Hejnalista poszukiwany - duże wymagania wobec kandydatów

Państwowa Straż Pożarna w Krakowie ogłosiła nabór na hejnalistę. Miejsce pełnienia służby to Wieża Bazyliki Mariackiej, praca w systemie zmianowym - po 24 godzinach pracy następuje 48 godzin wolnego, a do zadań będzie należało  odegranie melodii hejnału krakowskiego o każdej pełnej godzinie. 

PSP w Krakowie szuka stażysty hejnalisty, którego podstawowym zadaniem będzie odgrywanie melodii zgodnie ze zwyczajem. Jednak aby otrzymać posadę, należy spełnić szereg wymogów stawianych przez straż pożarną. Oprócz umiejętności gry na trąbce, kandydaci będą musieli wykazać się sprawnością fizyczną i umiejętnościami interpersonalnymi. 

(fot. Jacek R. Gruszczynski / FORUM)

Zawód hejnalisty - podstawowe wymagania

Podstawowe wymagania stawiane stażystom zamykają się w następujących pozycjach:

  • posiadanie polskiego obywatelstwa, 
  • korzystanie z pełni praw publicznych,
  • posiadanie co najmniej średniego wykształcenia,
  • niekaralność,
  • legitymowanie się bardzo dobrym stanem zdrowia, tj, zdolnością fizyczną i psychiczną,
  • posiadanie uregulowanego stosunku do służby wojskowej.

Postępowanie rekrutacyjne składa się z czterech etapów: 

Etap I - Weryfikacja kompletności dokumentów oraz określenie liczny punktów za posiadane uprawnienia i specjalności

Etap II - Ocena sprawności fizycznej

Etap III - Rozmowa kwalifikacyjna

Etap IV - Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej. 

W etapie pierwszym najwięcej punktów rekrutacyjnych będzie można otrzymać za wyszkolenie pożarnicze w PSP i posiadanie tytułu zawodowego inżynier pożarnictwa. 

Zawód hejnalisty - ocena sprawności fizycznej 

Według ogłoszenia o zatrudnieniu ocena sprawności fizycznej obejmuje próbę wydolnościową według zmodyfikowanej metody harwardzkiej, test sprawności fizycznej oraz próbę wysokościową. Próba sprawnościowa dla mężczyzn obejmuje bieg na 1000 m w czasie nie dłuższym niż 3 minuty 29 sekund, bieg na 50 metrów w czasie nie dłuższym niż 6,9 sekundy oraz podciąganie na drążku - 12 powtórzeń. Natomiast próby dla kobiet to siady proste z leżenia tyłem - 20 powtórzeń, rzut piłką lekarską znad głowy - na odległość co najmniej 7,8 metra oraz bieg wahadłowy 4x10 metrów w czasie nie dłuższym niż 14,40 s. 

Przyszli hejnaliści będą zobowiązani do zdania również próby wysokościowej, która będzie polegała na wejściu na wolnostojącą drabinę mechaniczną - nie opartą, ustawioną pod kątem 75 stopni. Zaliczenie uzyskuje się po wejściu na drabinę na wysokość 20 metrów i zejściu z niej. Ćwiczenie wykonuje się z asekuracją. 

Rozmowa kwalifikacyjna 

Po pozytywnym zaliczeniu pierwszego i drugiego etapu, kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której ocenie zostanie poddane:

  • motywacja do podjęcia służby w PSP, 
  • umiejętność przekazywania, odbierania i rozumienia informacji w mowie i piśmie oraz jasnego i wyrazistego formułowania wypowiedzi w sposób gwarantujący ich zrozumienie, 
  • społeczna postawa wobec ludzi, 
  • umiejętność planowania i organizowana pracy. 

Przed rozmową, jak podaje PSP w ogłoszeniu, komisja przeprowadzi przesłuchanie kandydatów do służby w zakresie gry na trąbce. Gra będzie oceniona przez emerytowanego starszego wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Po trzecim etapie zostanie wyłoniony kandydat, który zostanie skierowany na badanie lekarskie w celu oceny zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP. 

Zarobki hejnalisty

Redakcja Bankier.pl zapytała dział kadr PSP o to, na jakie wynagrodzenie może liczyć hejnalista. - Praca 24 na 48, a więc służba trwa 245 godziny po czym następuję przerwa 48 godzin. Do pierwszych 3 lat zatrudniony obejmie stanowisko strażak-stażysta, docelowo - starszy technik, a więc będzie to etat podoficerski. Do 3. roku zarobki na etacie strażak stażysta wynoszą ok. 2100 - 2200 zł netto - podaje st. kpt. Łukasz Szewczyk Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie.

Możliwość składania dokumentów upłynęła z dniem 27 marca 2017 roku. 6 kwietnia 2017 roku komisja rekrutacyjna ogłosi wyniki pierwszego etapu, a dopiero w maju 2017 roku zostanie wyłoniony kandydat, który podlegać będzie jeszcze ocenie zdolności fizycznej i psychicznej. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~Ppp

W teście sprawnościowym brakuje chyba biegania po schodach - w tym przypadku droga do pracy przebiega W PIONIE.
Dodatkowo czasem trzeba umieć improwizować - ostatnio hejnalista, po odegraniu hejnału, zagrał fragment "Ody do radości". Zebrał największe oklaski.
Pozdrawiam.

! Odpowiedz
5 9 ~Krakus

Przecież to nie są żadne wymaganie. Obywatelstwo czy niekaralność to trudna sprawa?, poza tym obowiązkowa w budżetówce. Ten ktoś zostaje strażakiem i ma włazić na wieżę, to chyba sprawność ma mieć jakąś. Czy na początek duża kasa? Pewnie nie, ale ani mega wykształcenia nie trzeba, ale masz tam siedzieć na wieży tylko i raz na godzinę przez 24 h zagrać hejnał. Potem 2 dni dla Ciebie. No i formalnie tego dnia to ile robisz? 1 h? Więc 23 dla Ciebie. Internet, telefon, samokształcenie, spanie. Robisz co chcesz. Może strach tylko jak megaburza i megawichura.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~456

Pokrzyczeli już o zarobkach?
Każdorazowo hejnalista dostaje zapłatę 100 zł z tytułu praw autorskich i do wizerunku. Rocznie to ponad 36 tys. zł.

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/milionowe-promowanie-krakowa,11857656/

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 14 ~Jap

Uwielbiam gdy podajecie artykul, ktory juz nie ma racji bytu, bo termin skladania podan minal tydzien temu :)...

! Odpowiedz
4 2 ~Alec

Dodatkowe wymaganie to posiadanie trojki dzieci. Wtedy 3100 na reke z 500+
Za to juz mozna w Krakowie pozyc ...

! Odpowiedz
0 0 ~ass

Wiem ,ty tyle razy zachodzisz kolegę od tyłu i nic stąd ten żal.

! Odpowiedz
0 2 ~księgowy

2100 przez 10 dyżurów w miesiącu przez 96 wykonań hejnału na jeden dyżur (24 razy 4), wychodzi 2,20 za jednorazowe wykonanie, 8,80 zł co godzinę.

! Odpowiedz
4 7 ~StanRS

Ja bym sobie nagrał tą melodię i w nocy jak bym był sam i nikt nie patrzy, puszczałbym z głośników. A w tym czasie bym sobie siedział na wieży i na darmowym WiFi przeglądałbym sobie internet i grał w gry. A kasa by leciała.

! Odpowiedz
5 9 ~StanRS

Wymagania na trąbiarza:

1. Wiek do 35 lat i co najmniej 10 lat doświadczenia na tym stanowisku.
2. Przynajmniej 2 języki obce.
3. Badania psychiatryczne, pozwolenie na broń, prawo jazdy kat. A,B,C,D, orzeczenie o niekaralności, opinię środowiskową od księdza i komendanta wojewódzkiego policji.
5. Sprawność fizyczna, żeby wchodzić wysoko po schodach.
4. Dodatkowym atutem będzie posiadanie wyższego wykształcenia muzycznego i orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu co najmniej umiarkowanym.

W zamian oferujemy stałą i bardzo dobrze płatną pracę 2100 złotych przez pierwsze 3 lata. Mieszkania służbowego nie przewiduje się, ale możliwe będzie ułatwione wzięcie kredytu w państwowym banku PKO na 30 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl