Huawei zwalnia pracownika oskarżonego o szpiegostwo w Polsce

Huawei poinformował w sobotnim oświadczeniu, że Wang Weijing oskarżony o szpiegostwo w Polsce został zwolniony.

(fot. Aly Song / Reuters)

"Spółka Huawei podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z panem Wang Weijing, który został aresztowany pod zarzutem łamania polskiego prawa. Zarzucane mu czyny nie mają związku z naszą firmą. Podjęliśmy tę decyzję zgodnie z zapisami umowy o pracę, ponieważ incydent nadwyrężył wizerunek firmy. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność oraz wymaga od każdego pracownika stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w kraju, w którym pracuje" - poinformowała firma w komunikacie.

Wang był dyrektorem ds. sprzedaży w Huawei Polska. We wtorek został zatrzymany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Przed miesiącem w Kanadzie aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy.

USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają chińską firmę Huawei o niejawne związki z chińskim rządem. Już w 2012 roku Huawei i inna wielka firma chińska - ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury.

Obecnie Huawei należy do globalnych liderów technologii 5G. "Financial Times" informował na początku stycznia, że Unia Europejska chce wzmocnienia bezpieczeństwa przy przetargach na budowę infrastruktury dla sieci 5G i stworzenia mapy chińskiej infrastruktury w krajach Wspólnoty. Według "FT" za decyzją mają stać obawy dotyczące cyberszpiegostwa ze strony Państwa Środka.

MKa/PAP

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 14 jer65

Co to może obchodzić przeciętnego użytkownika , dowiedzą się ze zdradza żonę i źle wyraża się o swoim szefie i teściowej .

! Odpowiedz
4 11 dziki_losos

Ten "przeciętny użytkownik" może być np. pracownikiem firmy produkującej części lub oprogramowanie do telekomunikacji, radarów, komponenty broni, samolotów. Może nawet o tym nie wiedzieć. Dziś szpiegostwo nie polega tylko na pozyskiwaniu informacji, ale też na podrzucaniu pluskiew w sprzęcie i systemach, które potem są rozprowadzane do firm, instytucji, domów.

Wyobraźmy sobie, że "zhakowany" zostaje programista, który odpowiada za wyświetlanie reklam na telewizorach Smart TV. W efekcie do programu z reklamami trafia kod, który uruchamia kamerkę i mikrofon i w niewidoczny sposób przesyła nagrania do chińskiego wywiadu. Potem np. szef wywiadu USA kupuje sobie taki telewizor do domu. Nie wierzycie chyba, że nie mówi o zupełnie żadnych sprawach służbowych. Czasem ktoś do niego zadzwoni, wpadnie jakiś kolega... i tak z małych kawałeczków składa się informacje.

Opisany scenariusz jest technicznie możliwy, i być może to już się dzieje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 6 dziki_losos

Drugi ciekawy scenariusz: dostajesz SMS "wiemy, co robiłeś" z linkiem do strony. Klikasz link, tam są Twoje zdjęcia z kompromitujących sytuacji w domu. Lista stron, które odwiedzałeś. Zapisy rozmów (wszystko to da się pozyskać, "hakując" smartfon lub TV). Okup wynosi tylko 500 zł, więc płacisz bez gadania. Pieniądze idą za granicę, aby finansować "black ops" wywiadu Chin (czyli służby, które oficjalnie nie mają własnego budżetu) przeciwko USA, a Ty jesteś w plecy 500 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 22 _xyz

Huawei - make it possible...

! Odpowiedz
31 36 ajwaj

"Zle czy dobrze - byle po nazwisku" > Antoni Slonimski (co do reklamy)
Wniosek-prognoza - przyszlosc dla Chinczyków
Co mówi prosta anal.iza ?
iPhone XS Galaxy S9 Plus Huawei P20 Pro

Preis 1.149 Euro (64 GB), 679 Euro (64 GB), 629 Euro (128 GB)
Kamera 2 x 12 Megapixel (ab f1.8) 2 x 12 Megapixel (ab f1.5) 8 + 20 + 40 Megapixel
Akku unbekannt (2.800 mAh?) 3.500 mAh 3.900 mAh
Frontkamera 7 Megapixel 8 Megapixel 24 Megapixel
Arbeitsspeicher 4 Gigabyte 4 Gigabyte 6 Gigabyte
itd.
https://www.computerbild.de/artikel/cb-Tests-Handy-Apple-iPhone-XS-vs.-Samsung-Galaxy-S9-vs.-Huawei-P20-Pro-Wer-schlaegt-wen-Und-wo-22391167.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil