REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Ekonomiści biją na alarm: obecny konflikt gazowy szkodzi Rosji

2009-01-09 10:51
publikacja
2009-01-09 10:51
Dodaj Bankier.pl w Google
9.1.Moskwa (PAP) - Były wiceminister energetyki Rosji Władimir Miłow szacuje, że w wyniku zakręcenia Ukrainie kurka z gazem ziemnym i wstrzymania tranzytu rosyjskiego paliwa przez ukraińskie terytorium do Unii Europejskiej jego kraj traci ok. 150 mln dolarów dziennie.

"W warunkach malejących wpływów z eksportu pieniądze te są Rosji absolutnie potrzebne" - oświadczył ten ekonomista, cytowany w piątek przez radio Echo Moskwy.

Miłow, obecnie dyrektor Instytutu Polityki Energetycznej w Moskwie i jeden z liderów nowo utworzonego ruchu demokratycznego Solidarność, ocenił, że odpowiedzialność za trwający kryzys gazowy ponosi rosyjski Gazprom.

"Nie należało doprowadzać do skrajności - do odcięcia surowca Ukrainie. Stwarza to wszystkim poważne problemy. Przede wszystkim - Rosji" - powiedział b. wiceszef resortu energetyki (w rządzie Michaiła Kasjanowa).

"Nie można lekką ręką zakręcać kurka z gazem, gdy w negocjacjach pojawiają się problemy" - dodał Miłow.

Według niego obecny kryzys ma "wyraźny podtekst polityczny". "Białoruś i Armenia otrzymują paliwo po superpreferencyjnych cenach i Rosja nie ma żadnych problemów w stosunkach z tymi krajami" - zauważył.

Zdaniem ekonomisty podyktowana przez Gazprom cena gazu dla Ukrainy - 418, a nawet 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych - jest wygórowana. "Ceny ropy naftowej na świecie, do których przywiązane są ceny gazu, spadają" - przypomniał Miłow.

B. wiceminister energetyki ocenił również, że Moskwa przecenia spory polityczne w łonie władz Ukrainy i że "nie należy się zajmować tymi bzdurami, jakimi w ostatnich latach zajmuje się rosyjskie kierownictwo, a mianowicie - popieraniem na Ukrainie polityków, którzy nam się podobają" - podkreślił Miłow.

"Powinniśmy pracować z tymi, których wybrał ukraiński naród i delegował do nas w charakterze oficjalnych negocjatorów" - powiedział. "Nie można wskazywać, którzy politycy bardziej nam się podobają, a którzy mniej, i próbować jednym pomóc, a innym naszkodzić" - dodał.

Także Jewsiej Gurewicz, inny ekonomista cytowany przez Echo Moskwy, uważa, że obecny skandal gazowy może poważnie zaszkodzić Rosji. W jego opinii "przeciągający się konflikt skłania odbiorców rosyjskiego gazu do szukania alternatywnych źródeł dostaw".

"Formalnie mogą one być droższe, jednak ponieważ pokazaliśmy, że nasze dostawy są obarczone ryzykiem, w oczach odbiorców może to przeważyć korzyści" - powiedział.

"W perspektywie możemy utracić ważny dla nas rynek" - ostrzegł Gurewicz.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ro/ pad/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~pszyszla oposija
pamientam prube kolorowej rewoliusji na bialorusi, liali te liudzie jak bydlo do momentu gdy zastempca milienkewica nie powiedzial w teliewizji-'' liudzie mejcie litosc, zachud pienionze daje musimy posedziec. w pul godziny puznej mieli coronce napoje pszenoszne tualiety i dostemp ''cywili'' do ''okupujocych'' pamientam prube kolorowej rewoliusji na bialorusi, liali te liudzie jak bydlo do momentu gdy zastempca milienkewica nie powiedzial w teliewizji-'' liudzie mejcie litosc, zachud pienionze daje musimy posedziec. w pul godziny puznej mieli coronce napoje pszenoszne tualiety i dostemp ''cywili'' do ''okupujocych'' po tygodniu zgodnie z umowom znikneli. materyaly z ''oswiadcienia'' w archywach telewiz. rossii, i bialorusi. a teraz pszeproszam ze wyrarze ''polityk'' opozycyjny ''solidarnosc'' [ po wypowiedzi walensy kturom karzdy rosijanin zna na pamienc ''wybilem zemby rossijskimu nedwiedziu'' solidarnosc ejsc w rossji znienawidziona ] wyskakuje z gadkom ze koncern panswowy [ zarabiajoncy na wyplaty emerytur , opieke medycnom i td dolzen zamiast o ich pocszebach mysliec sponsorowac rzroncych jak psy pomaranciowych, liub wykastrowanych niebieskich, no bo ile od nich liudzie dostajom wiadomo, w koncu ukraina to panstwo matka rossii [ kiewskaja rus ] 60 proc. dzieci i mlodzierzy pochodzi z malrzensw mieszanych ] wienc u karzdego rodzina na ukrainie powiedcie mi kto na niego zaglosujie i gdzie oni biorom tych kretynow ze na to pienionze dajom bo ja ujtro do nich zglosze mam obywatelstwo i nie rzamierzam pracowac jak glupia by miec zalostnom emeryturke gdy inni majom za darmo.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki