REKLAMA

Szwedzki Sąd Administracyjny podtrzymał wykluczenie Huawei z rozbudowy sieci 5G

2021-06-22 18:06
publikacja
2021-06-22 18:06
Szwedzki Sąd Administracyjny podtrzymał wykluczenie Huawei z rozbudowy sieci 5G
Szwedzki Sąd Administracyjny podtrzymał wykluczenie Huawei z rozbudowy sieci 5G
fot. Dado Ruvic / / Reuters

Sąd Administracyjny w Nacka pod Sztokholmem podtrzymał we wtorek wykluczenie z rozbudowy sieci 5G koncernu Huawei z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa. Chińska firma skarżyła się na nierówne traktowanie, zaprzeczając działalności szpiegowskiej.

"Bezpieczeństwo Szwecji to bardzo poważny argument" - podkreśliła w wyroku sędzia Ulrika Melin. Dodała, że sąd "wziął pod uwagę opinię służb specjalnych SAPO oraz wojska, które mają pełny obraz sytuacji w kwestii zagrożenia".

Wyrok przyznaje rację szwedzkiemu Urzędowi ds. Poczty i Telekomunikacji (PTS), który w październiku ubiegłego roku postanowił, że firmy przystępujące do rozbudowy sieci 5G nie mogą korzystać z infrastruktury i podzespołów Huawei. Spowodowało to, że chiński koncern został zarazem wykluczony z aukcji na częstotliwości 5G.

Na mocy postanowienia PTS do 2025 roku wycofany ma zostać również sprzęt Huawei wykorzystany już wcześniej do budowy infrastruktury 5G.

Od tej decyzji chiński koncern odwołał się jesienią do Sądu Administracyjnego, doprowadzając do wstrzymania aukcji na częstotliwości 5G, ale później doszła ona do skutku. Firma skarżyła się na nierówne traktowanie na szwedzkim rynku.

Chińczycy odrzucali również oskarżenia o działalność szpiegowską, twierdząc, że działająca w Szwecji spółka Huawei Technologies Sweden AB nie ma związku z chińskim państwem.

Według przedstawiciela Huawei na Skandynawię Kennetha Fredriksena podtrzymanie przez sąd decyzji PTS oznacza, że "sytuacja cyfrowa Szwecji pogorszy się". Argumentował on, że koncern jest obecny w Szwecji od 20 lat i ma wielu partnerów, z którymi współpracuje.

Ambasada Chin w Sztokholmie przestrzegała wcześniej, że wykluczenie Huawei odbije się negatywnie na szwedzkim koncernie telekomunikacyjnym Ericsson, który prowadzi działalność na chińskim rynku.

Szwedzkie służby specjalne SAPO podkreślały w raporcie, że Chiny prowadzą cyberszpiegostwo na szeroką skalę, a prywatne firmy muszą przekazywać informacje władzom tego państwa.

Australia, Wielka Brytania oraz USA wstrzymały wykorzystywanie sprzętu Huawei w sieciach 5G. W Danii i Norwegii trwa dyskusja na ten temat.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
Tymczasem pół świata ma już 5G a w Europie lipa.
darius19
ooo!!! i tu "ajwaj_". Adwokat wzorowych demokracji wschodnich (Bialorusi, Rosji, KRLD,Chin). Jestem troche zaskoczony, ze personel "Putin's team" wspiera Chiny. Wystarczy popatrzec na mape lub globus - zeby sie przekonac, kto jest naturalnym rywalem Rosji. Ale "ajwaj_" jak zwykle, klasyczne bolszewickie ooo!!! i tu "ajwaj_". Adwokat wzorowych demokracji wschodnich (Bialorusi, Rosji, KRLD,Chin). Jestem troche zaskoczony, ze personel "Putin's team" wspiera Chiny. Wystarczy popatrzec na mape lub globus - zeby sie przekonac, kto jest naturalnym rywalem Rosji. Ale "ajwaj_" jak zwykle, klasyczne bolszewickie metody. Rodem z bandyckiego kraju, pryncypala.
ajwaj_
Sami sobie winni, beda kupowac drogie, przestarzale buble
Kiedys byli calkiem potega lokalna (nie ratlerkiem kal-bojów),choc i tam
dostali pod Oliwa lanie od tamtejszych Polaków
_________
""28 listopada 1627 roku pod Oliwą doszło do najsłynniejszego zwycięstwa polskiej floty. Dwie eskadry okrętów króla
Sami sobie winni, beda kupowac drogie, przestarzale buble
Kiedys byli calkiem potega lokalna (nie ratlerkiem kal-bojów),choc i tam
dostali pod Oliwa lanie od tamtejszych Polaków
_________
""28 listopada 1627 roku pod Oliwą doszło do najsłynniejszego zwycięstwa polskiej floty. Dwie eskadry okrętów króla Zygmunta III Wazy, dowodzone przez admirała Arenda van Dickmanna, pokonały pewnych siebie Szwedów.""
gucio_222
Niedouczeni, zachlani lewaccy Szwedzi chcieliby pouczać świat jak ma wyglądać. H&M zaczął pouczać co mają robić z islamskimi Ujgurami i H&M już nie sprzeda już żadnego łacha w Chinach co dołuje ich na 30%. To samo będzie z Ericssonem. Szwedzki kalifat idzie na dno.
and00
Rozumiem nie lubić lewaków ze Szwecji, ale cieszyć sie z ich porażki w starciu z totalitarnym zamordystycznym reżimem to trochę przesada
ajwaj_ odpowiada and00
racja
Jankesi tacy sa
drzaraza odpowiada ajwaj_
Z dwojga złego wolę jankesów, o ile nie są pejsaci.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki