Dzień start-upów w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 25 stycznia

autorzyMarcin DziadkowiakGrzegorz MarynowiczAgata WojciechowskaDominika Florek2022-01-18 06:02, akt.2022-01-24 22:13
publikacja
2022-01-18 06:02
aktualizacja
2022-01-24 22:13
Dzień start-upów w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 25 stycznia
Dzień start-upów w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 25 stycznia
/ Bankier.pl

Innowacje pchają świat do przodu, a dzięki rewolucji technologicznej szczególną rolę w ich powstawaniu odgrywają start-upy. Dlatego to one są bohaterem kolejnego dnia tematycznego w Bankier.pl. Podpowiadamy, jak sfinansować start-up, opisujemy najlepsze pomysły, zobrazujemy je na wykresach oraz porozmawiamy z przedstawicielami start-upów.

Na początku był start-up – tak można opisać początki wielu firm tworzących nowe technologie. Pojawia się pomysł, a twórcy pozyskują początkowo niewielkie fundusze na rozwój z własnych oszczędności, a także od rodziny i przyjaciół. Wraz z rozwojem przedsięwzięcia rosną potrzeby kapitałowe. Zwykle założyciele starają się pozyskać środki finansowe od aniołów biznesu, z funduszy zalążkowych, a potem od funduszy venture capital. W ostatnich latach z pomocą przychodzą także środki pozyskiwane z funduszy europejskich.

„Za sprawą publicznych funduszy finansowanych ze środków europejskich nastąpił w ostatnich dwóch latach gwałtowny wzrost inwestycji w startupy” – czytamy w raporcie pt. „Start-upowe przyspieszenie” przygotowanym przez ośrodek analityczny SpotData. „Przypuszczalnie w 2021 roku ustanowiony zostanie kolejny rekord. Jeszcze w 2010 roku inwestycje VC nie przekraczały w Polsce 5 mln dolarów. W 2020 roku wzrosły do niemal 130 mln dolarów. Był to drugi najwyższy wzrost w ujęciu procentowym wśród krajów OECD” – czytamy dalej. Dzięki temu awansowaliśmy w ciągu 11 lat z 26. na 16. miejsce wśród krajów OECD, jeśli chodzi o wielkość inwestycji venture capital.

Tak się robi start-up z unijnym wsparciem

To tytuł debaty, z której nasi czytelnicy będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda finansowanie start-upu za unijne pieniądze w praktyce.

Wśród gości debaty znajduje się doktor nauk medycznych, który opracował system umożliwiający rehabilitację po zapaleniu płuc wywołanym SARS-CoV-2, astmy i POChP, oparty na grach sterowanych oddechem. Emerytowany sportowiec specjalizujący się w łyżwiarstwie szybkim Short Track opowie z kolei, jak swoją sportową pasję przekuł w globalny biznes. Swoje buty do szybkiej jazdy na rolkach i łyżwach sprzedaje na cały świat.

O tym, jak zamiłowanie do śpiewu stało się sposobem na zarobek przybliży pomysłodawczyni aplikacji wspierającej naukę śpiewu. Z przedstawicielem jednej z Platform Startowych porozmawiamy z kolei o wsparciu, które jest obecnie dostępne, wymogach, terminach oraz specyfice programu inkubacji dla osób z pomysłem na biznes. Na widzów czeka solidna dawka wiedzy, doświadczeń i biznesowych historii osób, które z powodzeniem idą drogą od pomysłu do start-upu z unijnym wsparciem.

Uczestnicy debaty podzielą się swoimi doświadczeniami. Ze swoimi start-upami przeszli drogę od inkubacji do nawet 1 mln zł dotacji na biznes. Debata odbędzie się w Bankier.pl o godz. 12:00, a poprowadzi ją Grzgorz Marynowicz, analityk Bankier.pl.

Dodatkowo, publikowana od rana w Dniu start-upów obszerna analiza Grzegorza Marynowicza opisze dokładnie sposoby, jakie mogą posłużyć do finansowania start-upów w Polsce.

Polskie start-upy nsa topie

Polacy nie gęsi i swoje start-upy mają. Niektóre były tworzone na kolanach w kawiarni, inne powstały ze zderzenia z krajową rzeczywistością czy po zauważeniu niszy na rynku. Po starcie, przy pomocy funduszy europejskich, potrafią podbić rynek i zawojować branże o wysokim potencjale.

Nie przeraziły ich tony wypełnianych papierów, zmagania z biurokracją czy brak entuzjazmu ze strony otoczenia. Wiedzieli, czego chcą - wcielić swój pomysł na biznes w życie i... z niego żyć. To niesamowite, jacy jesteśmy pomysłowi, a przy pomocy funduszy europejskich polskie pomysły podbijają nie tylko nasz rynek, ale i sąsiednie. Topowe polskie start-upy opisała w swoim tekście Agata Wojciechowska.

Rynek polskich start-upów puchnie na potęgę

Polskie start-upy rosną jak na drożdżach – ich przychody zwiększają się z roku na rok. Firmy znad Wisły stawiają na działalność w obszarze AI (sztuczna inteligencja), uczenie maszynowe oraz e-commerce. Kołem napędowym podmiotów są m.in. środki pieniężne z funduszy europejskich, które umożliwiają rozwój. Większość start-upów w ciągu kolejnych 12 miesięcy planuje ekspansję zagraniczną. Wbrew pozorom pierwszym wyborem nie są Stany Zjednoczone. Dominika Florek pokazuje na ciekawych wykresach, jak rośnie polski rynek start-upów.

Triggo, czyli od start-upu do debiutu

Zaledwie dwa miesiące temu na rynku NewConnect zadebiutował Triggo, czyli producent polskiego pojazdu elektrycznego o tej samej nazwie. Ten polski start-up powstał 6 lat temu, a jego szefem, pomysłodawcą projektu pojazdu oraz głównym akcjonariuszem jest Rafał Budweil. Firma w trakcie swojego rozwoju korzystała zarówno z kapitału prywatnego, jak i publicznego. Otrzymała ponad 4 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pojazdu triggo. O tym jak powstawało to niezwykłe polskie auto, będące połączeniem motocykla i samochodu, dowiemy się z wywiadu z Rafałem Budweilem, założycielem i prezesem spółki Triggo SA.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych.

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.

Tematy
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Powiązane: Dzień specjalny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki