REKLAMA

"Płatność tylko kartą" zakazana. Prezydent podpisał ustawę

2021-09-30 09:50
publikacja
2021-09-30 09:50
"Płatność tylko kartą" zakazana. Prezydent podpisał ustawę
"Płatność tylko kartą" zakazana. Prezydent podpisał ustawę
/ Mastercard

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o usługach płatniczych, która uniemożliwia sprzedawcom odmowę przyjmowania płatności gotówkowych – poinformowała kancelaria prezydenta w czwartkowym komunikacie.

„W dniu 28 września 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski” – napisano w opublikowanym w czwartek komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prezes Narodowego Banku Polskiego.

NBP uzasadniał konieczność wprowadzenia zmian dbałością o ochronę interesów konsumentów. W badaniach prowadzonych w innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) podczas trwania pierwszej fali epidemii pojawiły się sygnały, że płatnicy w sklepach spotykali się z odmową przyjmowania banknotów.

„Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno, w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP” – powiedział prof. Adam Glapiński, podczas prezentacji wyników badań zwyczajów płatniczych Polaków w maju 2021 r.

Z badania prowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynikało, że około 49 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez osoby posiadające karty płatnicze w miejscach wyposażonych w terminal płatniczy. Osoby te, mimo możliwości zapłaty kartą (posiadanie karty i obecność terminala), wybrały transakcje gotówkowe z uwagi na osobiste preferencje.

Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji. Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

Jak poinformowała kancelaria prezydenta, nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia. (PAP)

autor: Marek Siudaj / Michał Kisiel

ms/ pad/

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (35)

dodaj komentarz
talmud
czy podpisywał "na stojaka" zgodnie z protokołem dyplomatycznym......LMAO
carlito1
Mój komentarz był chyba trafny skoro usunięty.... Po prostu, to jest rozwiązanie problemu który nie istnieje. Jednoczenie przepychając lejne szkodliwe pomysły
nonnn
z tego co pamietam to platnosci karta sa nielegalne bo to nie sa pieniadze a zobowiazania banku do wyplaty peniedzy, podczas gdy bank tych pieniedzy nie posiada (rezerwa obowiazkowa w Poloni 0,5%) lub posiada w rozwodnionej wersji blisko 1:200. Aktualnie mamy juz technologie blockchain ktora umozliwia przeniesienie gotowki z ich z tego co pamietam to platnosci karta sa nielegalne bo to nie sa pieniadze a zobowiazania banku do wyplaty peniedzy, podczas gdy bank tych pieniedzy nie posiada (rezerwa obowiazkowa w Poloni 0,5%) lub posiada w rozwodnionej wersji blisko 1:200. Aktualnie mamy juz technologie blockchain ktora umozliwia przeniesienie gotowki z ich numerami czy monety 1:1 na tokeny, bez posrednictwa bankow.
antek10
po banasiowych doniesieniach dochdzę do wniosku że mamy do czynienia z Gangiem Olsena
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dzo_bajden
złe wieści. Glapa chce wprowadzić ograniczenie płatności gotówką do 8tys., także dla osób prywatnych
se będziesz mógł waciki kupić za gotówkę
qart
Bardzo dobrze. Płace gotówką i to ostatni poziom obrony wolności. Proszę posłuchać sobie prezesa BIS. Pieniądz elektroniczny będzie oznaczał pełną kontrolę nad nami.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki