Hołownia: Gaz ziemny powinien zniknąć z miksu energetycznego

Z miksu energetycznego powinien zniknąć nie tylko węgiel, ale także gaz ziemny - oświadczył we wtorek niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. W jego ocenie, te surowce powinny zostać zastąpione przez źródła odnawialne, najlepiej bez udziału energii atomowej.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Hołownia podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że rzeczą fundamentalną, którą będzie musiał zająć się przyszły prezydent jest kwestia środowiska naturalnego. "Nasze pokolenie ma już w pełni świadomość tego, że zmagamy się naprawdę z poważnym kryzysem. Są w Polsce obszary, choćby w województwie łódzkim, których więcej niż połowa terenów jest zagrożona suszą rolniczą" - zauważył.

Według niego, nasz kraj traci w ciągu jednej dekady z powodu zmian klimatycznych prawie 60 mln zł. "I ta kwota rośnie z roku na rok. To jest problem, któremu musimy stawić czoła i musimy stawić mu czoła w ramach rozwiązań systemowych" - podkreślił Hołownia.

W jego ocenie obecna władza traktuje ten problem po macoszemu, głównie propagandowo. "Dlatego w swoim programie jasno i wyraźnie powiedziałem, że moim celem - zaraz po wyborze (na urząd prezydenta PAP) - będzie powołanie Narodowej Rady Klimatycznej, która będzie w sposób zdecydowany przy pomocy ekspertów, przy pomocy szerokich konsultacji oceniała każdy projekt ustawy i każdą ustawę, która trafi na biurko prezydenta" - oświadczył Hołownia.

"Jeżeli dana ustawa, dana regulacja nie będzie współgrała z celami środowiskowymi, takimi jak choćby neutralność klimatyczna Polski do roku 2050 w zgodzie z neutralnością, tą ideą neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, to spotka się z zielonym wetem prezydenta" - dodał.

Zapowiedział, że jego "zielone weto" będzie dotyczyć również problemu niskiej podaży wody w Polsce. "Mamy dramatyczny problem z suszą i podażą wody w Polsce. Musimy robić absolutnie wszystko, żeby wody zużywać mniej, żeby jej zasoby bardziej chronić, żeby wspierać mikroretencję, robić wszystko, aby tej wody nie zabrakło dla naszych dzieci i wnuków" - zauważył Hołownia.

Ocenił, że wszystkim, którzy chcieliby ponad miarę eksploatować środowisko naturalne należy się "czerwona kartka". Stwierdził również, że powinniśmy jak najszybciej doprowadzić do ponadpartyjnej, narodowej zgody w sprawach klimatu.

Według Hołowni, z miksu energetycznego powinien zniknąć nie tylko węgiel, ale także gaz ziemny. "To bardzo ambitne wyzwanie" - ocenił.

Hołownia wyraził również nadzieje, że na czerwcowym szczycie Unii Europejskiej Polska opowie się za wejściem do perspektywy Zielonego Ładu. "Jeżeli do niej się zapiszemy, będziemy mieć więcej pieniędzy - o miliard euro, aby przeprowadzić transformację energetyczną szybciej i bardziej sprawiedliwie" - przekonywał. W jego ocenie, dołączenie do Zielonego Ładu jest polską racją stanu.

Hołownia pytany, jaki jest jego stosunek do elektrowni atomowej oświadczył, że jego marzeniem i planem jest doprowadzenie do wycofania węgla i gazu ziemnego z miksu energetycznego bez udziału energii jądrowej. "Energia jądrowa jest technologią przestarzałą, która jest niezwykle wodochłonna, kosztowna" - ocenił. Stwierdził jednak, że jeśli polski parlament uchwaliłby ustawę wprowadzającą siłownię jądrową, to by jej nie zawetował. Ocenił, że byłoby to "mniejszym złem".

Kandydat zapowiedział, że będzie wspierać odnawialne źródła energii, lokalne klastry energetyczne, samowystarczalność, biogazownie oraz elektrownie wiatrowe na lądzie i wodze, aby uniknąć atomu. "Jednak atom jest lepszy niż węgiel i gaz ziemny" - dodał.(PAP)

autor: Monika Zdziera, Edyta Roś

mzd/ero/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 pluto85md

Mamy potencjal w uregulowaniu rzek, poza energetyka, zbiorniki poprawilyby takze retencje. Tylko w dolnej Wisle to jest 1200 MW mocy dostepnej caly rok. Mamy kilka elektrowni szczytowo-pompowych, moga sluzyc jako magazyny energii dla mniej stabilnych OZE -moc przekracza 600 MW. Mamy juz istniejace 1000 MW w elektrowniach wodnych, z czego 250 MW stabilne na caly rok. Mamy 5000 MW w wiatrakach i 1200 MW w ogniwach fotowoltaicznych. Ponowne otwarcie na energetyke wiatrowa plus bardziej przewidywalne wiatraki na morzu, oraz dalszy rozwoj fotowoltaiki... a takze, co rownie wazne, poprawa efektywnosci dostarczania energii, co byloby po czesci samoistne przy rozproszonej energetyce. Bez problemu Polska moze osiagnac z OZE 70%.

Powyzej tego poziomu to juz trzeba troche wizji, i przedewszystkim postepu technologicznego. Z tym, ze ten postep juz dzis jest do oszacowania przy osiagnieciu pewnej skali. Wiadomo, ze przy 3x wiekszej produkcji akumulatorow, te stanieja o 25%. Przy zalozeniu tylko i wylacznie efektu skali. Podobnie ma sie sprawa z ogniwami paliwowymi. I nie mam na mysli samochodow, a male elektrocieplownie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 krrzysiek2

Tymi mądrościami odsłonił poziom swojej ignorancji. On oczekuje rzeczy niemożliwych do spełnienia...NIech lepiej pisze swoje książki religijne i się nie ośmiesza.

! Odpowiedz
1 6 mrbean

Szaleniec

! Odpowiedz
0 4 carlito1

Geniusssss:)!

! Odpowiedz
2 30 piotr76

Wywody Hołowni w tym artykule to typowe "nie znam się, więc się wypowiem". Dobrze, że nie ma on szans na prezydenturę, bo skończylibyśmy przy świeczkach i lampach naftowych.

! Odpowiedz
2 41 bankierro

Osobom o slabych nerwach odradzam czytanie tego artykulu. Niech powie jak zasila swoj dom. Co za brednie.

! Odpowiedz
5 38 antydonald

tow. hołowinai zapomniał dodać, że równocześnie POwinnismy POdpisac umowe z POutinem i obergfrajter merkel na energię z Rosja i Niemcami..... co za tusk czy rostkowski uczył go ekonomii, ekologii i myslenia???

! Odpowiedz
3 48 and00

Bez węgla, gazu i atomu.
Czyli o świeczka h w bezwietrzna noc w ciemnym mieście bez oświetlenia, usług komunalnych typu woda, i z zamkniętymi z powodu zasilania sklepami.
Geniusz z TVN

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,31% 1 729,40
2020-05-25 11:27:00
MIEDŹ -1,63% 5 303,25
2020-05-22 19:59:00
ROPA -0,28% 35,11
2020-05-25 11:27:00
SREBRO -1,13% 17,49
2020-05-25 11:27:00
PLATYNA -1,29% 875,15
2020-05-25 11:27:00

Znajdź profil