REKLAMA

Najpierw protesty, potem wirus i pierwsza recesja od dekady w Hongkongu

2020-02-03 14:40
publikacja
2020-02-03 14:40

Gospodarka Hongkongu skurczyła się trzeci kwartał z rzędu, notując spadek produktu krajowego brutto w całym 2019 roku. To pierwszy taki przypadek od 2009 roku.

/ fot. Tyrone Siu / Reuters

W IV kwartale produkt krajowy brutto Hongkongu zmalał o 0,4% kdk i był o 2,9% niższy niż rok wcześniej. Kwartał wcześniej spadek sięgnął aż 3,0% kdk (po rewizji z -3,2%), a w II kw. kwartalna dynamika PKB wyniosła -0,5% kdk – poinformował w poniedziałek Departament Statystyki Hongko

Roczna dynamika produktu krajowego brutto Hongkongu. / Trading Economics.

W całym 2019 roku hongkoński urząd statystyczny odnotował spadek PKB o 1,2%. Jest to pierwszy całoroczny regres PKB od 2009 roku, gdy na świecie szalała recesja wywołała potężnym kryzysem finansowym. Zeszłoroczny wynik jest też o tyle ciekawy, że jeszcze w sierpniu administracja Hongkongu prognozowała wzrost PKB o 0-1%.

Decydujący okazał się silny spadek popytu krajowego. Wydatki konsumpcyjne zmalały realnie i 3,0% rdr w IV kwartale po spadku o 3,3% rdr kwartał wcześniej (i odnotowały regres o 1,1% w całym 2019 r.). Inwestycje były aż o 16,2% niższe niż rok wcześniej po spadku o 15,2% rdr w III kw. Łącznie całoroczne tąpnięcie w inwestycjach oszacowano na 12,2% rdr.

Sytuację usiłowały ratować władze, podnosząc wydatki rządowe o 5,1% rdr. Zmalały także impot oraz eksport, w tym eksport usług zanotował regres aż o 25% rdr w IV kwartale po spadku o 14,4% kwartał wcześniej. Ostatnie dostępne dane miesięczne pochodzą z listopada i wskazują na spadek sprzedaży detalicznej aż o 23,6% rdr oraz załamanie w turystyce, gdzie liczba zagranicznych gości zanurkowała o 55,9% rdr.

Pierwotnym winowajcą recesji były mianowane przez Pekin władze Hongkongu, które wbrew społeczeństwu usiłowały przeforsować prawo pozwalające na ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. Hongkończycy uznali to za zamach na swoje prawa obywatelskie i autonomię miasta, więc masowo wyszli na ulice. Trwające pół roku protesty mocno dały się we znaki gospodarce. I na razie nie zapowiada się, aby miały się szybko skończyć.

Ekonomiści obawiają się, że hongkońska recesja może się przedłużyć na kolejny kwartał. Tym razem za sprawą epidemii koronawirusa z Wuhan, który paraliżuje ruch turystyczny, handel detaliczny i kontakty biznesowe. W Hongkongu odnotowano 15 potwierdzonych przypadków zachorowań.  Capital Economics spodziewa się, że wirus obniży dynamikę PKB Hongkongu o dwa punkty procentowe tylko w pierwszym kwartale 2020 roku.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
talmud
kazdy normalny człowiek doskonale wie kto za tym stoi........reszta gimbazy swiecie wierzy w .......glownego ścieku....:):)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki