REKLAMA

Ilu Polaków skorzysta z nowej ulgi podatkowej?

2012-10-10 09:15
publikacja
2012-10-10 09:15
Od 1 stycznia 2013 roku znika ulga na Internet, ograniczono także możliwość korzystania z ulgi na dzieci. Nie wszystkim wiadomo, że w tym roku pojawiła się nowa możliwość zmniejszenia daniny dla fiskusa - dzięki uldze z IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Każdy, kto w 2011 roku osiągnął dochód, od którego zostały naliczone składki na ubezpieczenie emerytalne, może w tym roku wpłacić na IKZE kwotę stanowiącą 4% podstawy wymiaru tej składki i odliczyć ją od podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za rok 2012.

O jakich kwotach mówimy? „Osoby, które osiągają najwyższe dochody (powyżej 250% średniej krajowej, będące podstawą do wyliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne), mogą w tym roku odliczyć kwotę 4 030 zł. Natomiast dla osób o najniższych dochodach, poniżej 12-krotności zarobków minimalnych, kwota odpisu podatkowego wynosi 665 zł” - wyjaśnia Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI SA. „Finansowa korzyść podatkowa z tego tytułu wynosi od ok. 120 zł aż do ok. 1 290 zł. Dla wielu osób przyzwyczajonych do wszelkiego rodzaju odpisów podatkowych to bardzo atrakcyjne kwoty.”

nie dostałąm ulgi rodzinnej»Interwencja Bankier.pl: czy miałam prawo do ulgi rodzinnej?
Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego, w pierwszym półroczu 300 tysięcy osób zdecydowało się na założenie IKZE, przy czym tylko 12 tysięcy kont zostało zasilonych wpłatą. „Mając na uwadze wynik sprzedażowy w pierwszym półroczu, i fakt, że oczywistym szczytem aktywności sprzedaży IKZE będzie końcówka roku, można przypuszczać, że klienci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.” Na pytanie o przyczyny tak dużej rozbieżności między liczbą otwartych kont, a tych zasilonych wpłatą, Jacek Treumann odpowiada: ”W ciągu roku zawsze znajdzie się powód, aby wydać zamiast oszczędzić. Dopiero świadomość, że z końcem roku bezpowrotnie traci się okazję na odliczenia podatkowe powoduje, że przypomnimy sobie o Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. W związku z tym duża liczba aktualnych pustych kont może być zasilona wpłatą w listopadzie, być może dopiero w grudniu bieżącego roku.” Jednak ile osób rzeczywiście dokona wpłaty do końca tego roku, według przedstawiciela Legg Mason TFI SA, jest trudne na razie do oszacowania. Pamiętajmy też, że IKZE to nowość 2012 roku, niewiele osób jeszcze zna ten produkt, zaś firmy oferujące IKZE dopiero zaczynają go promować. Dlatego też na rzetelną ocenę atrakcyjności tego podatkowego rozwiązania potrzeba poczekać 2, a nawet 3 lata.

Jacek Treumann podaje dwa dodatkowe powody, dla których warto skorzystać z nowej ulgi podatkowej: „W przypadku każdej innej ulgi podatkowej, aby z niej skorzystać, musieliśmy wydać pieniądze, na przykład na zakup usługi Internetu czy - kiedyś - na kupno materiałów budowlanych przy tzw. uldze remontowej. W przypadku IKZE wystarczy, że zaoszczędzimy pieniądze na przyszłość lub zwyczajnie przeniesiemy oszczędności ze zwykłego konta bankowego na nowe konto z korzyścią podatkową. Warto też uświadomić sobie, że cały czas zachowujemy pełny dostęp do odkładanych oszczędności i tylko od nas będzie zależało czy odłożone środki spożytkujemy dopiero na emeryturze, czy też dużo wcześniej, na przykład na pokrycie jakiegoś nagłego nieprzewidzianego wydatku.”

 »Co dalej z ulgą na internet? 


Chociaż nazwa nowego produktu sugeruje cel emerytalny oszczędzania, to warto wiedzieć, że w każdym momencie po podpisaniu umowy będziemy mogli zażądać wypłaty środków (tzw. zwrotu) i dodatkowo nie zapłacimy podatku od dochodów kapitałowych (zysków). Będziemy jedynie musieli zapłacić podatek PIT od kwoty wypłaty. Co więcej, jeżeli zerwiemy Umowę IKZE po 12 miesiącach od jej podpisania, instytucja, której powierzyliśmy oszczędności, nie będzie mogła obciążyć nas żadnymi opłatami.

Przedstawiciele Resortu Pracy podkreślają, że ewentualne zmiany w przepisach mające uatrakcyjnić nowy produkt zostaną wprowadzone w przyszłym roku, po sprawdzeniu ile osób skorzystało z IKZE na koniec bieżącego roku.

Z ulgi na Internet korzystało 4 miliony Polaków. Do ulgi na IKZE jest uprawnionych ok. 16 milionów z nas. Ile osób skorzysta z tej możliwości do końca bieżącego roku? Już za trzy miesiące, które są „kluczowe dla nowego produktu” - jak mówi Jacek Treumann, uzyskamy pierwsze wiarygodne informacje na ten temat i - jak zaznacza - w przeciwieństwie do wielu kolegów z branży, pozostaje co do tego wyniku optymistą.

Agnieszka Łukawska
Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

Źródło:Informacja prasowa
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki