REKLAMA

Dziś raport NIK ws. wyborów kopertowych. Sasin: Jestem przekonany, że obronimy nasze stanowisko

2021-05-13 07:59
publikacja
2021-05-13 07:59
Dziś raport NIK ws. wyborów kopertowych. Sasin: Jestem przekonany, że obronimy nasze stanowisko
Dziś raport NIK ws. wyborów kopertowych. Sasin: Jestem przekonany, że obronimy nasze stanowisko
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Raport NIK ws. wyborów kopertowych traktuję jako pewien element sporu pomiędzy rządem a prezesem Marianem Banasiem; jestem absolutnie przekonany, że będziemy w stanie obronić nasze stanowisko - mówił w czwartek wicepremier Jacek Sasin.

Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany o zapowiedzianą na czwartek konferencję szefa NIK Mariana Banasia i prezentację raportu Izby ws. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, które miały się odbyć 10 maja ubiegłym roku.

Wicepremier podkreślił, że nie zna jeszcze raportu NIK, więc trudno się mu do niego odnosić. "Cały czas będę twierdził, że przygotowania, które podjął rząd i te decyzje, które wydał premier Mateusz Morawiecki rok temu w sprawie wyborów, były całkowicie zgodne z prawe. Przede wszystkim zgodne z konstytucją, bo konstytucja określiła termin wyborów prezydenckich, marszałek Sejmu Elżbieta Witek te wybory zarządziła i było obowiązkiem administracji rządowej do tych wyborów doprowadzić w sytuacji nadzwyczajnej, w jakiej się znajdowaliśmy - pandemii - i konieczności dbania o zdrowie i życie obywateli" - zwrócił uwagę Sasin.

"Trzeba było podejmować działania niestandardowe w oparciu o istniejące przepisy prawa i takie działania pan premier Mateusz Morawiecki i rząd podjęli" - dodał.

Sasin mówił ponadto, że traktuje ten raport jako "pewien element sporu pomiędzy rządem a prezesem Marianem Banasiem", ale - zaznaczył, nie chce w to wnikać, ponieważ "szanuje też NIK jako instytucję".

"Jestem absolutnie przekonany, że będziemy w stanie obronić to nasze stanowisko zarówno w odniesieniu się do tego raportu NIK, jak i ewentualnie przed wszelkimi innymi forami" - dodał Sasin.

Chodzi o ubiegłoroczne, zaplanowane na 10 maja wybory prezydenta PR, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Wybory ostatecznie nie odbyły się, mimo zaawansowanych przygotowań. Wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska. Sprawę organizacji wyborów korespondencyjnych skontrolowała Najwyższa Izba Kontroli.

Raport NIK w tej sprawie ma przedstawić w czwartek prezes Izby Marian Banaś.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jas2
"Dziś raport NIK ws. wyborów kopertowych."

Powinno być: Dziś raport NIK ws. wyborów korespondencyjnych.

Od razu widać z kim sympatyzuje autor tekstu.

Za komuny też tak się pisało: Nie ogrodnik, nie handlowiec, tylko handlarz i badylarz. O kułaku nie wspomnę, bo to wcześniejsze czasy.
krrzysiek2
nie chrzań sasin! tylko zbieraj kasę, którą przewaliłeś a jest tego trochę. Może mateusz posprzedaje działki żony to się dorzuci...
jas2
Grodzki powinien odpowiadać za zablokowanie wyborów i zmarnowanie kart do głosowania. Ale cóż, Kidawa Błońska nie miała szans, więc MUSIELI zablokować wybory i podmienić ją na Trzaskowskiego. Teraz mówią: Wina PiS!
demeryt_69
Niemal wszystkie stołki są obsadzone przedstawicielami z tej samej 'opcji' etnicznej - groteska!
zamknackw
Sasin, będziesz siedział. Raport NIK to dopiero początek, zobaczymy jak Cię przed TS postawią.
jas2
Co się czepiasz Sasina? Wybory zablokowała opozycja a nie Sasin.
grab
Były zgodne z waszym prawem Panie Sasin, a nie z prawem Polskim!
demeryt_69
Tak, to prawo 'górali' :)
demeryt_69
Czy to ten sam Sasin, który 11 lat temu organizował lot na piknik wyborczy w Smoleńsku?
vonmisses
Ten sam, ale nie sam organizował. Jeszcze Andrzej pomagał i kilku innych.

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki