REKLAMA

Dom w cenie mieszkania? Im się udało

2015-08-28 06:00
publikacja
2015-08-28 06:00

Wiele osób wątpi, czy da się wybudować dom w cenie mieszkania. Rozmawialiśmy z małżeństwem architektów, którzy deklarują, że im się to udało, swój dom postawili za 145 tys. złotych.

Niedawno na łamach Bankier.pl publikowaliśmy przegląd projektów domów, których budowa ma mieścić się w 150-200 tysiącach złotych. W odpowiedzi dostaliśmy wiele komentarzy wskazujących na to, że w praktyce nie jest to możliwe. Dziś przedstawiamy historię małżeństwa, któremu się to udało. Jak mówią, cała inwestycja zamknęła się w kwocie 145 000 zł (nie licząc działki). Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agnieszką i Radosławem Wanago – małżeństwem architektów z Opola, którzy zamienili mieszkanie w bloku na mieszkanie na własnej działce. Dosłownie. Dom, który zaprojektowali i wybudowali konstrukcją przypomina bowiem wycięty fragment bloku mieszkalnego. Ma dwie sypialnie, łazienkę i salon z aneksem kuchennym. Nie posiada garażu. Projekt ma jednak opcję rozbudowy, a inwestorzy mają to planie na kolejne 2-3 lata.

fot. / / RAW Studio

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl: Co skłoniło Państwa do budowy domu przypominającego mieszkanie?

Radosław Wanago: Dom i mieszkanie z architektonicznego punktu widzenia mają wiele części wspólnych. Służą bowiem do tego samego. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkanie projektuje się dosyć precyzyjnie, z wykorzystaniem każdej wolnej przestrzeni, tworząc ją użytkową. Powoduje to, że pomieszczenia ułożone są w sensowny i ergonomiczny sposób. Tak aby przy niewielkiej powierzchni zapewnić mieszkańcom niezbędny komfort do odpoczynku, zabawy czy czasami nawet pracy. Dom projektuje się z większym rozmachem, nie dbając bardzo często o każdy metr kwadratowy powierzchni. Zaletą domu jest jego autonomiczność (choć nie każdy to lubi ), otwartość, relacja z ogrodem, przestronność, itd.  Niestety jest to powiązane z wyższym kosztem inwestycji, na który nie każdego stać.

Wykorzystując zalety obu rozwiązań w połączeniu z tym, co dla nas jest najważniejsze, postanowiliśmy zaprojektować dom, który cenę, kompaktowość oraz ergonomię zapożyczy z mieszkania, a jednocześnie stanie na działce i będzie przestronnym budynkiem z dobrze połączonym ogrodem. Nie tylko z pokoju dziennego, ale każdego z pomieszczeń.

Tym sposobem powstał projekt domu o powierzchni tylko 85m2. Rozumiem, że dlatego, żeby maksymalnie ograniczyć koszty budowy? 

RW: Tak. Z doświadczenia wiemy, że prosta konstrukcja i forma budynku pomoże nam w ograniczeniu kosztów budowy.

Jaki zakładaliście wyjściowy budżet?

RW: Założyliśmy na początek budżet wynoszący 100 tysięcy zł, którego staraliśmy się nie przekroczyć. W czasie budowy kuszeni byliśmy jednak lepszymi rozwiązaniami materiałowymi poprawiającymi energooszczędność budynku. Ulegaliśmy tym pokusom, gdzie uznaliśmy to za słuszne. Nasz budżet niespodziewanie się zwiększył. Ostatecznie cała inwestycja zakończyła się na poziomie 145 tysięcy zł.

Dlaczego nie zdecydowali się Państwo na gotowy projekt 70- czy 80-metrowego domu z katalogu?

RW: Sam projekt domu to nie wszystko. Tak naprawdę to najmniej istotny element całej inwestycji. Przygotowując się do budowy własnego domu, małego i na niewielkiej działce, musimy zastanowić się, jakie budynek będzie miał relacje z otoczeniem i jak będzie zorientowany w stosunku do kierunków świata. Ważne jest także, jakie elementy projektu powiększą jego przestrzeń optycznie oraz jak chcemy się odciąć od otoczenia i otworzyć na część prywatną. Nie da się zaprojektować dobrego budynku bez lokalizacji. To działka w połączeniu z wytycznymi inwestora definiuje architekturę i budynek, w którym chce się mieszkać.

Agnieszka Wanago: W naszym budynku nie ma ani jednego elementu, który zostałby zaprojektowany przez przypadek. Każda krawędź nawiązuje do istniejącej zabudowy. Każde pomieszczenie ma precyzyjnie zaprojektowane i  ergonomiczne wymiary. Konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby wyeliminować podciągi, słupy czy ściany nośne z wnętrza budynku. To wszystko obniża koszty budowy i sprawia, że budynek architektonicznie staje się czymś więcej niż tylko kolejnym projektem typowym. A tak naprawdę, jesteśmy architektami i trudno byłoby nam mieszkać w domu zaprojektowanym przez kogoś innego (śmiech).

Czy Państwa zdaniem budowa małego, kilkudziesięciometrowego domu z katalogu mogłaby kosztować tyle samo, co Państwa realizacja albo i mniej? Z czego będą wynikać różnice w obu przypadkach?

RW: Myślę, że mogłaby kosztować tyle samo, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, konstrukcja takiego domu nie mogłaby być zbyt skomplikowana, a inwestor angażowałaby się w proces budowy, szukając w danym momencie rozwiązań, które dla określonej lokalizacji okażą się tańsze, a przy tym równie dobre.

Sama budowa domu nie jest najważniejsza, a raczej jego relacja w odniesieniu do otoczenia. Wolałbym wydać 20-30 tys. złotych więcej za dom, w którym lepiej będzie się mieszkało, niż zapłacić mniej za budowę domu, który zupełnie nie pasuje do działki. Nasz dom nie jest odpowiedni do każdej lokalizacji i powtarzam to często osobom, które chcą kupić od nas ten projekt.

fot. / / RAW Studio

Jakie założenia powinien mieć projekt, żeby gwarantował minimalne koszty budowy? Czytaj dalej

Jakie założenia powinien mieć projekt, żeby gwarantował minimalne koszty budowy? Z czego można zrezygnować lub na czym zaoszczędzić, a na czym na pewno nie warto oszczędzać?

AW: Najlepiej jest wybrać się do architekta i z nim o tym porozmawiać. Jest naprawdę wiele elementów, które decydują o koszcie budowy. Naszym zdaniem, dwie najważniejsze to konstrukcja i ergonomia pomieszczeń. Budynek budujemy za ok. 1800-2000 zł/m2. Ograniczając powierzchnię, zmniejszamy koszty budowy. Powierzchnię możemy ograniczać tylko i wyłącznie znając zasady ergonomii w architekturze. Konstrukcja powinna być jak najprostsza. To w sumie żadna nowość.

RW: Nie chciałbym być monotematyczny, ale najważniejszym elementem jest wspomniana wcześniej relacja budynku do otoczenia. Nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy na przygotowanie projektu zakładającego rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. Na przykład przy niewielkiej działce z niekorzystnym dojazdem od strony południowej lub zachodniej warto zapłacić więcej za projekt indywidualny, którego koszt, w porównaniu do całej inwestycji, i tak będzie niewielki. Architektura budynku w powiązaniu z działką ma ogromny wpływ na energooszczędność domu, której nie da się w 100% zastąpić większą izolacją czy dodatkową instalacją zmniejszającą koszty eksploatacji. Zresztą te rozwiązania też kosztują, często więcej niż projekt indywidualny.

Oszczędności można pewnie poszukać nie tylko na etapie projektu, ale i budowy. Jakie metody i technologie okazały się najtańsze w przypadku budowy Państwa domu? Co zrealizowaliście własnymi siłami, a przy jakich pracach nie obeszło się bez pomocy fachowców?

RW: Najtańsze okazało się to, co jest typowe na naszym rynku. Najłatwiej jest to zbudować, firmy budowlane mają największe doświadczenia, a cena z uwagi na konkurencję jest dużo niższa. W naszym przypadku własnymi siłami wykonaliśmy stan „zero”. Reszta była w rękach poszczególnych wykonawców, choć niektóre mniej istotne rzeczy wykonywałem sam.

AW: W czasie budowy ważny jest czynny udział inwestora. Czasami można znaleźć materiały dużo lepszej jakości w cenie tańszych odpowiedników. Warto też słuchać podpowiedzi architekta oraz firmy budowlanej.

Planowaliście zamknąć się w 100 tysiącach złotych, stanęło na 140 tysiącach złotych. Jakich kosztów początkowo się nie spodziewaliście, a pojawiły się w trakcie realizacji projektu?

RW: Sporym kosztem, który nas zaskoczył, był piasek, którym wypełniliśmy ściany fundamentowe. Niemałe okazały się również koszty przyłączy. Resztę kosztów kontrolowaliśmy.

fot. / / RAW Studio

Czy po zamieszkaniu w tym budynku nie stwierdziliście, że jednak coś wymaga poprawy? Coś zrobilibyście dziś inaczej? Zastanawiam się, czy w domu wielkości mieszkania nie doskwiera na przykład brak pomieszczenia gospodarczego, może garażu?

AW: To prawda, brakuje nam pomieszczenia gospodarczego. Dodatkowe 3 metry kwadratowe byłyby super. Po za tym wszystko jest wręcz idealne. Miło wraca się do domu, a relacja z ogrodem jeszcze bardziej poprawia nasze samopoczucie.

RW: Jeżeli chodzi o garaż, to nie czułbym się dobrze, projektując „pokój” dla samochodu wielkości połowy mojej części dziennej, szczególnie w tak małym domu jaki zrealizowaliśmy. Budowa garażu kosztuje przecież tyle samo, co pozostała część budynku.

Państwa przypadek stał się głośny po wizycie w telewizji. Czy zgłaszają się do Państwa osoby, które chciałyby postawić podobny budynek na swojej działce za taką samą kwotę?

RW: Mamy spore zainteresowanie. Jednak, jak wcześniej mówiłem, często odradzamy zakup naszego projektu gdy widzimy, że nie pasuje on na działkę inwestora. Dla zainteresowanych podobnymi rozwiązaniami - pracujemy nad stworzeniem katalogu niewielkich projektów domów do 111m2,  przestronnych i tanich w budowie.

AW: Zbudowaliśmy portfolio kilkunastu projektów, które w założeniu są tanie w budowie i bazują na naszych wcześniejszych realizacjach, jeżeli chodzi o przestrzeń, detal architektoniczny oraz ergonomię. Strona w dalszym ciągu czeka na dobre wizualizacje, lepsze opisy projektów, schematy. Wierzę, że z biegiem czasu zmieni się na miejsce, w którym inwestorzy zaczną szukać projektów domów, będących alternatywą dla mieszkania w bloku.

fot. / / RAW Studio

Czy ten projekt mógłby wejść do powszechnego użytku? Dla kogo na pewno nie będzie to dobry pomysł?

RW: Projekt naszego domu, czyli NANO House, to nie tylko produkt, ale również sposób myślenia o własnym domu. Na własnym przykładzie pokazaliśmy, że dom nie musi być duży i drogi. We własnym mieszkaniu czy domu chodzi o przestrzeń, w której mieszkamy i powinniśmy czuć się dobrze.

AW: Dla nas ogród jest częścią przestrzeni dziennej, której niestety mieszkanie nam nie oferuje. Wybudowaliśmy więc mieszkanie na działce i naprawdę bardzo dobrze się w nim czujemy.

Rozmawiała Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~Mk
Dwa miesiącach temu weszlismy do domu ktory wybudowalismy za 130 tys. 90metrow kuchnia, pokoj dzienny a za razem nasza sypialnia, dwa pokoj dla dzieci wc i łazienka, i pom gospodarczym razem z kotlownia, jak ktoś słyszy kwote szuka się w czoło a prawda jest taką że wszystko poza stropo-dachem i wykopaniem fundamentow Dwa miesiącach temu weszlismy do domu ktory wybudowalismy za 130 tys. 90metrow kuchnia, pokoj dzienny a za razem nasza sypialnia, dwa pokoj dla dzieci wc i łazienka, i pom gospodarczym razem z kotlownia, jak ktoś słyszy kwote szuka się w czoło a prawda jest taką że wszystko poza stropo-dachem i wykopaniem fundamentow zrobilismy sami albo pomogla rodzina. Kosztowało nas to masę wysiłku nerwow czasu i wojenek. szczęście że mąż potrafi sam wszystko zrobić inaczej nie ma co marzyc o takiej cenie. Można powiedzieć że z 70 tys zaoszczedzilismy na robociznie i fakcie że media były w działce. Może i mamy maksymalny minimalizm ale za to nie mamy kredytu na całe życie.
~domza150tysiecy_pl
Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl
~domza150tysiecy_pl
Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl
~kędzior
ja wybudowałem dom w 2014 roku:

działaka 80k (17km d centrum mista) 1000m2
dom 150 m pow.uzytkowej (200 m z garażem, kotłownią ect. )stan deweloperski 210k
wykończenie tylko dołu: 60k (brakuje około 40 tys by dokończyć resztę)
Inne koszty (uzbrojenie działki, pozwolenia): 20 k

Razem : 370k (większość
ja wybudowałem dom w 2014 roku:

działaka 80k (17km d centrum mista) 1000m2
dom 150 m pow.uzytkowej (200 m z garażem, kotłownią ect. )stan deweloperski 210k
wykończenie tylko dołu: 60k (brakuje około 40 tys by dokończyć resztę)
Inne koszty (uzbrojenie działki, pozwolenia): 20 k

Razem : 370k (większość prac robiłem sam).

Za te pieniądze ile metrowe mieszkanie kupiłbym w centrum? we Wrocławiu około 55 m (z wykończeniem)
mam cisze, spokój, ogród dla dzieci , no i dojechać się da w 25 min d o centrum ;)
~nad
gratuluję kosztów, ale...
dom wygląda jak większy garaż
wc razem z łazienką, jaka to funkcjonalność?
płaski dach do sporo kłopotów i kosztów które pojawiają się z upływem czasu
nie widzę kotłowni ani innego pomieszczenia gospodarczego, pewnie kotłownia w kuchni a schowek pod łóżkiem
dom w cenie
gratuluję kosztów, ale...
dom wygląda jak większy garaż
wc razem z łazienką, jaka to funkcjonalność?
płaski dach do sporo kłopotów i kosztów które pojawiają się z upływem czasu
nie widzę kotłowni ani innego pomieszczenia gospodarczego, pewnie kotłownia w kuchni a schowek pod łóżkiem
dom w cenie mieszkania, ale chyba gdzieś w Bieszczadach
~Old_X
Taaa! Bez działki, bez przyłączy i bez czego jeszcze.
Nie czepiam się i gratuluję przykładu na skromny domek.
Tylko to bez ... może być mylące.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kp
Phi, w Kielcach mamy przystanki autobusowe za 400000 sztuka.
~takitam
za 400000 chyba halerzów.
~Piotr
Słyszałem, cała Polska słyszała o przystankach po 400k

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki