REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Gwałtowne hamowanie inflacji w Hiszpanii

Maciej Kalwasiński2023-03-30 09:21analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-30 09:21

Jeszcze kilka miesięcy temu Hiszpanie zmagali się z ponad 10-proc. inflacją, w marcu wyniosła już ona tylko nieco ponad 3 proc. Niestety zdecydowanie wyższa pozostaje inflacja bazowa, która ponadto nie bardzo chce zacząć hamować.

Gwałtowne hamowanie inflacji w Hiszpanii
Gwałtowne hamowanie inflacji w Hiszpanii
fot. Vunav / / Shutterstock

W marcu inflacja CPI w Hiszpanii zwolniła do 3,3 proc. z 6 proc. w lutym - wynika ze wstępnych szacunków tamtejszego urzędu statystycznego. To najniższy odczyt od lipca 2021 r. i wynik niższy od oczekiwanych przez analityków 3,8 proc.

Tymczasem inflacja bazowa, czyli wskaźnik wyliczany z pominięciem nieprzetworzonej żywności, energii oraz paliw, wyhamowała minimalnie: do 7,5 proc. w marcu z 7,6 proc. miesiąc wcześniej.

INE

Hiszpańscy statystycy w lakonicznym komunikacie zauważają, że wyraźne obniżenie podstawowego wskaźnika inflacji wynika przede wszystkim ze spadku cen prądu i paliw w marcu 2023 r., po ich wyraźnym wzroście w marcu 2022 r. Mamy więc do czynienia z silnym efektem bazy. Widać go choćby na powyższym wykresie - w marcu 2022 r. inflacja CPI gwałtownie przyspieszyła do 9,8 proc. z 7,4 proc. w lutym. Dynamika cen w ujęciu miesiąc do miesiąca sięgnęła wówczas aż 3 proc.

Jako że w kwietniu 2022 r. inflacja CPI wyraźnie obniżyła się w ujęciu rocznym, a w perspektywie miesięcznej nawet spadła, możemy się spodziewać, że odczyt za kwiecień tego roku będzie znów wyższy niż przekazane dziś 3,3 proc.

W obliczu zaburzeń wskaźników rocznych na znaczeniu zyskują wskaźniki miesięczne. W marcu ceny konsumpcyjne wzrosły w Hiszpanii o 0,4 proc. w porównaniu do lutego - podał urząd statystyczny. To mniej niż 0,9 proc. odnotowane miesiąc wcześniej, ale żeby znaleźć kolejny wyższy wynik, trzeba by się cofnąć aż do czerwca ubiegłego roku.

INE

Po drugie, potwierdza się, że szybki wzrost cen nie jest już obecnie napędzany bezpośrednio przez zewnętrzne szoki surowcowe czy zakłócenia w łańcuchach dostaw, lecz wstrząsy wtórne w postaci akceptacji przez nabywców wyższych cen (odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych?) i wciąż relatywnie silnego popytu konsumpcyjnego. A to budzi obawy przed stabilizacją inflacji na nieakceptowalnie wysokim poziome, choć oczywiście wyraźnie niższym niż w minionym roku.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (6)

dodaj komentarz
nasch_tschalnik
Prędzej Kaczyński ożeni się i zostanie ojcem, niż w Polsce Kaczyńskiego spadnie inflacja!
simonsoft8
Coś w końcu będzie, Azoty idą w górę
bha
W statystykach oby też i w detalu.
szprotkafinansjery
Cieniasy, u nas inflacja nie pada i nie spadnie jeszcze długo.
Przegoniliśmy Hiszpanię i to nie jest nasze ostatnie słowo!
go_ral
hiszpania nie jest tak bardzo uzalezniona od kosztow energii jak polska dzieki cieplejszemu klimatowi.

u nas niestety rzad napedza inflacje wysokimi marzami nie tylko na paliwa ale takzze na gaz i prad.

mamy marzec, nie bylo blackoutow tej zimy a mimo wszystko nikt nie mowi o wycofaniu sie z limitow na energie elektryczna
hiszpania nie jest tak bardzo uzalezniona od kosztow energii jak polska dzieki cieplejszemu klimatowi.

u nas niestety rzad napedza inflacje wysokimi marzami nie tylko na paliwa ale takzze na gaz i prad.

mamy marzec, nie bylo blackoutow tej zimy a mimo wszystko nikt nie mowi o wycofaniu sie z limitow na energie elektryczna do 2000kw. to znaczy ze te limity juz z nami zostana na zawsze niezaleznie czy rosja upadnie czy nie, niezaleznie czy prad na gieldzie bedzie za 10centow czy 100dolarow.
samsza
Koszyk inflacyjny i udowadnianie pod tezę.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki