REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Francja: rząd rozważa przyznanie ojcom więcej urlopu i pieniędzy

2018-01-23 21:25
publikacja
2018-01-23 21:25

Francuski rząd rozważa wydłużenie urlopu ojcowskiego, który dziś daje prawo do 11 dni wolnego lub 18 dni w przypadku ciąży mnogiej - podał we wtorek dziennik "Le Figaro". Analiza obejmie też możliwość podwyższenia przysługującego ojcom w tym okresie wynagrodzenia.

fot. / / YAY Foto

Raport na temat urlopów ojcowskich zamówiła minister ds. równouprawnienia płci Marlene Schiappa. "Chodzi nam o lepszy podział obowiązków rodzicielskich. Jeśli kobiety będą poświęcać mniej czasu obowiązkom domowym, będą mogły poświęcić go więcej swoim karierom" - powiedziała Schiappa na łamach "Le Figaro".

Korzystanie z urlopu ojcowskiego jest we Francji dobrowolne, ale przysługujące dni muszą zostać wykorzystane za jednym razem. Ojciec otrzymuje wtedy zasiłek chorobowy, którego wysokość zależy od pensji.

Minister Schiappa oświadczyła, że jest przeciwna zrównaniu długości urlopu ojcowskiego z macierzyńskim, który wynosi we Francji minimum 16 tygodni i "jest uzasadniony biologią".

W ostatnich tygodniach francuski oddział Ikei ogłosił, że przyznał swoim pracownikom prawo do pięciu tygodni urlopu ojcowskiego. Dwa razy więcej, czyli 10 tygodni "dla drugiego rodzica", np. w parze homoseksualnej, dała z kolei swoim pracownikom francuska spółka z ubezpieczeniowej grupy Avivy. Pod koniec 2017 roku o wydłużenie urlopu ojcowskiego zaapelowało do rządu 42 znanych mężczyzn, wśród nich m.in. ekonomista Thomas Piketty.

Próba wydłużenia urlopu ojcowskiego do 14 dni miała już miejsce w lutym 2017 roku, przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Po pierwszym czytaniu w parlamencie ustawę zablokowała ówczesna minister ds. szkolnictwa zawodowego Clotilde Valter, uznając ją za "nierozsądną". Koszt wydłużenia urlopu oszacowała na 280 mln euro.

Urlop ojcowski funkcjonuje we francuskim prawie od 2002 roku. Cytowane przez "Le Figaro" dane z marca 2016 roku wskazują, że korzysta z niego średnio siedmiu na dziesięciu uprawnionych. W sektorze państwowym ten wskaźnik jest wyższy i wynosi dziewięciu na dziesięciu uprawnionych.

W Polsce ojcowie mają prawo do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego i mogą go wziąć najpóźniej do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.

stz/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki