REKLAMA

Huawei na czarnej liście USA. Przychody tąpnęły, "celem jest przetrwanie"

2021-08-09 14:00
publikacja
2021-08-09 14:00

Huawei - symbol sukcesu Chin - boryka się z konsekwencjami trafienia na amerykańską "czarną listę". "Naszym celem jest przetrwanie" - mówi Eric Xu, stojący obecnie na czele firmy.

Huawei na czarnej liście USA. Przychody tąpnęły, "celem jest przetrwanie"
Huawei na czarnej liście USA. Przychody tąpnęły, "celem jest przetrwanie"
fot. Edgar Su / / Reuters

Przychody technologicznego giganta spadły w II kwartale o 38 proc. rdr, do 168 miliardów juanów - wynika z obliczeń "Wall Street Journal" na podstawie publikacji firmy. Tąpnięcie jest wyraźnie głębsze niż w poprzednich kwartałach, gdy wynosiło 16,5 proc. oraz 11,2 proc. W całym półroczu przychody zmniejszyły się o niemal 30 proc. w stosunku do pierwszej połowy poprzedniego roku. Spółka chwali się za to wzrostem marży zysku o 0,6 p. proc. do 9,8 proc.

Eric Xu, stojący obecnie na czele Huawei, stwierdził w opublikowanym wraz z wynikami oświadczeniu, że firma sformułowała plany strategiczne na najbliższe 5 lat. "Naszym celem jest przetrwanie i zrobienie tego w sposób zrównoważony" - stwierdził Xu.

Za gwałtownym spadkiem przychodów stoi przede wszystkim załamanie sprzedaży smartfonów. Wpływy w segmencie konsumenckim wyniosły w pierwszym półroczu niespełna 136 mld juanów wobec blisko 256 mld juanów rok wcześniej. Klienci poza Chinami rzadziej sięgają po urządzenia Huawei po tym, jak administracja Donalda Trumpa wpisała spółkę na "czarną listę" i odcięła producenta od najnowocześniejszych chipów, specjalistycznych urządzeń czy najpopularniejszych aplikacji i oprogramowania. Ponadto, gigant pozbył się pod koniec ubiegłego roku marki Honor.

Głównym źródłem przychodów Huawei stała się sprzedaż infrastruktury telekomunikacyjnej - tym niemniej również w tym obszarze firma zanotowała spadek wpływów - o 14 proc., do niecałych 137 mld juanów. Mimo że i w tym przypadku amerykańskie sankcje są dla giganta dotkliwe, a wiele krajów postrzega powierzenie Chińczykom budowy krajowej infrastruktury 5G za zagrożenie bezpieczeństwa, to perspektywy rozwoju tej działalności - głównie za sprawą przyspieszenia prac za Murem - są pozytywne.

Wzrost zaliczył za to najmniejszy segment - korporacyjny - który powiększył się o 18 proc., do blisko 43 mld juanów. Huawei rozwija usługi dla biznesu, dostarcza m.in. chmurę do przechowywania danych czy oprogramowanie.

"Pomimo spadku przychodów w obszarze konsumenckim spowodowanego czynnikami zewnętrznymi, jesteśmy przekonani, że nasza działalność w segmentach infrastruktury i korporacyjnym będzie nadal stale rosnąć" - skomentował Xu.

W Chinach Huawei jest symbolem gospodarczego, a nawet cywilizacyjnego sukcesu Państwa Środka, ale w wielu krajach Zachodu stał się jednak wrogiem publicznym numer 1 ze względu na podejrzenia o ścisłą współpracę z komunistycznymi władzami. W tych państwach symbolizuje nie tyle imponujący rozwój Chin, ale zagrożenie płynące zza Muru.

Maciej Kalwasiński

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kwiecien2021
Wojna, Panie wojna.
Szkoda bo każdy z nas skorzystał na cudzie Chin ..... Trzy linki z troche inną perspektywą
https://www.youtube.com/watch?v=dTlW-J-uFJY
https://pch24.pl/litewska-policja-rozbila-blokade-przeciwnikow-lokowania-imigrantow-w-rejonie-solecznickim/
https://twitter.com/TomaszSajewicz/status/1424991020085829632
ekwador15
gdyby nie działania trumpa, dzis Huawei bylby na 1 miejscu jesli chodzi o telefony
mooooo
Podejrzewam że chińczycy podejmą adekwatne dziania co do Apple
kwiecien2021
oni to już jakiś czas robią ale póki co źle to wygląda. Z drugiej strony jak nie KPCh to nikt tego by nie dokonał.
sel
A Nasi bolszewicy przebrani w czarne sukienki też rosną w siłę..
dididif
Jeszcze zza sfałszowanych wyborów przez komunistów w US, Trump jedzie na ostro po kitajskich bolszewikach. I to jest jedyna jak na razie pozytywna informacja z sierpnia.
kwiecien2021
bolszewicy to są w USA:
https://twitter.com/MrAndyNgo/status/1424886291099967498
https://thepostmillennial.com/oregon-governor-signs-new-law-allowing-students-to-graduate-without-proving-they-can-read-write-or-do-math?utm_campaign=64470
kwiecien2021
tak ku przypomnieniu: to USA zdecydowały że wygrał Mao; 2) To USA wyrzuciły z ONZ Tajwan i wsadziły tam Chiny Mao --- po śmierci Mao KPCh dało ks. sojusznikom USA czyli bandzie czworga a całkiem niedawno wnuczkowi Mao

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki