REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

EuCO oczekuje, że zyski spółki urosną w tym roku mocniej niż w ubiegłym (wywiad)

2014-05-22 18:51
publikacja
2014-05-22 18:51

EuCO oczekuje, że zyski spółki urosną w tym roku mocniej niż w ubiegłym - poinformował PAP prezes Krzysztof Lewandowski, dodając, że prognozy analityków, mówiące o 12 mln zł zysku netto EuCO w tym roku są "bardzo konserwatywne". Grupa chce w kolejnych kwartałach zwiększać liczbę spraw o odszkodowania prowadzonych na własny rachunek.

"Byłbym rozczarowany, gdyby zyski spółki nie urosły w tym roku szybciej niż w ubiegłym" - powiedział Lewandowski, dodając że być może po drugim kwartale spółka poda prognozy wyników finansowych.

W 2013 roku wynik netto spółki skorygowany o wpływ amortyzacji znaku towarowego był wyższy rdr o 28,5 proc. i wyniósł 10,2 mln zł.

Prezes ocenił ponadto, że prognoza przygotowana przez analityków DM BZ WBK jest "bardzo konserwatywna". Analitycy DM BZ WBK w raportach dotyczących EuCO prognozują, że spółka wypracuje w tym roku 12 mln zł zysku netto.

W pierwszym kwartale 2014 roku spółka wypracowała 2,3 mln zł zysku netto, o 40 proc. więcej rdr, z czego 2,2 mln zł pochodziło z Kancelarii Radców Prawnych EuCO, spółki zależnej, która zajmuje się dochodzeniem odszkodowań na drodze sądowej. Przychody ze sprzedaży EuCO wyniosły 12,1 mln zł, czyli prawie tyle samo co rok temu, przy czym przychody Kancelarii wzrosły rdr o 77 proc. do 7 mln zł.

"Brak wzrostu przychodów w pierwszym kwartale spowodowany jest dynamicznym wzrostem przekazywania spraw do Kancelarii. Część sprzedaży w segmencie przedsądowym oparta była na szacunkach. W momencie przekazania do Kancelarii spraw, w celu uzyskania zdecydowanie wyższych odszkodowań, cześć szacunkowa została zmniejszona" - powiedziała PAP Agata Rosa, dyrektor finansowy spółki.

EuCO chce nadal zwiększać ilość spraw o odszkodowania kierowanych na drogę sądową. Spółka widzi dalszy, systematyczny wzrost wartości pojedynczych odszkodowań orzekanych przez sądy.

"Średnio w 2013 roku w pierwszych trzech kwartałach zgłaszaliśmy do sądów 230-250 pozwów. W czwartym kwartale zgłosiliśmy natomiast średnio 400 spraw miesięcznie. W pierwszym kwartale 2014 roku to było ponad 400 spraw miesięcznie, a plan na maj to 600 pozwów" - powiedział Lewandowski.

"Kwoty otrzymywane przez nas na drodze sądowej nadal rosną. Nowym zjawiskiem jest natomiast to, że w przypadku pojedynczych spraw zasądzane są bardzo wysokie kwoty" - dodał.

Spółka planuje również zwiększać wolumen prowadzonych na własny rachunek spraw z tytułu majątkowych szkód komunikacyjnych, tak aby na koniec roku przyjmować w ramach cesji około 1 tys. spraw miesięcznie. W pierwszym kwartale do grupy wpłynęło w ten sposób prawie 800 wierzytelności.

"Chcemy bardzo aktywnie pozyskiwać cesje wierzytelności spraw z tytułu majątkowych szkód komunikacyjnych i będą się z tym wiązały pewne inwestycje. Do końca wakacji będziemy chcieli pozyskać wierzytelności o wartości nominalnej na poziomie 20 mln zł, o ile pozwoli nam na to rynek" - powiedział prezes.

Dodał, że jest to działalność o wysokiej rentowności, a sprawy sądowe prowadzone wobec takich wierzytelności trwają 9-12 miesięcy, czyli krócej niż w przypadku podstawowej działalności Kancelarii Radców Prawnych EuCO.

EuCO nadal koncentruje się na rozwoju na rynku krajowym, chociaż widzi szansę na wzrost również na rynku czeskim, gdzie z początkiem roku nastąpiły korzystne zmiany legislacyjne. Lepiej od oczekiwań rozwija się również działalność na rynku rumuńskim, który może być w tym roku konsolidowany.

"Na początku roku w Czechach prawo odszkodowawcze zmieniło się na bardziej korzystne. Uwolniono ten rynek, który miał do tej pory ustawowo regulowane, niskie kwoty wypłat. W związku z tym, że odszkodowania poszły do góry my skierowaliśmy dużo spraw do towarzystw ubezpieczeniowych, ale te z kolei się usztywniły. Obecnie planujemy zgłaszać te sprawy do sądów" - powiedział prezes.

"Rynek rumuński zaskakuje nas bardzo pozytywnie, spraw spływa do nas bardzo dużo, a praktycznie nie mamy tam konkurencji" - dodał.

Grupa analizuje możliwość wejścia na dwa nowe rynki, jednak prawdopodobnie nie nastąpi to w tym roku.

"Oba nowe rynki, które sondujemy są większe niż rynek polski. Badanie jednego rynku jest bardzo zaawansowane. Nie ma planu, aby wchodzić na jeden z tych rynków w tym roku, ale nie jest to wykluczone" - powiedział Lewandowski.

W pierwszym kwartale EuCO zgłosiło do towarzystw ubezpieczeniowych 254 spraw w Rumunii, 185 na Węgrzech i 95 w Czechach. W Polsce spółka zgłosiła w tym okresie do TU 3,25 tys. spraw.

EuCO zajmuje się świadczeniem usług dochodzenia roszczeń o zapłatę z tytułu odszkodowania m.in. dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, w pracy, rolnictwie, szkody rzeczowe, z tytułu utraty zdrowia, rent.

Dochodzenie roszczeń z tytułu szkód niemajątkowych może toczyć się w dwóch trybach: przedsądowym i sądowym. W przypadku tego drugiego, który odpowiada za większość zysków wypracowywanych obecnie przez EuCO, spółka często inwestuje własne środki, zakładając koszty procesowe za swoich klientów.

Poza Polską EuCO działa na rynku czeskim, słowackim, węgierskim oraz rumuńskim. (PAP)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~lici
Dzisiaj się sprawdziła prognoza DM BZ WPK 22 PLN za akcję.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki