Ile kosztuje utrzymanie domu?

2014-09-30 13:18
publikacja
2014-09-30 13:18
fot. Stockbyte / Thinkstock

Najpierw są marzenia o własnym domu, potem ich realizacja. Po przebrnięciu przez etap formalności, budowy i związanych z tym problemów,  możemy wreszcie zamieszkać w upragnionym domu. Dobrze jest jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretny projekt zastanowić się, jakie mamy potrzeby i  policzyć, ile będzie nas kosztować w przyszłości jego utrzymanie.

Utrzymanie domu wiąże się z wieloma wydatkami / fot. iStockphoto / Thinkstock

Czy ma być to dom wielopokoleniowy, o większym metrażu? Czy jednak za kilka, kilkanaście lat dzieci wyfruną z rodzinnego gniazda i wyłącznie na naszych barkach spoczywać będzie ciężar utrzymania domu, ewentualnych remontów itp? Czy nie decydujemy się na dom zbyt duży, który za jakiś czas będzie straszył niewykorzystaną powierzchnią, którą trzeba jednak ogrzać? Przemyślana analiza własnych potrzeb i kalkulacja potencjalnych kosztów pozwoli przyszłym inwestorom cieszyć się z mieszkania we własnym domu bez strachu o to, że nie będziemy w stanie go utrzymać.

Jakie opłaty wiążą się z posiadaniem domu?

Ogrzewanie

Rachunki za ogrzewanie domu to niewątpliwie jeden z bardziej znaczących wydatków w domowym budżecie. Do tego należy doliczyć koszt ogrzania ciepłej wody użytkowej, który ponosimy praktycznie przez cały rok. Od tego, czym ogrzewamy dom zależy wysokość opłat, niemniej jednak w przypadku najbardziej popularnych wśród inwestorów paliw, czyli: eko groszku, gazu ziemnego, oleju opałowego, jest to nie mniej niż kilkaset złotych każdego miesiąca, co w skali roku daje niebagatelną sumę kilku tysięcy złotych. Warto więc rozważyć budowę domu w technologii energooszczędnej, którego koszt realizacji obecnie jest wyższy niż domu tradycyjnego zaledwie o 6-8%, natomiast opłaty za ogrzewanie nawet 4-krotnie niższe. Taki dom można wyposażyć w różne technologie wspomagające ogrzewanie, coraz bardziej popularne, bardziej dostępne i przystępne cenowo, jak choćby system wentylacji mechanicznej (rekuperacji), gruntowy wymiennik ciepła, pompę ciepła, panele solarne, czy fotowoltaiczne.Niektórzy z inwestorów wspomagają ogrzewanie domu ciepłem z kominka - w tym przypadku doliczyć należy koszt zakupu drewna  kominkowego, który obecnie kształtuje się w okolicy 140-250 zł za metr przestrzenny, w zależności od rodzaju drewna.

Opłaty za prąd

Koszty prądu dla domu jednorodzinnego, zużytego w przeciętnym gospodarstwie domowym (4-osobowa rodzina), są porównywalne z kosztami, jakie ponoszą użytkownicy mieszkania w bloku, o ile dom nie jest naszpikowany dodatkowymi technologiami i rozwiązaniami i kształtuje się  w progu 100-200 zł miesięcznie. Jeśli korzystamy z takich instalacji jak inteligentny dom, system nawadniania ogrodu, oświetlenie zewnętrzne itp. - koszty energii elektrycznej będą zdecydowanie większe.

Opłaty za wywóz śmieci

Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do posiadania umowy z firmą, zajmującą się wywozem odpadów komunalnych. Koszty, jakie z tego wynikają zależą od tego, czy segregujemy śmieci, czy też nie. Miesięczny koszt wywozu śmieci to około 80 zł dla rodziny 4-osobowej.

Opłaty za wodę i ścieki

Wysokość opłat za zużytą wodę i odprowadzone ścieki zależy od tego, czy nasze gospodarstwo podłączone jest do wodociągu, czy też posiadamy własne ujęcie wody. W pierwszym przypadku ilość ścieków, za odprowadzenie których musimy zapłacić, równa się ilości zużytej wody. W drugim - musimy ponieść koszty wybudowania studni (przeciętnie  to kilka tys. złotych), a następnie wybudować szambo i ponosić koszty wywozu nieczystości (około 150-100 zł za jednorazową usługę).

Podatki

Wysokość odprowadzanych do gminy podatków zależy od tego, jaką klasę gruntu ma nasza działka. Więcej zapłacimy za ziemię na działce budowlanej, mniej natomiast za grunt rolniczy. Najbardziej znacząca jest opłata za wieczyste użytkowanie gruntu.

Opłaty eksploatacyjne

Są to koszty związane z przeglądami kominiarskimi, drobnymi naprawami, przeglądami gwarancyjnymi, a także ze sprzątaniem terenu posesji, utrzymaniem ogrodu itp.

Remonty

Opłaty związane z remontem nie są comiesięcznym wydatkiem, ale jeśli zdarzy się, że remont jest potrzebny, koszty z nim związane sięgają tysięcy złotych (naprawa dachu, odnowienie, elewacji, wymiana okien itp). Warto więc na bieżąco naprawiać drobne usterki, a na większe wydatki przygotować się, odkładając w miarę możliwości nawet drobne kwoty.

Ochrona nieruchomości i ubezpieczenie

Każdemu właścicielowi nieruchomości zależy na bezpieczeństwie, dlatego większość decyduje się na montaż systemu alarmowego czy systemu monitoringu, a niektórzy opłacają dozór firmy ochroniarskiej. Osobnym tematem jest ubezpieczenie domu od różnych zdarzeń losowych (kradzież, włamanie,pożar, powódź, wichura itp). Na rynku mamy cały wachlarz ofert różnych firm ubezpieczeniowych i koszt polisy zależy od bardzo wielu czynników. Zdecydowanie jednak warto zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości, wybierając najbardziej optymalną dla siebie ofertę.

Opłat związanych z posiadaniem własnego domu jak widać, jest dużo. Natomiast bez wątpienia radość, jaką daje wynikająca z tego niezależność, warta jest ich ponoszenia. Trzeba tylko - podejmując decyzję o budowie - przeanalizować nie tylko koszty związane z realizacją, ale również te, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w przyszłości. Jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie, na pewno koszty związane z utrzymaniem domu nie przesłonią nam radości z jego posiadania.

Urszula Lukas, Lipińscy Domy

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bankier.pl na budowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki