginać.
Z Jedwabnem sprawa byłaby uczciwsza gdyby prokurator generalny Lech Kaczyński nie nakazał wstrzymania ekshumacji. Utrudniano też inne badania, nie uwzględniano zeznań świadków nie pasujących do przyjętego scenariusza, lekceważono ustalenia procesu sądowego z 1949 r.
nierzad
tylko uczciwa ekshumacja poskromi cwaniakow na litere U i litere Ż
prawy_czerwcowy
Kolejny dowod potwierdzajacy przez kogo oplacany jest bankier - przez gwiazde Davida.
bcd
A własciwie gwiazdę Remfana.
"Obnosiliście raczej namiot Molocha i gwiazdę bożka Remfana, wyobrażenia, które zrobiliście, aby im cześć oddawać. Przesiedlę was za to poza Babilon."
nierzad
Jak wam nie wstyd "polscy" policjanci,prawnicy?
niepejsiaty_polak
Nie ruszać Posła Brauna, bo to polski Patriota jest! A te pejsate delegacje to niech do Strefy Gazy jadą! Pomagać umierającym z głodu Palestynskim Dzieciom! Wstydu gudlaje nie mają !
antyoni
Komu przeszkadza fajna atrakcja turystyczna? ...
https://pin.it/4s64SkZ8j

Powiązane: Grzegorz Braun

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki