REKLAMA

Francuskie media podkreślają niepewną przyszłość CETA

2016-10-31 10:17
publikacja
2016-10-31 10:17

Według francuskich mediów negocjacje w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej Kanada - UE (CETA) przedłużone będą o procedury parlamentarne, które mogą ciągnąć się przez lata. Dziennik "Le Monde" ocenia, że "przyszłość CETA jest niepewna".

/ fot. FRANCOIS LENOIR / FORUM

Zdaniem "Le Monde" wdrożenie postanowień CETA jest trudne, bądź wręcz niepewne, ponieważ umowa musi być ratyfikowana w Unii Europejskiej przez nie mniej niż 38 zgromadzeń. Autorzy tekstu podkreślają, że te procedury potrwać mogą wiele lat, gdyż pogłębione przestudiowanie początkowego tekstu przez Walonów niewątpliwie pobudzi zapał niektórych parlamentarzystów, którzy dotychczas nie zwracali szczególnej uwagi na CETA.

Prawie wszyscy komentatorzy za symboliczną uznają usterkę samolotu, która zmusiła kanadyjskiego premiera Justina Trudeau do zawrócenia z drogi i opóźniła jego przylot do Europy. To szczegół, ale starczy jako podsumowanie prawdziwego toru przeszkód, jakim były wieloletnie negocjacje CETA - pisze Vincent Verier w dzienniku "Le Parisien". Artykuł nosi tytuł najtrudniejsze dopiero się zacznie.

Jego autor przypuszcza, że z ratyfikacją nie będzie problemów w niemieckim Bundestagu, ale w Bundesracie Zieloni i Die Linke (Lewica) mogą zablokować proces.

W Austrii - w ocenie korespondenta "Le Monde" - parlament musi się spieszyć, by ratyfikować CETA przed przyszłymi wyborami, w których prawie na pewno zwycięży skrajnie prawicowa FPO (Austriacka Partia Wolności), która jest przeciwna układowi i żąda referendum.

Rząd holenderski nie jest zabezpieczony przed niespodziankami, natomiast na Węgrzech partia premiera (Viktora Orbana) długo utrzymująca (wyborców) w niepewności, obecnie popiera tekst, gdyż rząd uznał w końcu, że porozumienie będzie korzystne dla przedsiębiorstw węgierskich - wskazują korespondenci "Le Monde". (PAP)

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~adam
Ktoś z komentujących przeczytał CETA i rozumie zapis?
~silvio_gesell
Jakim w ogóle prawem politycy pęłniący funkcje na czas określony mogą podpisywać umowy na czas nieokreślony?
~Aa
Juncker powinien być natychmiast wyp.....liny z komisji za tworzenie raju podatkowego w luksemburgu w czasie gdy był premierem.
~miro
trzeba ryżego spytać o znaczeniu każdego przepisu, jeżeli nie będzie wiedział to natychmiast trzeba odsrzelić chwasta skoro nie wie co podpisuje
~egh
jesli ceta wejdzie szybko to znaczy, ze nwo to zatwierdzilo, jesli nie to znaczy, ze ue upadnie i moze nawet bedziemy mieli lokalna wojne na obrzezach konfliktu usa-chiny.
i tak zle i tak niedobrze, najlepiej by sprawa umowy sie ciagnela i ciagnela. Ale jak znam zycie po roku po prostu unia stwierdzi, ze kraje narodowe moga spadac
jesli ceta wejdzie szybko to znaczy, ze nwo to zatwierdzilo, jesli nie to znaczy, ze ue upadnie i moze nawet bedziemy mieli lokalna wojne na obrzezach konfliktu usa-chiny.
i tak zle i tak niedobrze, najlepiej by sprawa umowy sie ciagnela i ciagnela. Ale jak znam zycie po roku po prostu unia stwierdzi, ze kraje narodowe moga spadac na drzewo i ona tu zarzadza tak i tak.
~TylkoKORWIN
precz z tym badziewiem CETA bo to gwózdz do trumny dla Europy,ryzy odpowie za tą zdradę

Powiązane: CETA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki