REKLAMA

Francuska prasa podkreśla słowa papieża o przyjmowaniu uchodźców

2016-07-28 10:03
publikacja
2016-07-28 10:03
Francuska prasa podkreśla słowa papieża o przyjmowaniu uchodźców
Francuska prasa podkreśla słowa papieża o przyjmowaniu uchodźców
fot. Reuters / / FORUM

Francuskie dzienniki zwracają w czwartek uwagę na słowa papieża Franciszka o potrzebie przyjęcia "ludzi uciekających od wojen". Katolicki "La Croix" pisze zarazem, że większość społeczeństwa w Polsce, w tym księża, sprzeciwiają się przyjmowaniu muzułmanów.

"Podczas gdy Watykan w ubiegłym tygodniu skrytykował zbyt zachowawczą postawę Polski, jeśli chodzi o wartości chrześcijańskie", w tym "+antymuzułmańskie+ odczucia polskich polityków", Franciszek w Krakowie "wolał raczej chwalić polską historię i tożsamość wykute przez +chrześcijańskie zasady+" - relacjonuje "La Croix".

Odnotowuje słowa papieża wypowiedziane w środę na Wawelu o Polsce jako "ziemi emigracji" i równoczesnej potrzebie "gotowości przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu".

"Czy ta wizyta przekona Polaków?" - zastanawia się francuska gazeta, która w swej korespondencji zauważa, że na razie choć Kraków jest w kolorach Watykanu, to na ulicach królują raczej fotografie Jana Pawła II, a nie Franciszka.

"La Croix" odnotowuje przy tym, że stanowisko polskiego episkopatu w sprawie migrantów, wyrażone m.in. we wspólnym przesłaniu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich z 30 czerwca, jest zbieżne ze stanowiskiem Watykanu. "Zarazem znaczna większość polskiego społeczeństwa, w tym wielu księży w prywatnych rozmowach, pozostaje przeciwna przyjmowaniu muzułmanów, kojarzonych z terrorystami" - komentuje.

Dziennik odwołuje się w swym komentarzu do rozpowszechnionej w sobotę przez watykańskie biuro prasowe i cytowanej przez portal Vatican Insider noty rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, w której pada stwierdzenie, że strach przed migrantami jest "podsycany przez niektóre partie polityczne".

Także "Le Figaro" pisze, że Franciszek "wyraźnie poprosił Polaków o "zajęcie się złożonym zjawiskiem migracji" poprzez "przezwyciężenie lęków" i ze "stałym zaangażowaniem etycznym".

"Le Figaro", a także "Le Monde", akcentują w swoich relacjach również wygłoszoną w czasie lotu do Polski wypowiedź papieża o "wojnie, która toczy się w dzisiejszym świecie".

"24 godziny po zabójstwie księdza Jacques'a Hamela w kościele w Saint-Etienne-du Rouvray i po zamachach w ostatnim czasie we Francji, w Belgii i Niemczech, zwierzchnik Kościoła katolickiego przywołał obraz, którego używał od swego wyboru w marcu 2013 roku, o +wojnie w kawałkach+, która dotyka wielu krajów" - pisze "Le Monde". (PAP)

ksaj/ ap/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Alibaba
Zgadza się... Niech zwycięży zdrowy rozsądek nad poprawnością polityczną. W polsce jest tylko miejsce na muzułmanów tatarskich do czasu aż pozostali się ucywilizują co zajmie sporo czasu.
~and
Francuzi zazdroszcza nam atmosfery radosci i spokoju na ulicach!
~ed
Byki po siłownia robiący sobie selfie na łodziach to nie są uciekajacy przed głodem. Zresztą kto powiedział, że biali mają niby obowiązek rozwiązywania problemów które oni sobie sami stworzyli? tam też są dorośli ludzie...
~Mmm
Nie nasz cyrk, nie nasze małpy

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki