REKLAMA

Emerytura uzależniona od zarobków dziecka? Rzecznik rządu komentuje

2022-01-28 07:00, akt.2022-01-28 11:26
publikacja
2022-01-28 07:00
aktualizacja
2022-01-28 11:26
Emerytura uzależniona od zarobków dziecka? Rzecznik rządu komentuje
Emerytura uzależniona od zarobków dziecka? Rzecznik rządu komentuje
fot. Halfpoint / / Shutterstock

Rząd analizuje pomysł uzależnienia świadczeń od dochodów dzieci emeryta - pisze w piątek „Rzeczpospolita”.

Dziennik przytoczył wpis na Facebooku pełnomocniczki rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy o tym, że "warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym".

Czy polski system emerytalny powinien uwzględniać wkład dzieci emeryta? Zaprezentowany kilka miesięcy temu projekt...

Posted by Barbara Socha on Thursday, January 27, 2022

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", Ministerstwo Rodziny analizuje wprowadzenie systemu emerytalnego zwanego w literaturze fachowej alimentacyjnym. Według gazety polega on na powiązaniu emerytury z zarobkami dzieci emeryta, czyli im więcej zarabiają dzieci, tym wyższe emerytury dostają ich rodzice. Najbardziej prawdopodobne byłoby powiązanie wysokości świadczeń nie tyle z dochodami, ile składkami emerytalnymi płaconymi przez dzieci.

To jeden z niewielu konkretów - wskazuje gazeta. Nie wiadomo, jak wysokość składek wpłynęłaby na świadczenia rodziców, bo w ministerstwie trwają jedynie analizy i nie ruszyły prace legislacyjne. Choć ich rozpoczęcie jest możliwe, bo przygotowywana przez rząd Strategia Demograficzna zakłada m.in. "dalszy rozwój systemu emerytalnego w kierunku zwiększenia partycypacji rodziców we wkładzie ich dzieci w funkcjonowanie systemu" - czytamy.

Resort na razie chciałby tylko zacząć debatę na temat możliwych zmian - pisze "Rz".

Müller dementuje doniesienia w sprawie zmian w emeryturach

Dementuję informację, że takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone; absolutnie nie ma takiego pomysłu - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do doniesień "Rzeczpospolitej", która podała, że rząd analizuje pomysł uzależnienia świadczeń od dochodów dzieci emeryta.

Müller pytany przez PAP o te doniesienia powiedział, że absolutnie nie ma takiego pomysłu.

"Dementuję informację, że takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone" - podkreślił rzecznik rządu. (PAP)

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad rozwiązaniami polegającymi na uzależnieniu świadczeń emerytalno-rentowych od dochodów dzieci świadczeniobiorców. Dyskutowane i analizowane są różne rozwiązania w obszarach polityki prorodzinnej i prodemograficznej" - podkreśliło MRiPS.

Do sprawy odniosła się też na Twitterze wiceminister Socha. "Zgadza się. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad takimi rozwiązaniami. Potrzebna nam debata na ten temat. Podobna na Słowacji trwała wiele lat zanim rozpoczęły się prace legislacyjne. Jest to jeden z obszarów zidentyfikowanych w Strategii Demograficznej 2040" - napisała w piątek wiceszefowa resortu rodziny.

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (200)

dodaj komentarz
edwinn
No to ludzie nie posiadający dzieci się ucieszą ;) Dlatego tym bardziej warto uwzględnić powrót do ppk, bo to świetna i wygodna opcja by zabezpieczyć sobie finansowo emeryturę. A koszty tego są i tak znikome
barnabka
Powiem tak mnie to jakoś nie przekonuje, sama zaczęłam już dwa lata temu okładać w ppk i to jest uważam dobry pomysł, bo daje nam możliwość podwyższenia swojej emerytury nawet o 1000 zł. Idąc dalej, w razie naszej śmierci to dzieci dziedziczą po nas pieniadze. Więc to dobre rozwiązanie.
ameba1
Strasznie głupi pomysł. Na dzień dobry można wypatrzeć masę problemów. Np to ,ze nagle by się okazało, ze Jaruś ma 10 tke pociech. Ja bym sobie syna zatrudnił i dał mu ogromna pensje. Nie da się? To się dogadam z kolega, a wzamian zatrudnię jego syna.
Jak PiS coś wymyśli to już wiesz ze będzie bagno. Fogiel ze swoim nie zatrudniamy
Strasznie głupi pomysł. Na dzień dobry można wypatrzeć masę problemów. Np to ,ze nagle by się okazało, ze Jaruś ma 10 tke pociech. Ja bym sobie syna zatrudnił i dał mu ogromna pensje. Nie da się? To się dogadam z kolega, a wzamian zatrudnię jego syna.
Jak PiS coś wymyśli to już wiesz ze będzie bagno. Fogiel ze swoim nie zatrudniamy ekspertów. A typki, komuchy pokroju jas2 aż klaszczą uszami. Umysły myślą nieskalane :) Takimi pomysłami rozwala ten kraj. Do tego dorzuć jeszcze nadchodząca 4ta rewolucje przemysłowa i ten pomysł umiera, bo pracy dla ludzi nie będzie, wszystko zrobią maszyny. Także albo dzieciak będzie w it lub hightech albo cała rodzina będzie na misce ryżu od morawieckiego :) powodzenia :)
jas2
Nick adekwatny do wypowiedzi.
samsza
Państwo jest od zbierania składek emerytalnych, od wypłacania emerytur są firmy w których pracowali.
blind-oln
Znając nasz rząd, skończy się tym, ze rodzice dzieci zarabiających ponad 11 400 zł zostaną pozbawieni emerytury, bo przecież mają bogate dzieci, które mogą ich utrzymać.
pegasus_family_game
Widzę, że wyznawcy "starej dobrej" stalinowskiej szkoły o ilości stanowiącej jakość samą w sobie, nie rezygnują :)
nepot_synekurzasty
Prezesa banku niezwłocznie adoptuję !
mba_tomy
Proponuję zlikwidować biurokrację i 3/4 budynków w ZUS-ie, to szybko znajdą się pieniądze na emerytury.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki