REKLAMA

Holandia: fiasko rozmów ws. koalicji z powodu polityki imigracyjnej

2017-05-15 21:48
publikacja
2017-05-15 21:48

Rozmowy w Holandii w sprawie utworzenia czteropartyjnej koalicji rządowej po marcowych wyborach parlamentarnych zakończyły się w poniedziałek fiaskiem z powodu różnic na tle polityki imigracyjnej.

fot. RUBEN SPRICH / / FORUM

Rozmowy prowadziła minister zdrowia w dotychczasowym rządzie Edith Schippers. Brali w niej udział premier Mark Rutte, którego Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) wygrała wybory parlamentarne, zdobywając 33 mandaty, oraz przedstawiciele innej konserwatywnej partii - Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA), Demokratów (D66) i Zielonej Lewicy (GL), która nigdy nie uczestniczyła w rządzeniu krajem, a w wyborach uzyskała 14 miejsc w parlamencie.

"To się nie udało. Rozmowy pomiędzy partiami zakończyły się fiaskiem i nie doprowadziły do powstania nowego gabinetu" - powiedziała Schippers.

Partia premiera Ruttego musi szukać teraz innych koalicjantów. Inna ewentualna koalicja - złożona z VVD, chadeków, D-66 i z Unii Chrześcijańskiej (CU)- konserwatywnej społecznie, lecz ekonomicznie postępowej, miałaby niewielką większość w parlamencie. Uważa się jednak, że w sytuacji, gdy z uwagi na brak porozumienia dotychczasowych rozmówców co do polityki imigracyjnej, taka koalicja ma największą szansę na utworzenie, lecz rozmowy mogą równie długo trwać, co dotychczasowe.

W marcowych wyborach na drugim miejscu uplasowała się populistyczna, antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersami z 20 mandatami. Jednak przywódcy innych ugrupowań odmówili współpracy z nią. (PAP)

jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Anna
Holandia i ....chrześcijańscy demokraci!!!Jacy chrześcijańscy?Oni juz od 2 pokoleń nie wiedzą co to chrześcijaństwo.
~Pytanie
Czy lewactwo nie jest normalnie głupie?????!
~Miroo
jakie lewactwo?

przecież aż 4 partie to chrześcijańska demokracja pod różnymi nazwami ma większość w parlamencie... ta lewica to tylko 14 głosów w parlamencie... i ci "chrześcijańscy demokraci" pod różnymi 4 nazwami (4 różnej nazwy partie) sami się nie potrafią dogadać..
~pa odpowiada ~Miroo
Oni są tak chrześcijańscy, jak Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna jest demokratyczna. Jak nazwiesz fekalia fiołkiem, to nie zacznie nagle pachnieć.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki