REKLAMA

Ergo Hestia utraciła dane części klientów. Nieautoryzowane usunięcie bazy

2020-02-19 14:10, akt.2020-02-21 15:32
publikacja
2020-02-19 14:10
aktualizacja
2020-02-21 15:32

Ergo Hestia poinformowała o możliwym zagrożeniu związanym z nieautoryzowanym usunięciem części bazy zawierającej dane klientów. Nie ma dowodów na to, że dostęp do informacji otrzymały osoby nieuprawnione - komentują sprawę przedstawiciele firmy.

Ergo Hestia utraciła część danych klientów / https://alebank.pl

Klienci Ergo Hestii otrzymali informację o nieautoryzowanym usunięciu bazy zwierającej dane osobowe, poinformował portal niebezpiecznik.pl. W informacji rozesłanej do klientów instytucja wyróżnia następujące dane, które znajdowały się w bazie:

 • imię i nazwisko,
 • adres zamieszkania,
 • PESEL,
 • data urodzenia,
 • płeć,
 • adres e-mail (o ile został podany),
 • numer telefonu,
 • dane identyfikujące przedmiot ubezpieczenia.

– W ERGO Hestii nie doszło do wycieku danych (…) w dniu 12 lutego nasz agent Unilink SA poinformował nas, że stwierdził nieautoryzowane usunięcie bazy logów, zawierających dane osobowe, ze swojego systemu informatycznego. Usunięte logi dotyczą mniej niż 1% Klientów ERGO Hestii. Na chwilę obecną nie ma żadnych dowodów, że dostęp do danych osobowych uzyskała osoba nieuprawniona – przeczytamy w oświadczeniu przesłanym przez Ergo Hestię.

Ubezpieczyciel w piśmie do klientów zwrócił uwagę, że naruszenie może skutkować powstaniem szkód majątkowych lub niemajątkowych takich jak:

 • utrata kontroli nad danymi, 
 • kradzież lub sfałszowanie tożsamości, 
 • strata finansowa.

Ergo Hestia zawiadomiła Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz policję o możliwości popełnienia przestępstwa. Ubezpieczyciel zwraca uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności przez klientów przy podawaniu danych osobowych innym osobom, zwłaszcza za pośrednictwem internetu czy telefonu. W oświadczeniu zaleca również założenie konta w systemie informacji kredytowej celem monitorowania swojej aktywności kredytowej oraz zgłoszenie naruszenia właściwym organom ścigania np. policji czy prokuratury w celu zapobiegnięcia „kradzieży tożsamości”.

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
wolskam89
no sytuacja już ogarnięta, hestia szybko zareagowała i dobrze, że od razu poinformowała klientów
karol__79
masz rację, szybko i sprawnie zareagowali
slawko9999
Czyli ktos usunal dane a oni nie maja rzadnych backupow czli kopi bazy zeby dane odtworzyc.
Polskie IT jest swietne, poziom Etiopii
golabek79
Nie doszło do wycieku i nie słyszałem, żeby na kogoś już brali kredyty... Jednak poinformowali klientów, żeby mieli świadomość, że trzeba uważać.
piterro1980
Śmiech na sali , przyszli biali i zabrali. Teraz jak nagle się okaże że ktoś wziął w credo ze 100 tys. na moje dane osobowe to co niby? Mam powiadomić policję? Żałośni są , typowi partacze.
przemekad
Ładne zachowanie z ich strony. Nie ma dowodów na to, że cokolwiek wyciekło, a i tak poinformowali klientów. Reszta firm powinna się uczyć od nich takiego zachowania.
specjalnie_zarejestrowany2
Masz odpowiedź 2 posty niżej:)
bezimienov
"Każdego specjalistę da się zastąpić skończoną liczbą stu...." oł sh..t. Here we go again, a samoloty spadają...
degrengolada
ergo hestia ma dbać o bezpieczeństwo ubezpieczeniowe klientów a nawet nie potrafi zadbać o dane swoich klientów. Kompletna kompromitacja firmy i niestety ogromne ryzyko dla klientów ów podmiotu. Mogą się nagle pojawiać kredyty i pożyczki z "nikąd".

brawo hestia, nigdy nie skorzystam z waszych usług,
ergo hestia ma dbać o bezpieczeństwo ubezpieczeniowe klientów a nawet nie potrafi zadbać o dane swoich klientów. Kompletna kompromitacja firmy i niestety ogromne ryzyko dla klientów ów podmiotu. Mogą się nagle pojawiać kredyty i pożyczki z "nikąd".

brawo hestia, nigdy nie skorzystam z waszych usług, żebyście czasem nie dostali moich danych.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki