REKLAMA
WEBINAR

SONDAŻDonald Tusk lepszym premierem niż Morawiecki? Polacy powiedzieli jasno

2023-06-10 08:46
publikacja
2023-06-10 08:46

Zdaniem 39,4 proc. respondentów szef PO Donald Tusk byłby lepszym premierem po jesiennych wyborach, niż obecny szef rządu Mateusz Morawiecki, na którego wskazało 27,2 proc. badanych. 33,4 proc. respondentów oceniło obu polityków tak samo - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

Donald Tusk lepszym premierem niż Morawiecki? Polacy powiedzieli jasno
Donald Tusk lepszym premierem niż Morawiecki? Polacy powiedzieli jasno

Uczestnicy sondażu zostali zapytani kto, ich zdaniem, byłby lepszym premierem Polski po jesiennych wyborach parlamntarnych; do wyboru ankietowani mieli obecnego premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa PO Donalda Tuska.

Z badania wynika, że 39,4 proc. respondentów wskazało Donalda Tuska, a 27,2 proc. Mateusza Morawieckiego. 33,4 proc. respondentów ocenia obu polityków tak samo.

"Niemal połowa respondentów (47 proc.) w wieku powyżej 50 lat oraz podobny odsetek (48 proc.) osób z wykształceniem wyższym uważa, że Donald Tusk byłby lepszym premierem Polski niż Mateusz Morawiecki. Tego samego zdania jest co drugi badany (49 proc.) z dochodem powyżej 5000 zł netto oraz zbliżona grupa respondentów (48 proc.) z miast wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców" - komentowała cytowana przez portal rp.pl senior project manager w SW Research Małgorzata Bodzon.

Jak podnao, Mateusza Morawieckiego częściej niż Donalda Tuska wskazują jako lepszego kandydata na premiera osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (37,3 do 26,2 proc.) oraz zasadniczym zawodowym (29,9 do 29 proc.).

"Obaj politycy są tak samo często wskazywani przez wyborców w wieku 18-24 lata (po 24,6 proc. wskazań). W grupie najmłodszych respondentów najczęściej (50,8 proc.) wybierana była odpowiedź +obu polityków oceniam tak samo+ (odpowiedź tę wybrało też 48,8 proc. ankietowanych w wieku 25-34 lata)" - podał portal.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 czerwca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. (PAP)

rbk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (44)

dodaj komentarz
prawnuk
morawiecki tak w każdym bredzeniu opowiada o tym, jak to było gdy doradzał Tuskowi..... i jak żle mu doradzał
xqwztsa
Co za sztuka pokonać Morawieckiego? To jak sprawdzać kto śmierdzi bardziej od skunksa... NIKT! Tak samo było z Komorowskim. Myśleliście, że nie może być gorszego prezydenta, ale PiS stwierdził: "Czekaj. Potrzymaj mi piwo. Ja ci pokażę jak to się robi..." i mamy. Nie czytaty, ale za to pisaty jest.
gcisoallse
Tusk zostawił po sobie prawie 15% bezrobocia, wygenerował horrendalne zadłużenie budżetu państwa, zdemolował system emerytalny i armię, pozwolił na szalejącą korupcję, popierał zwariowaną politykę migracyjną i energetyczną Merkel i jeszcze ktokolwiek chce, aby Tusk został premierem? To chyba jakiś żart.
bawara odpowiada (usunięty)
Byłe świadkiem i co.Cmoknąć mnie mogli w kalafiora
prawnuk
rozumiem, 9.7% to prawie 15%? i po co kłamiesz? Gdyby Tusk nie podnosił wieku emerytalnego - i w swoim planie Matweuszek to chwalił - to miałby 7.7% bezrobocia.
Dziś masz spadek bezrobocia z powodów czysto demograficznych....
PS. Za tuska 82tys górników wydobywało pod 6 mln ton węhla na miesiac. Dziś - 74 tysie - wydobywa 3,3 mln ton
gcisoallse
Ten sondaż to pewnie przeprowadzano w zakładach karnych - tam zawsze PO i Tusk miały miażdżącą przewagę nad PiSem na każdych wyborach.
prs
Tusk sie do niczego! nie nadaje..do niczego..

On - ze zwiazanymi z tylu rekoma - nie potrafilby znalezc wlasnej d..y!..
..a co dopiero zarzadzac krajem podczas niepewnych czasow..

Wszystko wam zabierze - wszystko..

Politycy nie sa swieci.. zamiast Tuska wybierzcie "mniejsze zlo"..
trolley
A jak ktoś się nie zgadza to się nim zajmą kacze sługusy i złamią mu życie bez dowodów i bez sądu za pomocą lexTusk
prs odpowiada (usunięty)
Jezeli juz tak sie starasz pisac po polsku pisz jak nalezy - lex anty putin..

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki