REKLAMA

GUS: prawie 65 proc. kobiet w wieku produkcyjnym pracuje

2016-03-04 15:12
publikacja
2016-03-04 15:12

W trzecim kwartale 2015 r. w Polsce zatrudnionych było 64,9 proc kobiet w wieku produkcyjnym, czyli od 18 do 59 lat - wynika z publikacji GUS.

fot. / / Peugeot

5,4 proc. kobiet w wieku produkcyjnym było bezrobotnych, a 29,7 proc. biernych zawodowo.

Najczęstszą przyczyną bierności zawodowej jest konieczność poświęcenia się obowiązkom rodzinnym i opiece nad domem - to 41,2 proc. przypadków. Kolejne to - nauka i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, niepełnosprawność i choroba powoduje 16,4 proc. przypadków bierności zawodowej Polek.

W trzecim kwartale ub. roku 42,2 proc. polskich kobiet w wieku 15 lat i więcej legitymowało się wyższym wykształceniem. 25,7 proc. miało wykształcenie średnie zawodowe i policealne, 17,2 proc. zasadnicze zawodowe, 10,3 proc. - ogólnokształcące. Jedynie 4,6 proc. Polek powyżej 15 - go roku życia miało wykształcenie gimnazjalne i niższe.

Najwyższy wskaźnik zatrudnienia kobiet notowany jest w przedziale wiekowym 45 - 54 lata: wynosi on 73,6 proc. W przedziale 15 - 24 lata to 21,5 proc., 25 - 34 - 71,6 proc., 55- 59 lat - 53,1 proc. W przypadku kobiet starszych niż 60 lat wskaźnik zatrudnienia spada do 7,6 proc.

Najbardziej sfeminizowane zawody to te związane z opieką zdrowotną i społeczną - wskaźnik zatrudnienia kobiet wynosi tam 81,9 proc. Tylko nieco mniej, bo 79 proc. kobiet pracuje w edukacji, 70 proc. - w obszarze zakwaterowania i gastronomii.

Na tle UE - wg. danych BAEL/ LFS wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 15 lat i więcej nie wygląda źle. Dla Polski wynosi on bowiem 44,9 proc., a unijna średnia to 46,6 proc.

Znacznie lepiej wygląda to w przypadku Szwecji, gdzie zawodowo pracuje 57,9 proc. kobiet w wieku produkcyjnym, czy Holandii - 54,7 proc.

Są jednak kraje jak np. Włochy, w których aktywnych zawodowo jest jedynie 34,7 proc. kobiet w wieku 15 lat i więcej. Jeszcze mniej, bo 32,4 proc. jest aktywnych zawodowo Greczynek. (PAP)

drag/ pz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Korwinowiec
Leniwe baby, robić się nie chce. Socjal trzeba zlikwidować całkowicie to może te tłuste tyłki ruszą i wezmą się do jakiejkolwiek pracy. A tak trochę mąż zarobi, trochę MOPS da i jakoś żyją.
~WD40
Jajcarz jesteś, a nie Korwinowiec :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~he
15 latki i wyzsze, bardzo madry material do badan
~pol
Kobieta ma rodzić dzieci, wychowywać je i zajmować się domem, a nie udawać, że robi karierę zostając de facto starą panną.
~WD40
Przede wszystkim kobieta powinna mieć wybór. Jeżeli chce mieć gromadkę dzieci i poświęcić się ich wychowywaniu, to powinna mieć taką możliwość. Jeżeli jest naiwna i wierzy w feministyczny bełkot, że jest "równa mężczyźnie", że ma być "silna, niezależna, robić karierę zawodową" i zostać starą panną, bo "da Przede wszystkim kobieta powinna mieć wybór. Jeżeli chce mieć gromadkę dzieci i poświęcić się ich wychowywaniu, to powinna mieć taką możliwość. Jeżeli jest naiwna i wierzy w feministyczny bełkot, że jest "równa mężczyźnie", że ma być "silna, niezależna, robić karierę zawodową" i zostać starą panną, bo "da sobie radę bez samca", to też powinna mieć taką możliwość. Problem polega na tym, że dziś kobieta nie ma wyboru. Jak chcą się z mężem czegoś dorobić to muszą oboje pracować. Natomiast gdyby kobiety miały taki wybór, bo ich mąż zarobiłby wystarczającą ilość pieniędzy na nich oboje i dzieci, to wydaje mi się że 80-90% kobiet zostałaby w domu, poświęcając się rodzinie. Pozdrawiam te 80-90% pań :)
~Nieuk
15 latki z wykształceniem wyższym? Polki są genialne

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki