REKLAMA
Tour de spółki

10 000+ w Hongkongu

2020-02-26 09:30
publikacja
2020-02-26 09:30

Władze Hongkongu ogłosiły wdrożenie wielkiego pakietu stymulacyjnego, który ma pobudzić pogrążoną w recesji gospodarkę. Wśród przyjętych rozwiązań są m.in. tanie pożyczki dla biznesu oraz cięcia podatków i wypłaty gotówki dla mieszkańców. Każdy pełnoletni obywatel Hongkongu dostanie 10 000 HKD, czyli równowartość 5000 zł.

/ fot. May James / Forum

Gospodarka Hongkongu wyraźnie zwalnia już od niemal 2 lat, a w ubiegłym roku znalazła się w recesji na skutek wybuchu protestów prodemokratycznych i reakcji zależnych od Pekinu władz oraz zaognienia relacji na linii USA-Państwo Środka. Teraz w specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej uderzają skutki epidemii koronawirusa - gospodarka jest bowiem bardzo blisko powiązana z Chinami kontynentalnymi. Najsilniej odczuwa to szeroko pojęty biznes turystyczny i zajmujący się handlem międzynarodowym.

Dlatego władze Hongkongu zdecydowały się na stanowcze działania i ogłosiły pakiet stymulacyjny wart 120 mld dolarów hongkońskich (równowartość ok. 60 mld zł) - donosi CNBC. W efekcie deficyt fiskalny w roku podatkowym 2020/21 sięgnie rekordowych 139,1 mld HKD, czyli ok. 4,8 proc. PKB. Hongkończycy mają jednak z czego wydawać - będzie to dopiero drugi deficyt z rzędu po 15 latach nadwyżek. W publicznej "kasie" ma być aż 1,1 bln HKD.

Wśród zapowiedzianych rozwiązań są m.in.:

  • wypłata 10 000 HKD (ok. 5000 zł) każdemu stałemu mieszkańcowi Hongkongu (koszt ma przekroczyć 70 mld HKD, więc beneficjentami będzie ok. 7 mln osób);
  • całkowite zwolnienie z podatku dochodów z pracy poniżej 20 000 HKD rocznie (skorzystać ma 1,95 mln podatników);
  • rząd będzie gwarantem nisko oprocentowanych pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw;
  • zwolnienie lub ograniczenie innych opłat i podatków dla biznesu i mieszkańców.

Pierwsza recesja od dekady

Z 7 ostatnich kwartałów aż w 5 PKB Hongkongu skurczyło się w ujęciu kwartał do kwartału.

/ Bankier.pl

W dwóch ostatnich kwartałach ubiegłego roku PKB kurczył się również w ujęciu rocznym. W całym roku spadł o 1,2 proc. Był to pierwszy regres od 2009 roku, gdy na świecie szalała recesja wywołała potężnym kryzysem finansowym.

Hongkong nadal pełni bardzo istotną rolą w globalnej gospodarce i pozostaje dla ChRL kurą znoszącą złote jaja - pełni rolę bramy do i z Chin. Jest kluczowym regionalnym centrum finansowym, swoistym "współczesnym Berlinem Zachodnim", gdzie spotykają się dwa systemy: kapitalizm z chińską i globalną charakterystyką, trampoliną dla biznesu zagranicznego i tego zza Muru.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pluto85md
No to już po gospodarce Hongkongu. Ludzie będą teraz czekać na kolejne 10000+, i kolejne.
ryszard_ochodzki
to po ile teraz bułka w Hongkongu? po 10000?
detektorjusia
HK$ jest uwiązany do US$ więc nie.
karbinadel
Po raz kolejny socjaliści zmagają się bohatersko z problemami, które sami wywołali
detektorjusia
Niekoniecznie socjaliści, to raczej desperacka próba ratowania miasta-państwa.
karbinadel odpowiada detektorjusia
Dopóki ChRL nie przejęła władzy nad Hongkongiem, nie trzeba było nikogo ratować. Przeciwnie, Hongkong obok Singapuru przodował we wszystkich gospodarczych statystykach
michalshk
Rozumiem, że to testy "modern money theory" .
masekrut555
Już nie tylko Japonia królikiem doświadczalnym. Miejmy chociaż nadzieję, że Polska z kolei nie będzie testować na swoim zdrowiu 5G...
michalshk odpowiada masekrut555
Z tego co wiem testy 5g są już od kilku lat w pl.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki