REKLAMA

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Tłumy kibiców na stadionie i polityczne gwizdy

2023-06-22 09:15
publikacja
2023-06-22 09:15

Miliardy na organizację, tysiące sportowców i wygwizdani politycy - tak można do tej pory podsumować III Igrzyska Europejskie w Krakowie. Poprzednie edycje otwierał m.in. Aleksandr Łukaszenka, a i na uroczystości otwarcia nie zabrakło kontrowersji.

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Tłumy kibiców na stadionie i polityczne gwizdy
Igrzyska Europejskie w Krakowie. Tłumy kibiców na stadionie i polityczne gwizdy
fot. SARAH MEYSSONNIER / / FORUM

7000 sportowców z 48 krajów - w środę rozpoczęły się Igrzyska Europejskie w Krakowie, choć zawody będą odbywać się także na terenie Małopolski oraz w Katowicach, Wrocławiu i Rzeszowie.

Po wielu latach dyskusji Europejskie Stowarzyszenie Komitetów Olimpijskich (EOC) zorganizowało Igrzyska Europejskie - pierwsza edycja odbyła się w Baku. Drugą edycję zawodów zorganizowano... na Białorusi. Pierwotnie imprezę mieli organizować Holendrzy, którzy zrezygnowali, bo przestraszyli się kosztów. Zainteresowani organizacją imprezy byli także Rosjanie, ale skandal dopingowy podczas igrzysk w Soczi (2014) pokrzyżował te plany.

Organizacją III Igrzysk Europejskich zainteresowani mieli być Brytyjczycy i Rosjanie, ostatecznie jedynie Polska złożyła ofertę. Były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Andrzej Kraśnicki wyjaśniał, że zależało na tym EOC-owi, który chciał igrzysk w kraju zachodniej demokracji. Padło na Kraków, a później także na Małopolskę - podaje Rzeczpospolita.

Dalej nie było łatwo, dlatego też Jacek Sasin został pełnomocnikiem rządu ds. Igrzysk Europejskich. Rząd zapewnił także finansowanie znacznej części inwestycji, a nawet podniósł limit wydatków z budżetu na Igrzyska Europejskie, który pierwotnie wynosił... 160 mln złotych.

Igrzyska Europejskie w Krakowie kosztowały miliardy, a okażą się klapą?

Nie jest to łatwe pytanie. Szacuje się, że impreza kosztowała nawet 2 mld złotych, z czego koszty organizacji to raptem 500 mln złotych, a resztę pochłonęły inwestycje towarzyszące, które mają być dziedzictwem imprezy - pisze Rzeczpospolita. 

Na niecały miesiąc przed imprezą, branża turystyczna narzekała na słabą promocję igrzysk - niektóre konkurencje obędą się w turystycznych miejscowościach Małopolski: Krynicy-Zdroju - judo, taekwondo, kolarstwo górskie oraz Zakopanem – skoki narciarskie na igielicie. I choć stadion Wisły Kraków wypełnił się po brzegi, to sama uroczystość otwarcia wywołała wiele kontrowersji.

Ceremonia otwarcia była nudna i przypominała lekcję historii. Sytuację próbowali ratować muzycy – m.in. Zakopower, Golec uOrkiestra, Roksana Węgiel, Budka Suflera, Kamil Bednarek, T. Love. Jednak gdy artyści występowali na scenie, na płycie stadionu panowała cisza i pustka. Telewizyjne obrazki były efektowne, krakowska rzeczywistość wzbudzała delikatną konsternację – oprócz tańca świateł nie działo się nic - relacjonuje sport.pl.

Na trybunach żywiej zrobiło się, gdy prezentowano "polską drużynę wszech czasów": Ireną Szewińska, Janusza Kusocińskiego, Justynę Kowalczyk czy Roberta Kubicę - na którego nazwisko publiczność wręcz oszalała. Mniej szczęścia miał za to Robert Lewandowski, gdy go wywołano na scenę publiczność delikatnie buczała, a brawa przemieszały się z gwizdami - podaje sport.pl.

Politycy niemile widziani

Igrzyska Europejskie w Krakowie otworzył prezydent Andrzej Duda. Przezydent w swojej przemowie unikał polityki - witał ukraińskich sportowców, mówił o solidarności, o radości, którą wywołuje ich obecność. Tę część nagrodzono nawet brawami. Jednak wcześniej, gdy prowadzący imprezę Tomasz Kammel wyczytał nazwisko głowy państwa, z trybun rozległy się przeraźliwe gwizdy.

Gwizdami dostało się też innym politykom - publiczność wygwizdała prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, ale to było tylko preludium. Jeszcze głośniej wygwizdany został Jacek Sasin. Nie do końca wiadomo o czym mówił, bo został absolutnie zagłuszony. Organizatorzy postanowili nawet wyświetlać na telebimach napisy z jego przemówieniem.

JM

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (30)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Mateusz się nie pojawił na otwarciu? Szkoda, bo kupiłem pomidory po 16 zł.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
A co to były zawody w podpisywaniu na czas i w jedzniu że Duda z Saświnem wzieli udział?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
patologia to sie do rzadzenia dorwala :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo odpowiada (usunięty)
nie ma definicji kiedy sie zaczyna dziecko a kiedy to tylko plod - dlatego w konstytucji nie bylo to okreslone dokladnie. ale na zlecenie politykow, koledzy z TK orzekli tak a nie inaczej :)
aborcja to nie wyjscie do sklepu, jak to przedstawiasz, to powazny wybor... ale ty wiesz lepiej, jak widac dla ciebie to jest jak wyjscie
nie ma definicji kiedy sie zaczyna dziecko a kiedy to tylko plod - dlatego w konstytucji nie bylo to okreslone dokladnie. ale na zlecenie politykow, koledzy z TK orzekli tak a nie inaczej :)
aborcja to nie wyjscie do sklepu, jak to przedstawiasz, to powazny wybor... ale ty wiesz lepiej, jak widac dla ciebie to jest jak wyjscie po buleczki
inwestor.pl
Chleba i Igrzysk nie zabraknie, bo to odwraca uwagę od problemów. Titanic tonie, orkiestra gra, talerze pełne. Do czasu. Pamiętajcie, ze szalup nie wystarczy dla wszystkich.
wizytator
Nikt tego zgniłego jajca nie chciał organizować bo szkoda kasy. My natomiast...
mirek6504
A co go mieli chlebem i solą przewijać
qwertas
Połowa z tej imprezy otwarcia była do skasowania. Nudne, nudne i jeszcze raz nudne. Co kogoś w Hiszpanii interesuje Wyspiański albo inny polski poeta. Mówiący tam ludzie zapomnieli mówić po angielsku. Dla osób nie polskojęzycznych ta szkolna impreza musiała być okropna w odbiorze.

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki