Hiszpańskie regiony przywracają przymusową izolację

2020-07-06 08:20
publikacja
2020-07-06 08:20
fot. Ramon Gabriel / Reuters

Autonomiczny rząd Katalonii wprowadził w sobotę przymusową izolację w regionie (comarce) Segria, położonym w prowincji Lerida na północnym wschodzie Hiszpanii. Obszar ten zamieszkuje blisko 210 tys. osób. Na podobny krok zdecydował się region Marina.

Katalonia zostaje w domach

Jak poinformowały władze Katalonii, w okresie 15-dniowej przymusowej izolacji mieszkańcy tej comarki, czyli odpowiednika polskiego powiatu, nie będą mogli wychodzić z domów z wyjątkiem udania się do pracy lub po zakupy.

Na podstawie wprowadzonych obostrzeń, obowiązujących od godz. 16 w sobotę, zakazano również wstępu do domów seniora osobom, które nie są podopiecznymi tych placówek lub nie stanowią ich personelu.

Wprowadzenie restrykcji w korzystaniu z przestrzeni publicznej jest w Segrii spowodowane nawrotem zakażeń koronawirusem - wyjaśniły regionalne władze.

Katalonia jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią regionów Hiszpanii. Na Covid-19 zmarło tam już ponad 12,5 tys. osób spośród 28,3 tys. wszystkich ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju.

21 czerwca w całej Hiszpanii przestał obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony w połowie marca z powodu masowych zakażeń koronawirusem.

W pierwszych tygodniach stanu zagrożenia w kraju obowiązywały surowe restrykcje dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej. Obywatele nie mogli opuszczać swoich domów z wyjątkiem udania się do pracy, po zakupy lub do lekarza. Na pierwsze spacery z dziećmi mogli wyjść dopiero pod koniec kwietnia.

5 dni izolacji w Marinie

Władze wspólnoty autonomicznej Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, ogłosiły w niedzielę przymusową izolację dla mieszkańców comarki (regionu) A Marina. Obostrzenia mają związek z szybko rosnącą tam liczbą zakażeń koronawirusem.

Jak poinformował premier Galicji Alberto Nunez Feijoo, regionalne władze sanitarne zidentyfikowały już główne ognisko infekcji SARS-CoV-2, które w ciągu ostatniego tygodnia doprowadziło do ponad 100 zakażeń.

Nunez Feijoo wyjaśnił, że do licznych infekcji doszło w „dwóch lub trzech barach” w miejscowości Burela, w comarce A Marina (odpowiedniku polskiego powiatu). Dodał, że większość zakażeń ma tam przebieg bezobjawowy.

Izolacja, polegająca na zakazie wychodzenia z domów z wyjątkiem udania się do pracy lub po zakupy, będzie obowiązywała w A Marinie przez pięć dni. W tym czasie mieszkańcy nie mogą też wyjeżdżać poza tę część Galicji, usytuowaną w prowincji Lugo.

Przymusowa izolacja w A Marinie, gdzie mieszka 70 tys. osób, przestanie obowiązywać w piątek, na dwa dni przed wyborami do parlamentu Galicji.

Przymusowa izolacja w Segrii oraz A Marinie to pierwsze przypadki przywrócenia restrykcje po odwołaniu 21 czerwca przez rząd Hiszpanii obowiązującego w całym kraju od połowy marca stanu zagrożenia epidemicznego.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
lenaa
Proszę o wyjaśnienie co to znaczy bezobjawowy chory? Z tego co pamiętam ze szkoły, chory to osoba która ma objawy jakiejś choroby. Jeśli ich nie ma to nie jest chora. Dla przykładu osoba o złym samopoczuciu, z katarem , gorączką, kaszlem jest przeziębiona a z tego co oni próbują nam wkręcić osoba o dobrym samopoczuciu,Proszę o wyjaśnienie co to znaczy bezobjawowy chory? Z tego co pamiętam ze szkoły, chory to osoba która ma objawy jakiejś choroby. Jeśli ich nie ma to nie jest chora. Dla przykładu osoba o złym samopoczuciu, z katarem , gorączką, kaszlem jest przeziębiona a z tego co oni próbują nam wkręcić osoba o dobrym samopoczuciu, bez kataru, bez gorączki, bez kaszlu jest bezobjawowym przeziębieniowcem ... hahhhaha... świat schodzi na psy.
mixer2001
Mają na myśli nosicieli. Sami nie mają widocznych objawów a zarażają innych....
pazur_1_w
Ach te bezobjawowe choroby, przecież trzeba podtrzymywać stan zagrożenia. Skoro nie ma chorych, to ich stworzymy, za pomocą testów.
glutek3434
ten koranowirus się odradza tylko tam gdzie rządzą komuniści
glutek3434 odpowiada karbinadel
no tam gdzie rządzą komuch demokraci to tak
secundus
W tym tygodniu straszymy Hiszpanią, następny to Francja, potem Włochy i Niemcy.
wonsz
Jedyny pozytyw tego, że ciągnie się u nas cyrk wyborczy jest taki, że prosiaczki u korytka boją się nakazać ludziom siedzenia w domach przez całe lato.
tomkooo
blad, nie boja sie nakazac, tylko boja sie ze Pisowski zelazny elektorat nie bedzie glosowai i zostanie w domu.
przeciez politykow tylko kolejne lata przy korycie obchodza. mateuszek juz powiedzial, ze koronawirusa nie ma i zeby na wybory szli :) przeciez to nie on bedzie ryzykowal swoim zdrowiem, ale gotowy jest poswiecic swoich
blad, nie boja sie nakazac, tylko boja sie ze Pisowski zelazny elektorat nie bedzie glosowai i zostanie w domu.
przeciez politykow tylko kolejne lata przy korycie obchodza. mateuszek juz powiedzial, ze koronawirusa nie ma i zeby na wybory szli :) przeciez to nie on bedzie ryzykowal swoim zdrowiem, ale gotowy jest poswiecic swoich wyborcow :)
carlito1
Komuś bardzo zależy na dobiciu europejskich gospodarek...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki