REKLAMA

GPW zapewni niezależność twórczą Bloober Team. Spółka pozostaje otwarta na przejęcie

2023-03-21 17:02
publikacja
2023-03-21 17:02

Bloober Team chce przenieść notowania z NewConnect na główny parkiet GPW, by zabezpieczyć niezależność twórczą, ale kontynuuje rozmowy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi inwestycją w spółkę - poinformował PAP Biznes prezes Bloober Team Piotr Babieno.

GPW zapewni niezależność twórczą Bloober Team. Spółka pozostaje otwarta na przejęcie
GPW zapewni niezależność twórczą Bloober Team. Spółka pozostaje otwarta na przejęcie
/ Bloober

"Celem długoterminowym spółki jest realizowanie strategii zgodnej z DNA Bloober Team. Przy okazji przeglądu opcji strategicznych półtora-dwa lata temu, zdecydowaliśmy, że aby ten cel osiągnąć, chcemy być jak najdłużej w pełni niezależnym deweloperem i realizować projekty zgodne z naszym duchem. Rozmawialiśmy z różnymi potencjalnymi partnerami i informowaliśmy wówczas, że przeanalizujemy możliwość przeniesienia notowań Bloobera na główny parkiet lub możliwość przejęcia akcji spółki przez inwestora branżowego” - powiedział PAP Biznes prezes Bloober Team Piotr Babieno.

Dodał, że pomimo planów giełdowych rozmowy na temat przejęcia spółki dalej są prowadzone.

"Do dzisiaj nie udało nam się zidentyfikować partnera, przy którym mielibyśmy całkowitą pewność, że to, co wpisaliśmy do naszej strategii, zostanie zrealizowane w formie, którą założyliśmy. Takiego partnera, który byłby zgodny całkowicie z DNA Bloober Team” - powiedział Babieno.

Jak wskazał, spółka chciała uniknąć sytuacji, w której potencjalny większościowy inwestor uznałby, że obrana przez Bloober Team strategia jest zła i zacząłby wprowadzać swoje zmiany.

„Uznaliśmy, że najlepszym gwarantem utrzymania niezależności, jest przejście na główny parkiet. Ten ruch gwarantuje nam, że w przypadku zakupu pakietu kontrolnego, trzeba wcześniej zgłosić zapotrzebowanie na akcje, czego nie trzeba robić na rynku NewConnect” - powiedział.

„Po drugie jesteśmy już za duzi na NewConnect. Nasze obroty często wielokrotnie przekraczają obroty wielu spółek naszego sektora, które są na GPW. Dodatkowo patrząc na spółki z GPW, nie mam żadnych obaw o konkurencję. Zawsze chcieliśmy być wśród najlepszych, ale prezentując jednocześnie swoją odmienność” - dodał.

Piotr Babieno zakłada, że następne kwartały będą dla spółki nie tylko stabilne, ale również bezpieczne pod względem finansowym. Zaznacza przy tym, że wynik EBITDA nie jest idealnym miernikiem potencjału spółek z sektora gier wideo.

„EBITDA ma znaczenie w kontekście spółek przemysłowych, w których powtarzalność jest przyczyną do tworzenia się pozytywnego sentymentu. Tę samą zasadę można stosować do spółek tworzących technologie czy firm wydawniczych, ale w przypadku deweloperów gier mówimy często o pracy nad maksymalnie 2-3 projektami jednocześnie, co sprawia, że ciężko uchwycić skalowanie” - powiedział Babieno.

„Mamy zaprojektowaną mapę drogową na następne lata, nie potrzebujemy dodatkowego finansowania, bo nasze finanse są bardzo zdrowe. Do tego zakontraktowaliśmy dwa duże projekty, które przynoszą nam stałe przychody. Szykujemy się do premiery gry Layers of Fear, która również wspomoże naszą rentowność” - dodał.

Prezes Bloober Team zauważa spowolnienie w sektorze gier wideo, wskazując, że gaming tracił w ujęciu rok do roku.

„Spowolnienie jest zauważalne. Patrząc stricte ekonomicznie, branża gier wideo straciła w stosunku do ubiegłego roku, a zapowiada się, że pierwsze dwa kwartały będą jeszcze słabsze” - ocenił Piotr Babieno.

„Co więcej dolar nie jest już tak mocny, co przekłada się na wyniki kwartalne spółek gamingowych. Z drugiej strony, wszelkiego rodzaju kryzysy, epidemie i ogólnie nasilający się niepokój społeczny wpływają pozytywnie na gatunek horroru. Dlaczego? Gdyż daje to nam kolejne spektrum m. in. traum, które urzeczywistniają nasze projekty tak, by pomóc odbiorcom z oswajaniem ich własnego strachu” - dodał.

Bloober Team jest niezależnym deweloperem specjalizującym się w tworzeniu gier wideo z gatunku horroru psychologicznego. Ambicją studia jest, by do 2027 roku stać się światowym liderem horroru.

Bloober Team zakłada oparcie długofalowej strategii na trzech filarach: tworzenie horrorów psychologicznych z elementami akcji, ekspansji poprzez współpracę z wyspecjalizowanymi partnerami oraz wolności twórczej zespołu. Dotychczas spółka skupiała się przede wszystkim na pokazaniu wyjątkowej historii przez tzw. “environmental storytelling”. W przyszłych produkcjach na pierwszym planie będzie akcja, przez którą studio będzie opowiadać swoje historie, co pozwoli znacząco zwiększyć ich potencjał sprzedażowy.

Obecnie spółka pracuje nad dwiema dużymi produkcjami – Silent Hill 2 wraz z Konami oraz projektem C – grze na własnym IP we współpracy z Private Division (Take-Two Interactive). Poza dwoma głównymi tytułami Bloober współpracuje też m.in. z Anshar studios w produkcji Layers of Fear, z Draw Distance w projekcie M, z Rouge Games w projekcie F.

Obecnie spółka zatrudnia ponad 230 osób i niedawno przeniosła główną siedzibę do nowego kompleksu Fabryczna Office Park w Krakowie. Bloober Team posiada także własne studio Motion Capture w Krakowie i otwiera biuro w Warszawie. Ponadto w drugiej połowie roku planowane jest otwarcie nowego biura w Los Angeles. Spółka zamierza też w tym roku przejść na główny parkiet GPW.

Maciej Białobrzeski (PAP Biznes)

mcb/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki