REKLAMA
PIT 2023

Dworczyk: Rusza fundusz, który ma pomóc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli

2022-08-17 12:07, akt.2022-08-17 13:37
publikacja
2022-08-17 12:07
aktualizacja
2022-08-17 13:37

Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - poinformował w środę w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).

Dworczyk: Rusza fundusz, który ma pomóc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli
Dworczyk: Rusza fundusz, który ma pomóc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli
/ Twitter

"Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli" - oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Szef KPRM poinformował, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, za pomocą której można występować o pomoc dla dzieci, które straciły rodziców w trakcie działań wojennych (https://sheptytskyfund.pl/).

"W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieci. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem, będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien" - przekazał Dworczyk.

Podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i przeżyły tam traumę. "Takie kobiety, zgłaszając się do tego programu, będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną" - podkreślił szef KPRM.

Dworczyk wyjaśnił, dlaczego na patrona funduszu wybrano błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. „Był to duchowny z korzeniami i polskimi, i ukraińskimi, który w XX wieku ratował dzieci prześladowane przez Niemców. W XX wieku jednym z najstraszniejszych totalitaryzmów był niemiecki nazizm. W XXI wieku putinowska Rosja poprzez swój atak na Ukrainę sprawiła, że dzieci cierpią, dzieci są prześladowane i wymagają pomocy” – mówił.

Wyjaśnił, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za pomoc, którą Ukraina dostaje od początku rosyjskiej inwazji. „Pragnę podziękować Polsce i narodowi polskiemu za to szczere i ogromne wsparcie, które otrzymujemy od Polski od 24 lutego i od wielu lat, kiedy rozpoczęliśmy swoją wojnę wyzwoleńczą od imperium zła, od Federacji Rosyjskiej” – mówiła na wspólnej konferencji prasowej.

Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, wskazał, że wspieranie najsłabszych ofiar wojny „zawsze jest powinnością ludzi uczciwych”.

„Fundacja dziękuje rządom Ukrainy i Polski za to, że dzięki waszej współpracy możemy stworzyć program, który będzie służył najsłabszym” – powiedział.

Na działalność funduszu Klemensa Szeptyckiego polskie władze przeznaczyły około 8 mln zł. Fundacja Solidarności Międzynarodowej, która jest jego operatorem, przy weryfikacji beneficjentów będzie współpracować z Centrum Rozbudowy Pokoju. Gromadzi ono informacje o ofiarach wojny.

Wnioski o wsparcie finansowe w 2022 r. są przyjmowane od 17 sierpnia aż do wyczerpania środków. Formularz wniosku wypełnia się elektronicznie przez stronę internetową funduszu: https://sheptytskyfund.pl.

Z Kijowa Jarosław Junko, z Warszawy Edyta Roś (PAP)

ero/ jjk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (6)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Pracować Wolaki, bo Ukraińcom ciągle mało. Kij tam zapaść gospodarcza, dla naszych Panów ze wschodu kasa musi się znaleźć! Czego tu nie rozumiecie??
somebody17
Jest coś takiego jak empatia i pomoc potrzebującym, ale wy kacapy nigdy tego nie zrozumiecie. Wy rozumiecie tylko pięść i jeszcze niejedną dostaniecie od Ukraińców
faramir_z_gondoru odpowiada somebody17
Najpierw przeczytaj artykuł do końca. Potem raz jeszcze przeczytaj, pomyśl i tak do skutku aż zrozumiesz. Tylko Polska ma wykazywać się empatią na tym kontynencie? Pomagamy już ponad nasze siły i możliwości, nie widzisz tego? "Kobiety z niewoli" to niby kto to jest? Przecież w armii ukraińskiej nie ma kobiet! Cywilów do Najpierw przeczytaj artykuł do końca. Potem raz jeszcze przeczytaj, pomyśl i tak do skutku aż zrozumiesz. Tylko Polska ma wykazywać się empatią na tym kontynencie? Pomagamy już ponad nasze siły i możliwości, nie widzisz tego? "Kobiety z niewoli" to niby kto to jest? Przecież w armii ukraińskiej nie ma kobiet! Cywilów do niewoli nie bierze się, to nie XVI wiek. Więc o co chodzi?? Poza tym to Ukraina stosuje żywe tarcze, raport Amnesty International coś Ci mówi? Od 2014r. Ukraina ostrzeliwuje Donbas, wiesz ile przez 8 lat tam przybyło sierot? Wyłącz tik-toka, włącz myślenie.
somebody17 odpowiada faramir_z_gondoru
Jak ktoś posiada empatię to nie kwestionuje pomocy sierotom, ktore straciły rodziców i normalne życie wskutek inwazji kacapow na sąsiedni kraj. Mordują, kradną, gwałcą. To że dajesz wpisy antyukrainskie i prokacapskie, znaczy że identyfikujesz się z kacapską ideologią i uważasz ze ta inwazja jest ok. Apropo raportu ammesty international Jak ktoś posiada empatię to nie kwestionuje pomocy sierotom, ktore straciły rodziców i normalne życie wskutek inwazji kacapow na sąsiedni kraj. Mordują, kradną, gwałcą. To że dajesz wpisy antyukrainskie i prokacapskie, znaczy że identyfikujesz się z kacapską ideologią i uważasz ze ta inwazja jest ok. Apropo raportu ammesty international to o kacapach pisali gorsze raporty, ale o tych nie wspomniałeś bo nie za to ci płacą tą garść rubli ;)
aszkenazyjski odpowiada somebody17
Niech wam banderowcy pomoże Stiopa Bandera, nazisci ze swastyka z pułku Azow wasi oligarchowie,wasz komik. Oni maja dużo diengow.
somebody17 odpowiada aszkenazyjski
Nie wspieram bandery lecz potępiam za Wołyń i uważam, że Wołyń musi być historycznie rozliczony. I tego kacapy sie najbardziej boją: że jak Wołyń zostanie rozliczony nie będą mieli zadnej możliwości wbijania klina pomiędzy Polaków a Ukraińców, wtedy koniec moskiewskiej dominacji na wschodzie i powrót do bycia zacofanym krajem bez Nie wspieram bandery lecz potępiam za Wołyń i uważam, że Wołyń musi być historycznie rozliczony. I tego kacapy sie najbardziej boją: że jak Wołyń zostanie rozliczony nie będą mieli zadnej możliwości wbijania klina pomiędzy Polaków a Ukraińców, wtedy koniec moskiewskiej dominacji na wschodzie i powrót do bycia zacofanym krajem bez żadnych wpływów. To się zbliża.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki