REKLAMA

Granica skrajnego ubóstwa w Polsce to 550 zł

2018-01-24 13:30
publikacja
2018-01-24 13:30
Granica skrajnego ubóstwa w Polsce to 550 zł
Granica skrajnego ubóstwa w Polsce to 550 zł
fot. Toby Melville / / Reuters

Skrajne ubóstwo dotyka Polaków coraz rzadziej. Według najnowszych danych GUS-u jego zasięg stale się zmniejsza - w 2015 wynosił 6,5 proc., a w 2016 r. 4,9 proc. Znacznemu polepszeniu uległa również sytuacja rodzin wielodzietnych i gospodarstw, w których żyją osoby niepełnosprawne. 

 

- Wpływ na obniżenie się zasięgu ubóstwa wśród gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 0-17 lat miało w dużej mierze wprowadzenie Programu "Rodzina 500+". Ruszył on w kwietniu 2016 roku i polega na wsparciu finansowym rodzin z dziećmi w wysokości 500 zł na drugie i następne dziecko, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na status finansowy rodziny - podają autorzy opracowania.

W raporcie zostało również wskazane, ile wynosi granica ubóstwa. W 2016 roku w przypadku ubóstwa skrajnego dla gospodarstwa jednoosobowego wynosiła 550 zł, natomiast dla gospodarstwa czteroosobowego 1486 zł, czyli dokładnie tyle samo, co w 2013 roku. 

Skrajne ubóstwo w Polsce 

GUS definiuje trzy rodzaje ubóstwa: skrajne, ustawowe i relatywne. Czym różnią się między sobą? Przyjęcie granicy ubóstwa na poziomie minimum egzystencji pozwala na oszacowanie skali ubóstwa skrajnego. Uwzględnienie tzw. granicy ustawowej wskazuje na grupę osób, która zgodnie z obowiązującymi przepisami jest uprawniona do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej. Z kolei zastosowanie relatywnej granicy na poziomie 50 proc. średnich wydatków pokazuje tych, których poziom konsumpcji jest niższy niż większości ludzi w Polsce i odbiega znacząco od poziomu przeciętnego.

Główny Urząd Statystyczny podał, że słabnie zasięg skrajnego ubóstwa w Polsce z 6,5 proc, w 2015 roku do 4,9 proc. w 2016 roku. Wśród grup, które są szczególnie zagrożone tym zjawiskiem, znajdują się:

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
  • gospodarstwa utrzymujące się z tzw. niezarobkowych źródeł,
  • gospodarstwa domowe rolników i rencistów,
  • rodziny wielodzietne (posiadające minimum trójkę dzieci),
  • dzieci w wieku 0-17 lat,
  • gospodarstwa z osobami niepełnosprawnymi.

Najczęściej powyższe grupy dotyczyły regionów wiejskich lub małych miast. Tak, jak wspominaliśmy na początku, w latach 2015-2016 nastąpił znaczący spadek ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych. 

fot. / / GUS

Skrajne ubóstwo dotyczyło przede wszystkim tych gospodarstw, w których głowa rodziny posiadała co najwyżej wykształcenie gimnazjalne. Wraz ze wzrostem wykształcenia malał zasięg ubóstwa wśród wybranych grup społecznych. Najniższy zasięg odnotowano wśród osób po studiach i tych, którzy ukończyli szkołę średnią i/lub policealną. 

fot. / / GUS

W 2016 r. najwyższą stopę ubóstwa skrajnego odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim i woj. podkarpackim oraz woj. lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim (po ok.7-9 proc.). Najniższą wartość wskaźnika ubóstwa skrajnego zaobserwowano natomiast w województwach: lubuskim, łódzkim, dolnośląskim, śląskim i mazowieckim (po ok. 2-3 proc.).

fot. / / GUS

- Obserwowany w 2016 r. spadek ubóstwa skrajnego dotyczył zdecydowanej większości branych pod uwagę grup ludności, przy czym najbardziej znaczącą poprawę w tym zakresie odnotowano wśród dzieci w wieku 0-17 lat, rodzin wielodzietnych, tj. małżeństw z 3 dzieci na utrzymaniu oraz małżeństw z 4 i większą liczbą dzieci na utrzymaniu, w gospodarstwach z głową gospodarstwa posiadającą wykształcenie co najwyżej gimnazjalne oraz zasadnicze zawodowe,wśród rolników, a także wśród mieszkańców wsi i małych miast, o liczbie ludności nieprzekraczającej 20 tys. Znacznie zmniejszył się również zasięg ubóstwa skrajnego w gospodarstwach z osobami niepełnosprawnymi, w tym w gospodarstwach z niepełnosprawnymi dziećmi do lat 16 oraz z osobą niepełnosprawną będącą głową gospodarstwa domowego - podsumowują autorzy raportu. 

Granica ubóstwa i granica niedostatku 

GUS podsumował również, na jakich wysokościach kształtowała się wysokość granicy ubóstwa i granicy niedostatku. 

fot. / / GUS

Sfera niedostatku, analogicznie jak w przypadku ubóstwa skrajnego, jest dokonywana w oparciu o wyniki badania budżetów domowych. W 2016 roku poziom strefy niedostatku był dwukrotnie wyższy od granicy ubóstwa skrajnego, które to określa minimum egzystencji. 

fot. / / GUS

Spadek zasięgu niedostatku można było zauważyć w większym stopniu niż innych grup w kontekście gospodarstw domowych z dziećmi oraz gospodarstw domowych o relatywnie niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Najbardziej zauważalne zmiany w tym zakresie odnotowano w przypadku gospodarstw domowych utrzymujących się ze świadczeń społecznych (spadek o 11 p. proc.), wśród rodzin wielodzietnych, tj. małżeństw z co najmniej czwórką dzieci na utrzymaniu (spadek blisko 10 p. proc.) oraz małżeństw z trójką dzieci na utrzymaniu (spadek o blisko 9 p. proc.).

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
do_niczego
Przypomnę że PREMIER MORAWIECKI zgarniał wcześniej w banku jako PREZES prawie 6 tyś na godzinę.A teraz wybrał jeszcze głębsze KORYTO.Społeczeństwo ma tylko głosować,iźcie i głosujcie na POLITYKÓW.
do_niczego
A miało być tak PIĘKNIE w UE a tu mamy skrajne ubóstwo,niskie pensje,życie na KREDYCIE..Tylko Polityczne ELITY żyją ponad stan.Nawet zbankrutowany GREK ma większy majątek i oszczędności niż POLAK.Pytanie gdzie jest POLSKA?
kaczka-po-smolensku
550zł dobre sobie za 500zł nie da się opłacić średnich rachunków za wodę,prąd,gaz nie mówiąc już o jedzeniu ,czynszu za pokój to jest granica eksterminacja biologicznej i państwo powinno się wstydzić że eksterminuje w ten sposób najbiedniejszych.
silvio_gesell
W ogóle nie powinno być żadnych zasiłków, oprócz świadczeń na dzieci. Wtedy podatki byłyby niskie i zarobienie 500zł nie byłoby problemem, a i więcej za te 500zł możnaby kupić.
oko1
A niby czemu ma nie dostać?? Bo ma willę i mercedesa ? Kupił sobie jak miał a teraz nie ma i chce zasiłek co w tym dziwnego ? To że nie pracuje to ma wyglądać jak dziad i wysprzedać się do zera i iść na ulice według Twojego myślenia ??
mhm
Primo: ten mój komentarz poniżej to było pytanie.

Secundo: jak już pytasz o moje zdanie, to dokładnie tak, uważam, że jeśli ktoś jest majętny, to nie powinien brać zasiłków finansowanych (poprzez podatki) przez społeczeństwo, gdyż jest to nieuczciwe. Rodzaj złodziejstwa.
mhm
„Uwzględnienie tzw. granicy ustawowej wskazuje na grupę osób, która zgodnie z obowiązującymi przepisami jest uprawniona do ubiegania się o przyznanie świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej” — czy liczą się tylko dochody? Jeśli ktoś posiada willę i limuzynę, ale nie pracuje (więc nie ma dochodów), to też dostanie zasiłek?

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki