Hiszpańscy politycy zaproponowali budowę muru na granicy z Marokiem

Prawicowa partia Vox przedstawiła w piątek w parlamencie projekt budowy muru na granicy Hiszpanii z Marokiem. Oba kraje sąsiadują ze sobą poprzez hiszpańskie terytoria w Afryce Północnej, Ceutę i Melillę.

To mur odgradzający USA od Meksyku. Czy niebawem podobny powstanie z inicjatywy Hiszpanii?
To mur odgradzający USA od Meksyku. Czy niebawem podobny powstanie z inicjatywy Hiszpanii? (fot. Kim Kyung-Hoon / Reuters)

Podczas debaty w Kongresie Deputowanych szef grupy parlamentarnej Vox Ivan Espinosa de los Monteros wyjaśnił, że złożony projekt ma doprowadzić do ograniczenia masowego napływu nielegalnych migrantów z Afryki. W 2018 r. przybyła do Hiszpanii rekordowa liczba 64,3 tys. migrantów.

Zgodnie z projektem ugrupowania kierowanego przez Santiago Abascala nowe ogrodzenia graniczne wokół Ceuty i Melilli musiałyby zostać wykonane z betonu. Politycy Vox twierdzą, że trwałość ogrodzenia jest istotna, gdyż w obecnych płotach wykonanych z metalowej siatki nielegalni przybysze robią dziury, co ułatwia im wtargnięcie na teren Hiszpanii.

Vox w projekcie odstąpił od wcześniej postulowanych haseł obciążenia Maroka kosztami budowy muru. Złożony w Kongresie dokument przewiduje, że nowe ogrodzenie zostałoby sfinansowane z budżetu Hiszpanii oraz dotacji unijnych.

Według propozycji w celu skutecznego powstrzymania migrantów gromadzących się przy ogrodzeniach w Ceucie i Melilli Hiszpania miałaby wysłać na granicę z Marokiem żołnierzy. Mieliby oni wesprzeć pracę kontrolujących dotychczas granicę funkcjonariuszy żandarmerii (Guardia Civil).

Podczas debaty posłowie Vox oskarżyli o wspieranie nielegalnej migracji amerykańskiego finansistę George'a Sorosa. Zarzucili temu pochodzącemu z Węgier inwestorowi sponsorowanie pozarządowej organizacji Open Arms, której statek od kilku lat wypływa na Morze Śródziemne, by pomagać płynącym do Europy migrantom.

Pytany o dowody na wspieranie przez Sorosa Open Arms deputowany Espinosa de los Monteros ograniczył się do stwierdzenia, że są "one bardziej niż oczywiste", a w przypadku wytoczenia przed hiszpańskim sądem procesu finansiście "wszystkie ujrzą światło dzienne".

Partia Abascala, która w wyborach 28 kwietnia wprowadziła do Kongresu Deputowanych 24 posłów, opowiada się za karaniem docierających do Hiszpanii migrantów oraz osób pomagających im nielegalnie przekroczyć granicę.

W maju grupa członków Vox złożyła do jednego z hiszpańskich sądów pozew przeciwko 52 afrykańskim migrantom, którzy kilka dni wcześniej wdarli się do Melilli.

Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zapowiedział w sierpniu, że na początku przyszłego roku nakaże zdjęcie drutu kolczastego z płotów granicznych w Ceucie i Melilli. Według przedstawicieli MSW w Madrycie zasieki mają zostać zastąpione dodatkowym sprzętem nasłuchu strefy przygranicznej i monitoringu.

Marcin Zatyka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 19 tygztqbq77n5mg9ercmet

Gdyby tylko wymyślono miny przeciwpiechotne…

! Odpowiedz
12 26 borat123

Obydwie enklawy są zajumane Maroku przez Hiszpanów podobnie jak tereny Palestyńskie przez Żydów.
Wystarczy oddać Maroku rzeczone enklawy i problem definitywnie rozwiązany,a ewentualne łódeczki u własnych wybrzeży grzecznie zawracać do poru macierzystego.

! Odpowiedz
2 2 django

Nawet nie wiedziałem, że jest jakaś granica między hiszpanią i marokiem.

! Odpowiedz
7 51 anty12

Prawidlowo. Trzymac holote za siatka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil