REKLAMA

Donald Trump oskarżony o zawyżanie wyceny swoich nieruchomości

2022-09-21 20:28
publikacja
2022-09-21 20:28
Donald Trump oskarżony o zawyżanie wyceny swoich nieruchomości
Donald Trump oskarżony o zawyżanie wyceny swoich nieruchomości
fot. Carlos Barria / / Reuters

Prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James oskarżyła w środę byłego prezydenta USA Donalda Trumpa o systematyczne podawanie nieprawdziwych wycen swoich nieruchomości. Zarzuca mu czerpanie zysków z "oszałamiającego" oszustwa.

Pozew w sprawie cywilnej stwierdza m.in. że były prezydent, jego firma Trump Organization i troje dorosłych dzieci Trumpa okłamywali kredytodawców i ubezpieczycieli przez ponad dekadę. Zawyżali wartość swoich aktywów o miliardy dolarów, aby uzyskać korzystne warunki finansowe, w tym niższe stopy procentowe. Nieuczciwe zyski sięgały zdaniem James ćwierć miliarda dolarów.

„Prokurator generalna, puentując tytuł znanej książki Trumpa, oceniła, że domaganie się pieniędzy, których się nie ma, nie jest +sztuką transakcji+, lecz raczej +sztuką kradzieży+" – zauważył „New York Times”.

Jak podał dziennik na podstawie materiałów sądowych, roczne szacunkowe zapisy „dziko zawyżały wartość prawie każdej z jego (Trumpa) markowych nieruchomości”. Od Mar-a-Lago na Florydzie po Trump Tower oraz 40 Wall Street na Manhattanie, jedenaście rocznych sprawozdań finansowych Trumpa zawierało ponad 200 fałszywych i wprowadzających w błąd wycen aktywów.

James zwróciła się do sędziego o wyznaczenie niezależnego inspektora nadzorującego praktyki finansowe rodzinnej firmy i odsunięcie Trumpów od kierowania nią. Prokurator domaga się też, aby byłemu prezydentowi i jego pozwanym dzieciom, Ericowi, Ivance i Donaldowi Trumpowi Jr zakazać pełnienia funkcji dyrektorów i innych wysokich stanowisk w jakiejkolwiek nowojorskiej firmie.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

„James domaga się (...) powstrzymania ich od działalności w Nowym Jorku” – twierdzi „NYT”.

Dziennik zaznacza jednak, że zarzuty przeciwko Trumpowi mogą być trudne do udowodnienia. Wyceny nieruchomości są często subiektywne, a sprawozdania finansowe zawierają zastrzeżenie, że nie zostały poddane audytowi.

Trump zaprzecza jakoby popełniał wykroczenia. Nazywał zarzuty "polowaniem na czarownice" i oskarżał Demokratkę James o to, że kierują nią motywy polityczne.

Adwokatka Trumpa Alina Habba argumentowała, że pozew nie koncentruje się ani na faktach, ani na prawie, a raczej wyłącznie na wspieraniu agendy politycznej prokurator generalnej stanu Nowy Jork. „Jest zupełnie jasne, że prokuratur generalna przekroczyła swoje ustawowe uprawnienia, badając transakcje, w których nie doszło do absolutnie żadnego wykroczenia" – cytuje Habbę stacja CNN.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prawda_
Te oskarzenia sa tak samo absurdalne jak newsy o stanie zdrowia Putina. Ciekawe ze do tej pory nikt nie zajal sie sprawa wycieku danych z laptopa syna Bidena i Jego powiazan z Ukrainskimi i Rosyjskimi oligarchami.
zops
Trump znany jest z uczciwości. Zresztą handlarze staromodnymi książkami zawsze darzeni są szacunkiem.
zoomek
Myślicie że Żydzi się odwdzięczą za to że ułaskawił rabina? To interesujące bo skoro nie odwdzięczają się to po co im włazić w zad? Mogą wreszcie przestać ich wspierać.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki