REKLAMA

"Z 2 tys. do ponad 4 tys. zł". Przedsiębiorcy zapłacą więcej za składkę zdrowotną

Ewelina Czechowicz2024-02-05 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-02-05 06:00

Wysokość opłacanej przez przedsiębiorców składki zdrowotnej uzależniana jest od formy opodatkowania. Zmiany, które wprowadzono za sprawą "Polskiego ładu", ciążą coraz bardziej prowadzącym działalność gospodarczą. Wyższe składki zapłacą wszyscy już w lutym. W maju przedsiębiorcy ponownie będą musieli dokonać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

"Z 2 tys. do ponad 4 tys. zł". Przedsiębiorcy zapłacą więcej za składkę zdrowotną
"Z 2 tys. do ponad 4 tys. zł". Przedsiębiorcy zapłacą więcej za składkę zdrowotną
fot. Jozef Micic / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Coraz częściej osoby prowadzące działalność gospodarczą skarżą się na zmiany, jakie wprowadzono w ramach "Polskiego ładu". W 2024 roku ponownie zmienia się wysokość składki zdrowotnej. Wszyscy niezależnie od formy opodatkowania zapłacą więcej.  

Składka zdrowotna ciężarem dla przedsiębiorców

Do redakcji napływa coraz więcej maili od przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Reklama

Pan Józef pisze, że w lutym będzie musiał zapłacić ponad 2500 złotych składek do ZUS-u, sama składka zdrowotna wyniesie niespełna 900 zł. Przed wprowadzeniem "Polskiego ładu" opłacał ją w minimalnej wysokości. 

Pani Dorota jest księgową, od kilku dni ciągle odbiera telefony i podawanie składek zdrowotnych wiąże się z pytaniami klientów jej biura, czy na pewno dobrze policzyła składki.

Reklama

Pan Mariusz osiągnął dochód niespełna 27 000 zł. Jego składka zdrowotna to ponad 2400 zł za styczeń 2024, do ZUS-u do 20 lutego musi zapłacić ponad 4000 zł. Składka wynika z faktu, że dłużnicy zapłacili w styczniu zaległe faktury, stąd tak duży dochód. Przeciętny dochód Pana Mariusza w działalności wynosi około 7 000 zł. Jest opodatkowany na zasadach ogólnych, składka wynosi 9% od dochodu. Nie może być na ryczałcie z uwagi na profil prowadzonej działalności gospodarczej. 

Składka zdrowotna na skali podatkowej w 2024 roku

Podatnicy, którzy będą się rozliczać w 2024 roku wg skali podatkowej, będą bez zmian opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9% od dochodu uzyskanego w miesiącu poprzednim (nie mniej jednak niż 381,78 zł). W przypadku zasad ogólnych nadal nie będzie można odliczyć zapłaconej składki zdrowotnej od podatku, ani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W tym zakresie jak na razie brak jest zapowiadanych w kampanii wyborczej przepisów. Stąd przed każdym z przedsiębiorców, który wybiera na 2024 rok skalę podatkową jako formę opodatkowania, obowiązek zapłaty 9% nieodliczalnej składki zdrowotnej.

Karta podatkowa a wysokość składki zdrowotnej

Podatnicy opłacający kartę podatkową w 2024 roku składkę zdrowotną będą opłacać w wysokości 381,78 zł od podstawy 4242,00 zł.

Składka zdrowotna rozliczających się według podatku liniowego

Podatnicy korzystający z podatku liniowego będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9% od dochodu uzyskanego w miesiącu poprzednim (nie mniej niż 381,78 zł).

Osoby płacące podatek liniowy mogą odliczyć od dochodu, jak i uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów do limitu. W 2023 roku limit wynosił 10 200 zł, w 2024 roku został podniesiony do kwoty 11 600 zł.

Składka zdrowotna opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Podatnicy rozliczający się ryczałtowo nadal będą opłacać składkę zdrowotną wg progów, które pozostają bez zmian. Zmianie ulegnie jednak podstawa, od której będzie naliczana składka zdrowotna, która będzie wynosiła w przypadku przychodu:

  • do 60 000 zł –419,46 zł
  • do 300 000 zł - 699,11 zł
  • powyżej 300 000 zł – 1258,39 zł

Przedsiębiorca, który wybierze opodatkowanie na zasadach ryczałtu może opłacać składkę zdrowotną  w kwocie 419,46 zł miesięcznie przez cały 2024 rok i uregulować należność w rocznym rozliczeniu. Jednak takie opłacanie składki zdrowotnej może być ryzykowne, bowiem po przekroczeniu pierwszego i drugiego progu przychodowego w trakcie roku trzeba dokonać dopłaty składki zdrowotnej, a tam oże wynieść w ekstramalnym przypadku nawet ponad 9 tys. zł

Rozliczenie PIT za 2023 rok - dzień specjalny w Bankier.pl

Składka zdrowotna dla osób współpracujących

W 2024 roku podstawa składki zdrowotnej dla osób współpracujących wyniesie 5825,71 zł, stąd składka zdrowotna będzie opłacana w wysokości 524,33 zł (9% od podstawy 5825,71 zł).

Składka zdrowotna dla wspólników spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych oraz wspólników jednoosobowych spółek kapitałowych

Podstawę składki zdrowotnej dla wspólników spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych oraz wspólników jednoosobowych spółek kapitałowych w 2024 roku stanowi kwota 7767,85 zł stąd wysokość składki to 699,11 zł co miesiąc – 9% z kwoty 7767,85 zł.

Wyższe składki do zapłaty już w lutym 2024 roku

Wyższe składki do ZUS przedsiębiorcy zapłacą już w lutym. Wówczas będą musieli zapłacić składkę zdrowotną we wskazanej wyżej wysokości, zależnie od wybranej formy opodatkowania. Stąd warto jeszcze przeanalizować, która forma opodatkowania będzie najlepsza dla prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Z kolei już w maju trzeba będzie złożyć rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Niektóre biura rachunkowe i księgowe za to rozliczenie pobierają dodatkowe opłaty. Samo rozliczenie składki zdrowotnej kosztuje od 50 do 300 złotych. Stąd nie tylko podwyżka daniny dotyka osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale też koszty związane z dodatkowymi rozliczeniami. 

Wakacje od ZUS-u. Nie tego oczekują przedsiębiorcy

W czasie kampanii wyborczej politycy Koalicji Wyborczej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy zapowiadali zmiany w zakresie opłacania składki zdrowotnej. Aktualnie procedowany jest projekt o nazwie „Wakacje od ZUS”, który ma zacząć obowiązywać jesienią. Według założeń dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy mają mieć prawo do tego, aby skorzystać przez jeden miesiąc z ulgi w opłacaniu składek społecznych. Projektowane przepisy nie dotyczą składki zdrowotnej, tu daninę trzeba będzie zapłacić podobnie jak podatki. Z ulgi mają skorzystać tylko mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Prawo Przedsiębiorców. O ulgę w myśl założeń projektu będzie trzeba wnioskować przez PUE ZUS na miesiąc przed chęcią skorzystania z preferencji. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 1 października 2024 roku.

W ostatnich latach obciążenia nakładane na przedsiębiorców stale rosną. Od lutego przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 1600,27 zł podstawowych składek ZUS. Do tego dojdzie składka zdrowotna oraz podatki. W przypadku posiadania pracowników koszt zatrudnienia osoby, pobierającej minimalne wynagrodzenie aktualnie to 5110,76 zł, od 1 lipca 2024 wzrośnie do 5180,64 zł. Oszczędność w roku 1600,27 zł zatem dla wielu firm nie będzie specjalnie odczuwalna. Być może od stycznia 2025 roku rządzący przygotują zmiany tożsame z oczekiwaniami osób prowadzących działalność gospodarczą i wprowadzą zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. 

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (53)

dodaj komentarz
polishgirl_89
A kiedy nasze Państwo weźmie się za wgzekwowanie CIT-u od zagranicznych korporacji? Śmiech na sali bo większość z nich nawet 0,5% w PL nie płaci.
Tak to jest, że w krajach rozwijających się dusi się klasę średnia , polskich przedsiębiorców, którzy tak naprawdę są trzonem silnego państwa. Tak się robi, aby nasze Państwo nie było
A kiedy nasze Państwo weźmie się za wgzekwowanie CIT-u od zagranicznych korporacji? Śmiech na sali bo większość z nich nawet 0,5% w PL nie płaci.
Tak to jest, że w krajach rozwijających się dusi się klasę średnia , polskich przedsiębiorców, którzy tak naprawdę są trzonem silnego państwa. Tak się robi, aby nasze Państwo nie było silne. Może gdyby w końcu zaczęto egzekwować podatki od wielkich firm oraz korporacji to w końcu mały polski przedsiębiorca by trochę odetchnął z ulgą. To się nazywa NEOKOLONiALIZM. Kolektywny Zachód nie potrzebuje już mieć kolonii w Afryce bo ma je we wschodniej Europie pod szyldem UE. Polska to Bantustan a nie „państwo”.
niederfurzdorf
Budżet NFZ na 2024 to 195 miliardów . Na koniec 2023 w Polsce było 15 milionów osób pracujących . Dzieląc budżet NFZ na wszystkich pracujących po równo to prawie 13.000 zł . Skoro jedni chcą ryczałtu kilka stówek jak kiedyś było to pozostali zapłacą tak po 25.000. I będzie sprawiedliwie, a jak zachoruje jeden na ryczałcie i drugi Budżet NFZ na 2024 to 195 miliardów . Na koniec 2023 w Polsce było 15 milionów osób pracujących . Dzieląc budżet NFZ na wszystkich pracujących po równo to prawie 13.000 zł . Skoro jedni chcą ryczałtu kilka stówek jak kiedyś było to pozostali zapłacą tak po 25.000. I będzie sprawiedliwie, a jak zachoruje jeden na ryczałcie i drugi na etacie to lekarz powinien sprawdzić wysokość wpłaconych składek i leczyć do wykorzystania wpłaconych składek . A potem jak szpitale na zachodzie Polaków np po wypadku na nartach . Jak pan prześle gwarancję zapłaty rachunku przez firmę ubezpieczeniową albo pokaże kartę kredytową z wysooooooookim limitem to leczymy a jak nie to do widzenia.
niederfurzdorf
Pan Janusz jest lekarzem . Ma kontrakt kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie z NFZ utrzymywanego ze składek czyli z podatków . Kontrakt jako prowadzący działalność a nie na etacie, ze składką automatycznie pobierana w wys. 9% jak każdemu etatowcowi. Pan Janusz jako lekarz prowadzi działalność gospodarczą , przyjmuje wieczorami jak Pan Janusz jest lekarzem . Ma kontrakt kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie z NFZ utrzymywanego ze składek czyli z podatków . Kontrakt jako prowadzący działalność a nie na etacie, ze składką automatycznie pobierana w wys. 9% jak każdemu etatowcowi. Pan Janusz jako lekarz prowadzi działalność gospodarczą , przyjmuje wieczorami jak się chwali 20 pacjentów . Wystawia 2 paragony. Jest z tego dumny, że jest taki sprytny. Pan Janusz regularnie co rok straszy, że odejdzie od łóżka pacjentów , nie przedłuży kontraktu jak mu NFZ kontraktu nie podniesie. Pan Janusz regularnie protestuje jak słyszy o wysokości składek zdrowotnych . Pan Janusz jak zachoruje to oczywiście będzie miał pierwszeństwo w dostępie do publicznej finansowanej przez NFZ z podatków, składek , publicznej sluzby zdrowia . W tym samym czasie w kolejce będzie czekać wielu pacjentów na etacie, których nikt nie pyta czy im się wysokość składek podoba i zabiera im co miesiac 9% . Pan Janusz jest lekarzem pracującym w pewnym powiatowym szpitalu a świadkiem jego wygłaszanych mądrości był młody lekarz z mojej rodziny. Znam osobiście wielu takich sprytnych lekarzy . Znam też wielu sprytnych tzw. Przedsiębiorców co by chcieli zryczałtowane składki jakieś 100 zł miesięcznie płacić . W tym czasie oni oszczędzają na podatkach zwanych składami zdrowotnymi , a publiczną służbę zdrowia finansują ludzie na etacie. Gdy taki przedsiębiorca zachoruje to pójdzie prywatnie do pana lekarza Janusza, da ile trzeba a pan Janusz załatwi mu szybko miejsce w szpitalu na swoim oddziale. Zapłacą za to etatowcy , pan Janusz zarobi trzy razy, pan przedsiębiorca wiele zaoszczędzi przez lata ale jak mu czegoś tam w szpitalu zabraknie to będzie klął jak to możliwe żeby czegokolwiek brakowało skoro on tyle podatków płaci . ZDROWIA!
efg
I tak tacy co ukradli księżyc, resortowe dzieci, zniszczyli polską gospodarkę
jacekdr64
Polski Ład to jest czyste ograbianie prowadzących działalność gospodarczą, tak jak to robiła władza w PRL.
110011
Pamiętajcie w czerwcu wybory do EU. Już mamy świadomość, że taka polityka ma na celu likwidację drobnej przedsiębiorczości. Ja nie poświęcę swojego życia dla FttFor55 czy FitFor90!
Dość eko-terroryzmu! Wszystkie te partię: PO, SLD, PSL, Nowa Droga to jedna formacja w UE, ludzie nie dajcie się nabrać! Rolnicy już zrozumieli do
Pamiętajcie w czerwcu wybory do EU. Już mamy świadomość, że taka polityka ma na celu likwidację drobnej przedsiębiorczości. Ja nie poświęcę swojego życia dla FttFor55 czy FitFor90!
Dość eko-terroryzmu! Wszystkie te partię: PO, SLD, PSL, Nowa Droga to jedna formacja w UE, ludzie nie dajcie się nabrać! Rolnicy już zrozumieli do czego to zmierza. Za chwilę wszyscy będziemy niewolnikami korporacji w UE. Głosujcie na ugrupowania, które podniosą gospodarkę UE z ruin i katastrofy eko-terroru!
otten
Panie Tusk, obiecałeś Pan to wycofuj te polskie łady.
moravietz
xD Tusk obiecal xD krotka pamiec? Nie pamietasz jego dwóch kadencji?
reflektorpokojowy
A co mają powiedzieć osoby które są objęte wielokrotną składką zdrowotną ze względu na różne rodzaje działalności? To jest dopiero czysta paranoja.
enthe
Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się do niej po prostu nie nadaje.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki