„Franki” wracają. Kurs euro mocno w górę. Dolar blisko 4 zł

Polski złoty nie może się pozbierać po piątkowym laniu. Kurs euro poszedł mocno w górę po tym, jak na rynek trafiły doniesienia o zbliżającym się werdykcie TSUE w sprawie tzw. kredytów frankowych.

W poniedziałek rano kurs euro szybko piął się w górę, w porywach zbliżając się do 4,40 zł. To kontynuacja piątkowego ruchu, gdy kurs EUR/PLN wzrósł o przeszło trzy grosze. W rezultacie polska waluta jest najsłabsza od trzech tygodni.

(Bankier.pl)

Przed południem sytuacja się nieco uspokoiła. Po 12:00 złoty zaczął szybko odrabiać straty, ale później znów osłabł. W rezultacie o 13:55 euro kosztowało 4,38 zł. To wciąż o prawie dwa grosze więcej niż przed weekendem.

- Wcześniej w tym roku w notowaniach złotego nie było wg nas widać niepewności związanej z treścią wyroku i teraz – kiedy perspektywa ogłoszenia decyzji TSUE jest bliska – złoty może pozostać pod presją i EUR/PLN może dalej rosnąć w kolejnych dniach. Pierwszym celem jest 4,40 - napisali ekonomiści banku Santander.

(Bankier.pl)

Najnowszej fali słabości złotego trudno nie wiązać z informacjami o nadchodzącym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. Według nieoficjalnych doniesień werdykt TSUE zapadnie 3 października. W skrajnym przypadku jego konsekwencją może być konieczność dokapitalizowania dwóch lub trzech dużych banków działających w Polsce.

"Frankowy" trop łączy wyprzedaż złotego ze spadkami notowań polskich banków. Akcje GNB taniały o 7,4%, PKO BP o 2,6%, a Pekao SA o 1,3%. W piątek ostro reagowały notowania Millennium i mBanku - najmocniej zagrożonych wyrokiem TSUE banków.

Osłabienie złotego w relacji do euro przekłada się na notowania pozostałych głównych walut. Rano kurs franka szwajcarskiego zwyżkował nawet o pięć groszy, sięgając 4,04 zł. Wczesnym popołudniem notowania helweckiej waluty obniżyły się do 4,02 zł.

(Bankier.pl)

Za dolara amerykańskiego rano trzeba było zapłacić ponad  4,00 zł, czyli o trzy grosze więcej niż w piątek wieczorem. Później kurs USD/PLN nieco się obniżył, o 13:55 schodząc w pobliże 3,99 zł.  Funt szterling w poniedziałek rano ustanowił 4-miesięczne maksimum na powyżej 4,98 zł, by później osłąbić się do ok. 4,96 zł.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 24 _jasko

https://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/nbp
Polska waluta osłabia się do wszystkiego co się rusza.
Znamienne - najmniej do waluty naszych bratanków....

! Odpowiedz
55 53 search

5 kaczynskiego 5 zeta za euro do konca roku i oby im sie udalo a pozniej cel 8 zeta bo chyba nikt nie mysli ze wzrost min pensji na 4000 bedzie szedl w parze w zarobkach euro

! Odpowiedz
61 64 jes

W piątek glapcio bronił kursu, na sam koniec sesji. Obawiam się, że przez te 3 tygodnie wyda masę kasy z NBP by utrzymać, jako taki kurs, do wyborów. Po wyborach masakra.

! Odpowiedz
6 22 open_mind

Kończy się kredytowanie na zasadzie optymizmu. I najstarsze biuro podróży na świecie upadło na pysk.: Thomas Cook Shuts Down, Forcing Britain to Fly Thousands Home

! Odpowiedz
14 12 open_mind

Brexit to zrobił. LOL ,, Zbyt zabawne. Jestem pewien, że Brexit również spowoduje zmiany klimatu. Wszystkie wiadomości są teraz propagandą.

! Odpowiedz
39 23 szlachta-nie-pracuje

bełkot cena zł zależy od tego jak duży kapitał rządzący forexem ustawi się do pln/usd będzie szort plenik się rozciągnie jak guma do żucia ,no cóż mądry kapitał ma zawsze racje i nigdy się nie myli

! Odpowiedz
97 117 3bet

Kurs dolara i euro do PLN właściwie zrównał się z tym przed 4 laty, podczas gdy przez większość kadencji PiSu był niższy. Złośliwie można by napisać że rynki boją się powrotu byłego układu do władzy. Tyle są warte poniższe komentarze :)

! Odpowiedz
112 98 enthe

Biorąc pod uwagę wyniki sondaży, rynek obawia się ponownej wygranej magików z PiS-u.

! Odpowiedz
88 47 fakty

Kiedy kurs euro był niższy ? Dokładną datę proszę, Bo wystarczy zobaczyć wykres który jest obok, żeby stwierdzić, że łgasz jak katolik. W maju 2015, po 8 latach kryzysów w Europie i na świcie, kurs euro wynosił 4 PLN. Dzisiaj, po 4 latach hossy i rządów dobrej zmiany, kurs wynosi prawie 4,4 PLN.

! Odpowiedz
81 73 modulometer

Złośliwie można by napisać że rynki widzą idiotów przy władzy, którzy rozdęli do granic absurdu wydatki socjalne i płacowe a teraz mają przed sobą zgniłe jajo które rozłoży rynek kredytu w PL i przy okazji system bankowy.Znacjonalizowany system bankowy to trup który sponsoruje państwowe kretynizmy. Skończy się jak w Indiach gdzie większość upaństwowionych banków wygląda po paru latach jak zombie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
EUR/PLN 0,08% 4,2833
2019-10-18 13:45:00
USD/PLN -0,08% 3,8447
2019-10-18 13:48:00
EUR/USD 0,15% 1,1144
2019-10-18 13:48:00
CHF/PLN 0,17% 3,8973
2019-10-18 13:48:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil