Google znowu pod lupą Komisji Europejskiej. Tym razem przez AdWords

redaktor Bankier.pl

Google może po raz trzeci mieć kłopoty. Komisja Europejska podejmuje kolejne kroki, by udowodnić internetowemu gigantowi działanie niezgodne z prawem uczciwej konkurencji. Tym razem chodzi o system Google AdWords.

Google zdaniem Komisji Europejskiej może naruszać prawa uczciwej konkurencji
Google zdaniem Komisji Europejskiej może naruszać prawa uczciwej konkurencji (fot. Armin Durgut / FORUM)

Europejska Komisarz ds. Konkurencji, Margrethe Vestager, wytoczyła wojnę amerykańskiej wyszukiwarce i szykuje trzeci cios dla internetowego potentata. Komisja sprawdza, czy system AdWords, pozwalający na wyświetlanie w wynikach wyszukiwania Google’a czy Youtube’a linków reklamowych, narusza zasady uczciwej konkurencji.

Komisja Europejska bada, czy Google zabrania współpracującym z nim firmom reklamowania się u konkurencji albo utrudnia korzystającym z usługi AdWords i AdSense przeniesienie się na inną platformę reklamową. Postępowanie w tej sprawie rozpoczęło się jeszcze w 2011 r. Jeśli podejrzenia Komisji okażą się prawdziwe, Google może ponieść karę w wysokości nawet 10 proc. przychodów.

Reklama to kluczowe źródło dochodów Google’a. Firma zarobiła w 2015 r. 74,5 miliarda USD, z czego większość stanowiły właśnie zyski z reklam. Jak donosi Financial Times, oficjalne zarzuty Google ma usłyszeć już w sierpniu.

To nie pierwszy raz, kiedy Google zaszło za skórę Komisji Europejskiej. W 2015 r. Vestager oskarżyła internetowego giganta o faworyzowanie w wynikach wyszukiwania swojego serwisu sprzedażowego, zaś w kwietniu Komisja Europejska uznała, że Google łamie przepisy antymonopolowe, preinstalując w systemie Android aplikacje takie jak np. Google Maps czy Gmail.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Czeslaw

A mogli sie zgodzic na to by raz w miesiacu na calym swiecie zamiast grafiki googla byl streaming life takiego malego czlowieczka na malym stoleczku... A tak... Maja... Bylo wziac udzial w dobrej zmianie...

! Odpowiedz
1 1 ~Jasko

Czyżby znowu był jakiś donos do Komisji Europejskiej ze strony KODu lub rebeliantów?

! Odpowiedz
1 4 ~JW

Wszelkie reklamy można sobie spokojnie zablokować.
I spokój.
Przy okazji komputer sprawniej działa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.