REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Gdańska prokuratura: śledztwo w sprawie SKOK-ów i Fundacji na rzecz PZK

2015-04-13 09:48
publikacja
2015-04-13 09:48
Dodaj Bankier.pl w Google
Gdańska prokuratura: śledztwo w sprawie SKOK-ów i Fundacji na rzecz PZK
Gdańska prokuratura: śledztwo w sprawie SKOK-ów i Fundacji na rzecz PZK
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Gdańska prokuratura apelacyjna wszczęła śledztwo, w którym zbada, czy nie doszło do nieprawidłowości w związku z likwidacją Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, będącej głównym udziałowcem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Gdańska prokuratura: śledztwo w sprawie SKOK-ów i Fundacji na rzecz PZK
Gdańska prokuratura: śledztwo w sprawie SKOK-ów i Fundacji na rzecz PZK (fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak poinformował, że postępowanie zostało wszczęte w poniedziałek, a decyzja zapadła po przeprowadzeniu czynności sprawdzających, w tym analizie treści pisma, jakie przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wystosował do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Ze wstępnych ustaleń postępowania wynika, że po przeprowadzeniu w okresie od 4 grudnia 2010 r. do 31 października 2012 r. procesu likwidacji Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych z siedzibą w Sopocie, majątek zlikwidowanej Fundacji, szacowany na ponad 77 mln zł, w wyniku różnego rodzaju transferów i przekształceń podmiotowych, zamiast zasilić fundusz stabilizacyjny Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, finalnie znalazł się we władaniu prywatnego podmiotu gospodarczego z siedzibą w Sopocie - poinformował Marciniak.

Wakacje na giełdzie

Rzecznik dodał, że śledztwo będzie prowadzone pod kątem art. 296, a w jego toku prokuratorzy sprawdzą, czy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie doszło do nadużycia uprawnień w zakresie zarządzania majątkiem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych i wyrządzenia tej Fundacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Według niedawnych publikacji mediów, z materiałów zgromadzonych przez KNF wynika, że majątek zlikwidowanej w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która kontrolowała system SKOK-ów i której prezesem był Grzegorz Bierecki (dziś senator - PAP), przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym Biereckiego, mającego w niej najwięcej udziałów, nie zaś do instytucji w systemie SKOK np. do Kasy Krajowej. (PAP)

aks/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~ola
Wszystko na zasadzie on ukradł czy jemu ukradli ważne, że zamieszany jest w kradzież .
~Bolo
Napisz o Koperniku albo o Wołominie

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki