REKLAMA

Gorączka złota wróciła do Chin

Maciej Kalwasiński2021-05-24 09:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-24 09:20
Gorączka złota wróciła do Chin
Gorączka złota wróciła do Chin
fot. allstars / / Shutterstock

Chińczycy znów kupują potężne ilości złota, dynamicznie rośnie także import "królewskiego metalu" za Mur.

Liczące grubo ponad miliard mieszkańców Chiny od lat produkują i kupują najwięcej złota na świecie. Pandemia koronawirusa tego nie zmieniła, ale w fatalnym 2020 r. popyt na metal wyraźnie spadł - konsumpcja tąpnęła o 20-30 proc. (w zależności od źródła danych), a import załamał się aż o 80 proc. Jednak "gorączka złota" słabła za Murem już wcześniej - w 2019 r. popularność kruszcu była mniejsza niż rok wcześniej.

Teraz zainteresowanie złotem znów gwałtownie rośnie. Według danych Światowej Rady Złota, w I kwartale zakupy w Chinach kontynentalnych (ChRL bez Hongkongu) sięgnęły aż 277,5 ton - najwięcej od ponad 4 lat i niemal 3 razy więcej niż rok wcześniej.

Chińczycy nadrabiają "pandemiczne zaległości" zarówno jeśli chodzi o czystą konsumpcję, czyli zakupy złotej biżuterii, jak i inwestycje - w sztabki i monety. W pierwszym przypadku sprzedaż była bliska 200 ton - większą popularnością złota biżuteria cieszyła się poprzednio 6 lat wcześniej. Popyt na złoto bulionowe tradycyjnie był wyraźnie niższy - wyniósł niespełna 90 ton - ale i tak dobił do poziomów poprzednio notowanych w 2018 r.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych WGC

Jeśli zainteresowanie metalem utrzyma się na porównywalnym poziomie przez pozostałą część roku, to w 2021 r. przekroczy 1000 ton i będzie najwyższe od 2013 r. Sytuacja za Murem sprzyja "gorączce złota" i nie chodzi wyłącznie o odłożony popyt. Dochody Chińczyków rosną na fali gospodarczego ożywienia, a ich obawy przed nadchodzącym kryzysem - stopniowo maleją.

Ponadto, przyspiesza inflacja, co tradycyjnie skłania niektórych oszczędzających do ulokowania części zgromadzonych środków w "królewski metal". O ile ceny konsumpcyjne nadal rosną stosunkowo wolno (0,9 proc. rdr w kwietniu) dzięki uporaniu się z afrykańskim pomorem świń, to ceny producenckie pędzą najszybciej od ponad trzech lat (6,8 proc. rdr) poganiane przez drożejące surowce.

Za rosnącymi zakupami konsumentów podąża import. W kwietniu po raz pierwszy od niemal 1,5 roku za Mur sprowadzono z zagranicy ponad 100 ton "królewskiego metalu" - wynika z danych urzędu celnego. Jeszcze 3-4 lata temu nie byłby to imponujący wynik, ale na tle ostatnich wyników zdecydowanie się wyróżnia.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Wyraźny wzrost importu złota nie świadczy wyłącznie o popycie na metal wśród mieszkańców Państwa Środka. Jest także oznaką rosnącego komfortu chińskich władz. W przeszłości Pekin administracyjne ograniczał możliwość sprowadzania kruszcu z zagranicy, aby ograniczyć odpływ kapitału z kraju i spowolnić osłabienie juana. Teraz, gdy sytuacja na rachunku bieżącym jest korzystniejsza, Chiny notują wyraźne nadwyżki w handlu zagranicznym, a inwestorzy chętnie lokują środki za Murem - ze spokojem mogą przyglądać się rosnącym wydatkom na importowane złoto.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
itso_argumentum_ad_ignorantiam
bezużyteczny kamień
itso_argumentum_ad_ignorantiam
ba ten kamień to przekleństwo
sel
A 280 mld $ na dolara w złocie? To chyba 3800 ton złota kupione przez chińskie banki komercyjne w 2020 roku? za obligacje $ których mają biliony a dolary nie wymienialne na prawdziwe złoto od 50 lat!! nawet w 5 procentach tylko na papierowe dla poganiaczy mułów. Mogą w każdej chwili zwinąć całe fizyczne złoto świata A 280 mld $ na dolara w złocie? To chyba 3800 ton złota kupione przez chińskie banki komercyjne w 2020 roku? za obligacje $ których mają biliony a dolary nie wymienialne na prawdziwe złoto od 50 lat!! nawet w 5 procentach tylko na papierowe dla poganiaczy mułów. Mogą w każdej chwili zwinąć całe fizyczne złoto świata za śmieszne kilka bilionów papierowych obligacji $..
the_mind_renewed
W miarę jak rozwój technologiczny i rynki stają się paraboliczne, obserwujemy wielu „ekspertów” rynkowych, nawet tych inteligentnych, przewidujących, że jesteśmy teraz w gwałtownym rozwoju gospodarczym. Dlatego wielu uważa, że ​​będzie to trwać wiecznie. Jest to typowe podejście na szczytach rynkowych i ekonomicznych W miarę jak rozwój technologiczny i rynki stają się paraboliczne, obserwujemy wielu „ekspertów” rynkowych, nawet tych inteligentnych, przewidujących, że jesteśmy teraz w gwałtownym rozwoju gospodarczym. Dlatego wielu uważa, że ​​będzie to trwać wiecznie. Jest to typowe podejście na szczytach rynkowych i ekonomicznych i gwarantuje, że TO NIE ZAKOŃCZY SIĘ DOBRZE!
Wierzenie, że wykładnicza ekspansja oparta na deficytach, długach i fałszywych pieniądzach jest początkiem nowej ery jest absolutnym nonsensem. Każdy, kto studiuje ekonomię i historię rynków, wie, że gwałtowne ruchy oznaczają koniec pewnej epoki, a nie początek. Jak już wielokrotnie powtarzałem, historia jest naszym najlepszym nauczycielem i się powtarza. A historia daje nam teraz straszne ostrzeżenia.
CZY JESTEŚMY W ZMIANIE PARADYGMU?
Ale z jakiegoś powodu ludzie zawsze ekstrapolują obecne trendy, czy to wzrost populacji, czy wzrosty na giełdzie. Z wypowiedzi na historycznych szczytach, takich jak 1929, 1987 lub 2000, wiemy, że każdy, od polityków po inwestorów w tamtym czasie, wierzy, że ten trend będzie trwał wiecznie i że świat dokonał zmiany paradygmatu. 
Wiele rynków i inwestycji rośnie obecnie wykładniczo, a bardzo niewiele z nich przewiduje koniec tego stanu euforii…
the_mind_renewed
Maja 26 mają się wstawić przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów prezesi największych banków w USA.

„ W komunikacie wskazano, że następujący prezesi mają zeznawać: Jamie Dimon z JPMorgan Chase; David Solomon z Goldman Sachs; Jane Fraser z Citigroup; James Gorman z Morgan Stanley; Brian Moynihan
Maja 26 mają się wstawić przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów prezesi największych banków w USA.

„ W komunikacie wskazano, że następujący prezesi mają zeznawać: Jamie Dimon z JPMorgan Chase; David Solomon z Goldman Sachs; Jane Fraser z Citigroup; James Gorman z Morgan Stanley; Brian Moynihan z Bank of America; i Charles Scharf z Wells Fargo. We wspólnym komunikacie prasowym nie podano tytułu przesłuchań ani tematu przesłuchań. Na stronach internetowych któregokolwiek z komitetów nie ma nic, co rzucałoby dalsze światło na tę sprawę.

link https://wallstreetonparade.com/2021/04/wall-streets-mega-bank-ceos-to-be-hauled-before-congress-in-may-nobody-will-say-why/
the_mind_renewed
Taka ciekawostka: NAJWIĘKSZY UNBOXING ZŁOTA na polskim YouTube! Jak wygląda dostawa złota. https://www.youtube.com/watch?v=-Orb6883Q30
clochard
100 ton złota to 3.215.074 uncje o łącznej objętości 5,18 metra sześciennego ...i wiecie gdzie to wszystko trzymam? W piwnicy wynajmowanej od spółdzielni za regałem z marmoladami! Raz, że się wszystko mieści, a dwa że nikt się tego tam nie spodziewa :)
clochard
Jako ciekawostkę dodam, że 5,18 m3 odpowiada sześcianowi o bokach 1,73m
glos_rozsadku
ja trzymam w publicznej tolaecie, w syfonie przywiercone. Nikt nie wpadnie na to, że w kiblu tam gdzie się sra jest złoto. A że złoto odporne na rdzę to tam trzymam.
the_mind_renewed odpowiada glos_rozsadku
A ja moje rozpuściłem w wodzie królewskiej i trzymam w słoikach w łazience z napisem „mocz do badania” kolor bardzo podobny.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki