REKLAMA

Gotówki nie przyjmujemy – co trzeci Brytyjczyk spotkał się z odmową

Michał Kisiel2021-01-19 10:41analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-19 10:41
Gotówki nie przyjmujemy – co trzeci Brytyjczyk spotkał się z odmową
Gotówki nie przyjmujemy – co trzeci Brytyjczyk spotkał się z odmową
fot. Stefano Garau / / Shutterstock

34 proc. konsumentów w okresie od początku pandemii spotkało się z odmową akceptacji gotówki. Organizacja konsumencka Which? oczekuje, że brytyjski rząd przyjrzy się problemowi. Szacuje się, że 10 mln Brytyjczyków polega przede wszystkim na płatnościach gotówkowych.

Siejące zamieszanie komunikaty Bank of England wskazywane są jako jedna z przyczyn nieufności wobec gotówki wśród brytyjskich handlowców. Jak donosi „The Guardian”, w przeprowadzonym niedawno sondażu organizacji konsumenckiej Which? 34 proc. respondentów przyznało, że w ostatnim roku spotkało się z odmową przyjęcia płatności gotówkowej.

Na początku epidemii obawy o możliwość transmisji zakażenia przez banknoty i monety były dość powszechne. Brytyjski bank centralny dopiero po pewnym czasie wyjaśnił, że ryzyko jest stosunkowo niskie. Konsumenci ankietowani przez Which? wskazywali, że z problemami spotykali się najczęściej w sklepach spożywczych (28 proc. wskazań) oraz w pubach i restauracjach (24 proc. przypadków).

Ograniczenie możliwości płacenia gotówką może być szczególnie dotkliwe dla osób starszych i ekonomicznie wykluczonych. Szacuje się, że ok. 10 mln obywateli Wielkiej Brytanii nadal w znacznym stopniu polega na gotówce w codziennych zakupach. Zdaniem Which? narastający problem z akceptacją banknotów i monet to wynik także kurczącej się sieci placówek bankowych (co zachęca przedsiębiorców do przyjmowania instrumentów bezgotówkowych).

Wyjściem z impasu może być wprowadzenie regulacji prawnych, które wymuszą odpowiednie zachowania akceptantów. Przywoływani przez gazetę eksperci oczekują również, że nadzór finansowy będzie ściślej monitorować zmiany zachodzące w poziomie akceptacji pieniądza gotówkowego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (11)

dodaj komentarz
talmud
w "demokracji" nie potrzebna jest gotówka........w "demokracji" trzeba się słuchać "mądrzejszych w piśmie".....LOL
jes
Jeżeli sprzedawca na tyle głupi, że odmawia przyjęcia gotówki a woli zapłacić procent za transakcję to czemu się tu dziwić.
masekrut555
Agenda dla nowej normalności zakłada likwidację gotówki. Nagonka trwa od początku plandemii, a zresztą zastanówcie się dobrze jak bardzo zrezygnowaliście z płacenia gotówką w tym i poprzednim roku. W nowej normalności gotówka nie istnieje, wszystko jest w zapisie cyfrowym. Wtedy można dysydentom wyłączać usługi Agenda dla nowej normalności zakłada likwidację gotówki. Nagonka trwa od początku plandemii, a zresztą zastanówcie się dobrze jak bardzo zrezygnowaliście z płacenia gotówką w tym i poprzednim roku. W nowej normalności gotówka nie istnieje, wszystko jest w zapisie cyfrowym. Wtedy można dysydentom wyłączać usługi i pozamiatany.

Własność prywatna też ulegnie likwidacji, ale najpierw muszą zadusić gospodarke, wypuścić mutacje i sprawić żeby rzesze ludzie wylądowały na bruku. Wtedy cyk dochód gwarantowany. Po co likwidacja własności prywatnej? A no bo teraz np. możemy się nie szczepić - mamy własne domy, żadna umowa najmu w której pisze "wymagane szczepienie" nam nie przeszkadza. To samo z pracą - jak umiemy zarządzać środkami i mamy oszczędności, to możemy żyć długie lata bez pracy która wymagać będzie szczepień od pracowników.
iandrew
W Polsce odmowa gotówki jest nielegalna. W jaki sposób w UK nie ma takiego prawa? Transakcje bezgotówkowe to względna nowość. To jest jakaś DYSKRYMINACJA
innowierca
W jednym duzym sklepie z garkami mieli na kasie napisane ze tylko gotowka.
To przyznaje ze sie od razu ozywilem bo chcialem zaplacic za patelnie i zagadalem ze to niezgodne z prawem i ze bede skarzyl jak mi gotowki nie przyjma.
Powiedzieli ze nie ma problemu tylko zapraszaja na tyl sklepu i tam jest kolega na kasie co gotowke
W jednym duzym sklepie z garkami mieli na kasie napisane ze tylko gotowka.
To przyznaje ze sie od razu ozywilem bo chcialem zaplacic za patelnie i zagadalem ze to niezgodne z prawem i ze bede skarzyl jak mi gotowki nie przyjma.
Powiedzieli ze nie ma problemu tylko zapraszaja na tyl sklepu i tam jest kolega na kasie co gotowke przyjmie.
uczen_manueli_g odpowiada innowierca
...mieli na kasie napisane ze tylko gotowka.
Ty chciałeś płacić gotówką.
To o co chciałeś ich skarżyć?
innowierca odpowiada uczen_manueli_g
@uczen
Glupia pomylka.Przepraszam. Oczywiscie napisane bylo ze platnosci "card only".
Wpisalem gotowka bo myslalem o gotowce. Dziekuje za zwrocenie na blad uwagi.
lorelie
Kogo interesuje ten zapyziały kraj pełen alkoholikow z największą śmiertelnością covid ? Nawet tu na forum pelno Polaków którzy " odniesli tam sukces" i siedzą na polskim portalu..
jes
Nie tak jak ty, dumny pobieracz pisowskich zasiłków.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki