Elektromobilność to wyzwania, szanse i korzyści

2019-08-14 11:00
publikacja
2019-08-14 11:00

Poprawa efektywności energetycznej oraz ograniczenie kosztów produkcji i negatywnego wpływu działalności na środowisko naturalne – to wyzwania, przed którymi stoją dziś przedsiębiorstwa przemysłowe. Uwzględniając te okoliczności, Zarząd KGHM w grudniu 2018 roku dokonał weryfikacji strategicznych kierunków rozwoju. Wskazano na rozwój elektromobilności jako na ważny obszar, w który spółka będzie się angażować. Aktywność ta wpisuje się w cztery główne obszary naszej strategii określane jako 4E, a więc Efektywność, Elastyczność, Ekologia oraz E-przemysł.

Wymiana samochodów spalinowych na elektryczne, rozbudowa infrastruktury elektroenergetycznej niezbędnej do ładowania baterii zeroemisyjnych pojazdów, zaangażowanie w  projekty związane np. z magazynowaniem energii elektrycznej czy też odnawialnymi źródłami energii – to tylko niektóre z aspektów, które mogą stanowić dla każdego innowacyjnego przedsiębiorstwa szansę na zrównoważony rozwój i budowę nowych efektywnych modeli biznesowych. 

/ Materiał partnera

Radosław Stach, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji, KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM jest przedsiębiorstwem o profilu produkcyjnym niezwiązanym bezpośrednio z elektromobilnością, jednak produkty naszej działalności odgrywają kluczową rolę m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy energetycznym. Europejski Instytut Miedzi szacuje, że tylko z powodu rozwoju elektromobilności po polskich drogach do roku 2030 będzie się poruszało około 870 tyś. pojazdów elektrycznych, a zapotrzebowanie na miedź w roku 2027 wzrośnie o ponad 1700 tyś. Mg. Powód jest prosty – do wyprodukowania samochodu elektrycznego zużywa się trzy lub czterokrotnie więcej miedzi niż przy klasycznym samochodzie osobowym. 

Podejmujemy szereg działań opartych na wcześniej przeprowadzonych analizach. Wspólnie z Tauron Magenta oraz lokalnymi samorządami wyznaczamy miejsca pod zabudowę kolejnych ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Jeszcze w tym roku zostaną oddane do użytku co najmniej 4 takie punkty na terenie naszych oddziałów, a kilka kolejnych powstanie na terenie Zagłębia Miedziowego. Systematycznie wprowadzamy do naszej floty kolejne samochody elektryczne, czerpiąc korzyści z faktu, że koszty energii zużywanej przez takie pojazdy są  6 razy niższe w porównaniu z kosztami oleju napędowego, który jest zużywany przez pojazdy spalinowe tej samej klasy. Kolejnym wyzwaniem dla naszych inżynierów będzie wprowadzenie samochodów i maszyn z napędem elektrycznym do naszych kopalni. Realizacja tego celu poprawi warunki i bezpieczeństwo pracy załogi oraz obniży koszty operacyjne transportu.

Źródło:Materiał partnera
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki