REKLAMA

Hiszpańscy politycy zaproponowali budowę muru na granicy z Marokiem

2019-09-13 15:13
publikacja
2019-09-13 15:13

Prawicowa partia Vox przedstawiła w piątek w parlamencie projekt budowy muru na granicy Hiszpanii z Marokiem. Oba kraje sąsiadują ze sobą poprzez hiszpańskie terytoria w Afryce Północnej, Ceutę i Melillę.

To mur odgradzający USA od Meksyku. Czy niebawem podobny powstanie z inicjatywy Hiszpanii? / fot. Kim Kyung-Hoon / Reuters

Podczas debaty w Kongresie Deputowanych szef grupy parlamentarnej Vox Ivan Espinosa de los Monteros wyjaśnił, że złożony projekt ma doprowadzić do ograniczenia masowego napływu nielegalnych migrantów z Afryki. W 2018 r. przybyła do Hiszpanii rekordowa liczba 64,3 tys. migrantów.

Zgodnie z projektem ugrupowania kierowanego przez Santiago Abascala nowe ogrodzenia graniczne wokół Ceuty i Melilli musiałyby zostać wykonane z betonu. Politycy Vox twierdzą, że trwałość ogrodzenia jest istotna, gdyż w obecnych płotach wykonanych z metalowej siatki nielegalni przybysze robią dziury, co ułatwia im wtargnięcie na teren Hiszpanii.

Vox w projekcie odstąpił od wcześniej postulowanych haseł obciążenia Maroka kosztami budowy muru. Złożony w Kongresie dokument przewiduje, że nowe ogrodzenie zostałoby sfinansowane z budżetu Hiszpanii oraz dotacji unijnych.

Według propozycji w celu skutecznego powstrzymania migrantów gromadzących się przy ogrodzeniach w Ceucie i Melilli Hiszpania miałaby wysłać na granicę z Marokiem żołnierzy. Mieliby oni wesprzeć pracę kontrolujących dotychczas granicę funkcjonariuszy żandarmerii (Guardia Civil).

Podczas debaty posłowie Vox oskarżyli o wspieranie nielegalnej migracji amerykańskiego finansistę George'a Sorosa. Zarzucili temu pochodzącemu z Węgier inwestorowi sponsorowanie pozarządowej organizacji Open Arms, której statek od kilku lat wypływa na Morze Śródziemne, by pomagać płynącym do Europy migrantom.

Pytany o dowody na wspieranie przez Sorosa Open Arms deputowany Espinosa de los Monteros ograniczył się do stwierdzenia, że są "one bardziej niż oczywiste", a w przypadku wytoczenia przed hiszpańskim sądem procesu finansiście "wszystkie ujrzą światło dzienne".

Partia Abascala, która w wyborach 28 kwietnia wprowadziła do Kongresu Deputowanych 24 posłów, opowiada się za karaniem docierających do Hiszpanii migrantów oraz osób pomagających im nielegalnie przekroczyć granicę.

W maju grupa członków Vox złożyła do jednego z hiszpańskich sądów pozew przeciwko 52 afrykańskim migrantom, którzy kilka dni wcześniej wdarli się do Melilli.

Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zapowiedział w sierpniu, że na początku przyszłego roku nakaże zdjęcie drutu kolczastego z płotów granicznych w Ceucie i Melilli. Według przedstawicieli MSW w Madrycie zasieki mają zostać zastąpione dodatkowym sprzętem nasłuchu strefy przygranicznej i monitoringu.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tygztqbq77n5mg9ercmet
Gdyby tylko wymyślono miny przeciwpiechotne…
borat123
Obydwie enklawy są zajumane Maroku przez Hiszpanów podobnie jak tereny Palestyńskie przez Żydów.
Wystarczy oddać Maroku rzeczone enklawy i problem definitywnie rozwiązany,a ewentualne łódeczki u własnych wybrzeży grzecznie zawracać do poru macierzystego.
django
Nawet nie wiedziałem, że jest jakaś granica między hiszpanią i marokiem.
anty12
Prawidlowo. Trzymac holote za siatka.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki