REKLAMA
JUŻ JUTRO

Gotówka globalnie w odwrocie – pandemiczne zmiany będą trwałe

2021-10-13 11:47
publikacja
2021-10-13 11:47
Gotówka globalnie w odwrocie – pandemiczne zmiany będą trwałe
Gotówka globalnie w odwrocie – pandemiczne zmiany będą trwałe
/ Shutterstock

Liczba płatności gotówkowych w 2020 r. obniżyła się na świecie o 16 proc., szacuje firma konsultingowa McKinsey & Company w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków nie jest to zjawisko przejściowe wynikające tylko z pandemicznych okoliczności.

Rok 2020 był niezwykły także dla globalnego rynku obsługi płatności – taki wniosek przynosi opublikowany w październiku przez McKinsey & Company raport „Global Payments Report”. Po raz pierwszy od 11 lat przychody firm i banków z obsługi transakcji spadły w porównaniu z poprzedzającym rokiem. Zgodnie z szacunkami analityków wyniosły one 1,9 bln dolarów i były o 5 proc. niższe niż w 2019 r.

Badacze spodziewają się szybkiego powrotu sektora na ścieżkę wzrostu. Spadek odnotowany w 2020 r. zostanie prawdopodobnie odrobiony w 2021 r., a do 2025 r. przychody z obsługi płatności zbliżą się do poziomu 2,5 bln dolarów. W metodologii stosowanej przez McKinsey uwzględnia się w szacunkach zarówno wpływy z opłat transakcyjnych (przelewów, kartowych itp.), jak również inne pozycje, takie jak przychody odsetkowe z limitów debetowych powiązanych z rachunkami czy opłaty za prowadzenie kont.

W raporcie wskazano, że w 2020 r. liczba płatności gotówkowych na świecie obniżyła się o 16 proc. Spadki miały różną skalę na poszczególnych rynkach – przykładowo w USA transakcje skurczyły się o 24 proc., podczas gdy w bardziej „bezgotówkowej” Wielkiej Brytanii tylko o 8 proc. Za trend spadku znaczenia gotówki nie odpowiadały wyłącznie pandemiczne obostrzenia. Analitycy wskazują m.in. na przykład polskiego rynku, gdzie wzrost opłat za wypłaty z bankomatów wsparł płatności bezgotówkowe.

Zdaniem autorów raportu w 2021 r. można oczekiwać wzrostu roli pieniądza gotówkowego w porównaniu z nietypowym 2020 r. „Oczekujemy, że użycie gotówki odbije w pewnym stopniu, za co w części odpowiada powrót do poprzednich wzorców zachowań płatników, mniej lokalnych lockdownów oraz szerokie ożywienie gospodarcze. Dane wskazują jednak, że około dwóch trzecich spadku (z 2020 r.) ma charakter trwały” – wskazują analitycy McKinsey.

„Regulatorzy w krajach, gdzie zaobserwowano dramatyczny spadek użycia gotówki, przygotowują strategie, które mają zapewnić nieprzerwany dostęp do pieniądza banku centralnego oraz odpornych i darmowych systemów płatności dla obywateli, również nieubankowionych. Sytuacja ta zwiększyła zainteresowanie banków centralnych cyfrowym pieniądzem (CBDC)” – czytamy w raporcie.

Przypomnijmy, że w Polsce NBP podjął działania, które mają zapewnić utrzymanie w obiegu pieniądza gotówkowego, a pod koniec września 2021 r. wprowadzono do ustawy o usługach płatniczych obowiązek akceptowania gotówki przez przedsiębiorców. Przewidziane w nowelizacji wyjątki obejmują m.in. sprzedaż przez internet oraz placówki samoobsługowe.

MK

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (14)

dodaj komentarz
carlito1
Pięknie i o to chodziło :)
xiven
cała ta cyfryzacja do pierwszego rozbłysku słonecznego

będzie blackout na kilka miesięcy to się skończy trend cyfryzacji i wiecie co wynajdą na nowo? pieniądz pasywny energetycznie-złoto

bha
Najlepiej jakby ludzie w ogóle nie widzieli kasy na oczy ,we własnej kieszeni portfelu tylko na odległość wirtualną lub plastikową.. Żałosna wizja
daniel_1
Płatność gotówką jest anonimowa i bez pośrednictwa.
Nie rozumiem dlaczego ludzie chcą aby ktoś pośredniczył w ich transakcjach?
Coś nie tak z tymi ludźmi?
domnisoara
Przeceniasz ich. Uwierzyli w pandemię, uwierzą we wszystko.
pdox
"Regulatorzy w krajach, gdzie zaobserwowano dramatyczny spadek użycia gotówki(...)" regulatorzy mogą sobie wnioskować na podstawie oficjalnych raportów i na szczęście nie mają zielonego pojęcia o obrocie nieewidencjonowanym, który ma miejsce w gótówce i nie tylko. A CBDC to waluta szykowana dla niewolników, instrument kontroli,"Regulatorzy w krajach, gdzie zaobserwowano dramatyczny spadek użycia gotówki(...)" regulatorzy mogą sobie wnioskować na podstawie oficjalnych raportów i na szczęście nie mają zielonego pojęcia o obrocie nieewidencjonowanym, który ma miejsce w gótówce i nie tylko. A CBDC to waluta szykowana dla niewolników, instrument kontroli, a nie żaden pieniądz.
po_co
Cyfrowy pieniądz będzie miał jakikolwiek sens tylko w momencie gdy płatność będzie niezależna od systemu. W każdym innym przypadku to się po prostu nie sprawdzi.

Obawy przed tym, że ktoś zacznie sztucznie generować cyfrowy pieniądz są dokładnie takie same jak przed fałszywą gotówką w formie papierowej. Niemniej tylko taki
Cyfrowy pieniądz będzie miał jakikolwiek sens tylko w momencie gdy płatność będzie niezależna od systemu. W każdym innym przypadku to się po prostu nie sprawdzi.

Obawy przed tym, że ktoś zacznie sztucznie generować cyfrowy pieniądz są dokładnie takie same jak przed fałszywą gotówką w formie papierowej. Niemniej tylko taki system pozwala na jakikolwiek przepływ bez względu na warunki.

W innym przypadku można mieć miliony na koncie i nie być zdolnym do kupienia bułki dla dziecka bo w tej konkretnej chwili serwer lub terminal nie dopuszczą płatności.
daniel_1
Podstawą tej "waluty bezgotówkowej" jest energia elektryczna...więc systemy mogą być sobie jakie chcemy, ale kto ma prąd ma kontrole nad pieniądzem.
t1000
W Polsce już tylko 8% waluty ma postać gotówki, a świecie 110 krajów przygotowuje się do wprowadzenia CBDC.
lightning_network
Bitcoin to cyfrowy zamiennik gotówki.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki